İstanbul’un Ders Çalışabileceğiniz Müthiş Kütüphaneleri

İstanbul’un Ders Çalışabileceğiniz Müthiş Kütüphaneleri

Nevmekan Bağlarbaşı

Hazır dönem açılmış, yazılılar vizeler yavaş yavaş başlamış ve dersler yoğunlaşmışken, evde ders çalışmaktan sıkılanlar, konsantre olmakta zorlananlar ya da değişiklik isteyenler için güzel önerilerimiz var. İstanbul’un en sevilen, en çok tercih edilen kütüphanelerini sizler için derledik. Sessizliğin tadını çıkarıp, ders çalışabileceğiniz, tezlerinize vakit ayırabileceğiniz, ister kitap araştırması yapıp, isterseniz de sınavlara hazırlanabileceğiniz bu kıymetli mekanları keşfetmek isterseniz yazımıza buyurun.

İslam Araştırmaları Merkezi

İslam Araştırmaları Merkezi (ISAM)

Yüksek Lisans ve doktora öğrencilerinin üye olarak sınırsız yararlanabildiği, bunun haricinde meraklılarının da kapıda kimlik bırakarak girmesine izin verilen, İslam eserlerinden, sosyolojik kitaplara kadar oldukça geniş kaynaklara sahip olan, ayrıca 3 katlı ve geniş oluşu itibariyle de birçok araştırmacıyı ve öğrenciyi aynı anda ağırlamayı başaran İstanbul’un en güzl kütüphanelerinden bir tanesi ISAM. Bağlarbaşı’nda yer alan ve Diyanet İşleri Başkanlığı’na ait olan yapı, ders çalışma, araştırma yazma ve tez yapma gibi eğitim aktiviteleri için bir hayli uygun bir yer.

 • ISAM İletişim:
 • Adres: Altunizade Mahallesi, İcadiye Bağlarbaşı Cd. No:40, 34672 Üsküdar/İstanbul
 • Telefon: (0216) 474 08 50

Beyazıt Devlet Kütüphanesi

Beyazıt Devlet Kütüphanesi

1884 yılından beri araştırmacılara mekan sağlayan tarihi kütüphane Beyazıt Devlet Kütüphanesi, Tarihi Yarımada’nın en kıymetli noktalarından bir tanesinde arz-ı endam ediyor. Devlet eliyle kurulan ve nice eğitimci ve öğrencilerinin bir zamanlar yolunun düştüğü bu değerli yapı, günümüzde de kuruluş amacına uygun olarak öğrenmeye ve araştırmaya hevesli bireyleri ağırlamaya ve uğurlamaya devam ediyor.

 • Beyazıt Devlet Kütüphanesi İletişim:
 • Adres: Beyazıt Mh., Çadırcılar Cd. No:4, 34126 Fatih/İstanbul
 • Telefon: (0212) 522 31 67

Süleymaniye Yazma Eser Kütüphanesi

Süleymaniye Yazma Eser Kütüphanesi

Buram buram huzur kokan, tarih dolu, bilgi dolu, sanat dolu ihtişamlı kütüphane Süleymaniye Yazma Eser Kütüphanesi, sıcacık atmosferi ve sakin çevresiyle en sevilen kütüphanelerden bir tanesi olmaya devam ediyor. Süleymaniye’nin kendine has tasavvufi havasına katkıda bulunan bu kıymetli mekan, sınav dönemlerinin de kurtarıcısı oluyor.

 • Süleymaniye Yazma Eser Kütüphanesi İletişim:
 • Adres: Süleymaniye Mahallesi, Kanuni Medresesi Sokak, No: 24, Fatih/İstanbul
 • Telefon: (0212) 520 64 60

Salt Araştırma

Salt Araştırma

Modern zaman eserlerinin en güzel örneklerinden bir tanesi olan Salt Galata, gerek sağladığı belge ve kaynaklar, gerek gerçekleştirilen sergiler ve aktiviteler gerekse de çalışmak için ayrılan alanlarıyla öğrencilerin, araştırmacıların ve meraklılarının hizmetine sunuluyor. Girişlerin ücretsiz olduğu kültürel yapı, Salı-Cumartesi 10:00-19:00, Pazar günleri ise 12:00-18:00 arası açık bulunuyor.

 • Salt Galata İletişim:
 • Adres: Bankalar Caddesi, Karaköy/İstanbul
 • Telefon: (0212) 334 22 00

Nevmekan Sahil

Nevmekan

İlk olarak Bağlarbaşı’nda kitap-kafe tarzı bir konseptle hizmet vermeye başlayan Üsküdar Belediyesinin kurucusu olduğu Nevmekan açılışından itibaren çok sevildi ve ziyaretçi akınına uğradı. Birçok eseri barındıran mekan, büyük kütüphaneleri, ders çalışmaya olanak tanıyan masaları ve güzel dekorasyonu ile favoriler arasına girdi. Modern dönem kütüphanesi olarak nitelendirebileceğimiz bu işletme böyle rağbet görünce Üsküdar sahilinde, eski evlendirme dairesinin olduğu lokasyonda ikinci şubesini açtı. Her iki mekan da çalışmak için farklı bir ortam arayanlar için uygun yerler.

Mekan Editörü Esra Ünal

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir