İstanbul’da Yeşile Doyacağınız Bu Gizli Cennetleri Muhakkak Keşfetmelisiniz!

İstanbul’da Yeşile Doyacağınız Bu Gizli Cennetleri Muhakkak Keşfetmelisiniz!

Nezahat Gökyiğit Botanik Parkı

Doğanın bütün ihtişamı, güzelliği, gösterişi ve nefes kesiciliğine şahit olmak için illa da uzak yollar gitmek gerekmiyor. İstanbul’da yaşayanlar için şehrin dört bir tarafında her biri birbirinden güzel botanik bahçeler bulunuyor. Seyre doyulmaz manzaraları bir yandan seyrederken, bir yandan da fotoğraflayarak ölümsüzleştirmek isteyenler için harika fırsatlar sunan bu mekanlar hafta sonu etkinliği için de ideal seçenekler arasında yerini alıyor. Çoluk-çocuk gidilip, güzel vakit geçirilebilecek bu bahçeler, doğayla bütünleşmek için de birebir… İstanbul’da kimisi giderek popülerleşmiş, kimisi henüz çok da bilinmeyen bu cennetvari bahçeleri keşfetmek için yazımıza buyurun.

Alfred Heilbronn Botanik Bahçesi

Alfred Heilbronn Botanik Bahçesi

1935 yılında Alman-Türk botanikçi Alfred Heilbronn tarafından İstanbul Üniversitesi’ne bağlı olarak kurulan bu botanik bahçe, 400’e yakın farklı ağaç ve 5 bin bitki türünü barındıran, 15 bin metrekarelik alana yayılmış halde bulunuyor. Muhteşem manzarası ve huzur verici atmosferi ile şehrim tam ortasında, rahatlatıcı bir deneyim arayanlar için birebir…

 • Alfred Heilbronn Botanik Bahçesi İletişim:
 • Adres: Süleymaniye Mahallesi, Fetva Yokuşu, No:41, Fatih/İstanbul
 • Tel: (0212) 455 57 00

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi

Şehrin en yoğun yerinde, aslında pek de beklemediğiniz bir yerde karşınıza çıkan, sizi bütün şehrin karmaşasından, trafiğinden, yoğunluğundan koparıp alan, doğayla buluşturan, yeşile ve doğala doyuran bir yer Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi… Resmi tatiller dahil yıl boyunca açık olan ve girişin ücretsiz olduğu bu doğal bahçe, çeşitli projeler ve çalıştayları da gerçekleştiriyor.

 • Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi İletişim:
 • Adres: Çamlık Mahallesi, Şenol Güneş Bulvarı, Ümraniye/İstanbul
 • Tel: (0216) 456 44 37

Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi

Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi

Ücretsiz olarak kışın 08:30-16:30, yazın 08:30-17:00 saatleri arasında ziyaretçiye açık olan bahçe, Türkiye’deki tek tıbbi bitkiler bahçesi olma özelliğine sahip. 2005 yılında açılan ve o günden günümüze dek aktivitelerine dolu dizgin devam eden mekan, çeşitli eğitimler, gönüllü bahçıvanlıklar, festivaller, staj imkanları ve workshop imkanlarını da ilgililerine sunuyor.

 • Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi iletişim:
 • Adres: Merkezefendi Yeniçiftlik Yolu, Zeytinburnu/İstanbul
 • Tel: (0212) 664 41 55

Bakırköy Botanik Parkı

Bakırköy Botanik Parkı

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi’ne benzer yapıda, Avrupa Yakası’nda yer alan Bakırköy Botanik Parkı, 96 bin metrekarelik alanda hem çocuklar hem de yetişkinler için oldukça eğlenceli aktiviteler sunuyor. Su parkları, oyun ekipmanları, tematik bahçeler, şifalı bitkileri mutfak ve bahçe bitkileri alanları ile her yaştan bireyin güzel vakit geçirebilmesine olanak tanıyor. Girişin ücretsiz olduğu bu parkta, keyifli vakit geçirip, güzel fotoğraflar çekmek mümkün.

 • Bakırköy Botanik Parkı İletişim:
 • Adres: Osmaniye Mahallesi, İncirli Kavşağı, D-100 Yanyolu, Bakırköy/İstanbul
 • Tel: (0212) 414 97 00

Atatürk Arboretumu

Atatürk Arboretumu

“Gizli Cennet” tanımına pek de uymasa da Atatürk Arboretumu da mutlaka gidilmesi gereken ve hatta bir kere gitmekle yetinilmemesi gereken bir yer. Son dönemlerde özellikle düğün çekimlerinde çok fazla tercih edilen, bir anda şehirden çok uzaklara gitmişsiniz hissi uyandıran, çok geniş bir alana yayılmış ve binlerce çeşit ağaç ve bitki türünü barındıran arboretum, mutlaka ziyaret edilmesi gerekenler listesinde baş sıralarda yer alıyor.

 • Atatürk Arboretumu İletişim:
 • Adres: Kemer Mahallesi, İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi, Bahçeköy-Sarıyer/İstanbul
 • Tel: (0212) 226 19 29

Ziya Soner Çiftliği

Ziya Soner Çiftliği

Tam olarak botanik bahçesi olarak adlandırılmasa da bitki severlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken yerlerin başında gelen Ziya Soner Çiftliği, hediye olarak satın alabileceğiniz çeşitli bitki ve meyve fidelerine sahip bir yer. Orkide sevgisini işi haline getirmiş bir bahçıvan olan Ziya Soner, bu konuda iki kez dünya rekoru kırarak bakımı bir hayli zor olan bu güzel çiçeğin yetiştirilmesi ile ilgili bilinmesi gereken her şeyi ve deneyimlerini de bu konuyla ilgilenenlerin hizmetine sunuyor.

 • Ziya Soner Çiftliği İletişim:
 • Adres: Nar Çiçeği Caddesi, No: 12, Sırapınaryolu, Ömerli-Ümraniye/İstanbul
 • Tel: (0532) 484 48 44

Baltalimanı Japon Bahçesi

Baltalimanı Japon Bahçesi

Çok fazla bilinmeyen ve büyüleyici manzaralara ev sahipliği yapan Japon Bahçesi, çok büyük bir alanda yayılmamış olmasına rağmen, özellikle hafta içi çok yoğun olmayan saatlerde tercih edildiğinde bir hayli keyifli vakit geçirilmesini sağlayan bir yer. Güzel manzaralara ev sahipliği yapmasının kaçınılmaz sonu olarak birçok düğün-nişan çekimine ev sahipliği yapan mekanda, gösterişli fotoğraflar çekmek de mümkün.

 • Baltalimanı Japon Bahçesi İletişim:
 • Adres: Emirgan Mahallesi, Sakıp Sabancı Caddesi, No: 76, Sarıyer/İstanbul
 • Tel: (0212) 312 62 00

Mekan ve Seyahat Editörü Esra Ünal

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir