İstanbul Boğazı’nda Yepyeni Bir Mekan: Gabfoods

İstanbul Boğazı’nda Yepyeni Bir Mekan: Gabfoods

İstanbul Alkolsüz Mekanlar Gabfoods

İstanbul’un gözde mekanlarından Kuruçeşme’de son zamanlarda giderek yaygınlaşmaya başlayan sağlıklı ve doğal beslenme kültürünü hayat geçiren, vejeteryan ve vegan seçenekleriyle ve “Paleo-sağlıklı” yemek kültürünün İstanbuldaki ilk ve şimdilik tek örneklerini sergileyen bir mekan açıldı: Gabfoods.

Gabfoods, Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek glütensiz, işlenmiş şekersiz, sütsüz besinlerin yer aldığı, işlenmiş gıdalardan uzak bir menüye sahip bulunuyor. Sağlıklı yiyeceklerin genellikle lezzetsiz olabilmesi ihtimaline karşın ise zengin baharatlarla tatlandırılması, sağlıktan vazgeçmeden de lezzetli şeyler tüketmenin mümkün olduğunu ispatlıyor adeta. İstanbul’un bu yepyeni ve özgün mekanıyla ilgili tüm detaylar ise yazımızda yer alıyor İşte İstanbul Boğazı’nın yepyeni mekanı Gabfoods

İstanbul Alkolsüz Mekanlar Gabfoods

İstanbul’un en güzel yerinde Avrupa’yı yaşatan ayrıcalıklı bir mekan

Boğazın en güzel noktalarından bir tanesi, masmavi denizin açık gökyüzüne eşlik ettiği yer Kuruçeşme’de açılmış bir mekan burası. Yeni açılmış olmasına ve farklı bir konsepte sahip bulunmasına karşın kısa amanda benimsenip, çokça ziyaret edilen yerlerden biri haline gelmiş. Şık tasarımı, güzel manzarası, tatlı atmosferi ve Avrupai havasıyla benzerinin henüz bulunmadığı bu mekan, farklı bir deneyim yaşamak isteyenler için de biçilmiş kaftan. Hazırlanan yiyecek ve içeceklerin sunumlarının ise bir hayli şık ve gösterişli olduğunu söylemek mümkün.

“Paleo-sağlıklı” besinlerle eski çağlardaki doğal yeme tarzına dönüş Gabfoods’da

Son dönemlerde popülerleşmeye başlayan “Paleo-healthy” beslenme tarzı bu mekanın da ana temasını oluşturuyor. Bu beslenme tarzına “taş-devri diyeti” gibi diyetlerle bir nevi “öze-dönüş” hareketi başlatılmış oluyor. İşlenmiş paketli gıdalardan uzak durarak, eski çağ insanları gibi çiğ sebze-meyve ağırlıklı, bol lifli, az karbonhidratlı, doymamış yağlarla hazırlanan yiyeceklerin tüketilmesi ile bilinen bu tarz beslenme şekli de, sağlıklı bir yemek alışkanlığı kazanmada önem arz ediyor. Gabfoods da bu Paleo tarz beslenmeyi mutfak politikası olarak belirlemiş. Mesela normal yağlar yerine Hindistan cevizi yağı tercih ediliyor. Bütün besinler organik malzemelerden hazırlanıyor. Sağlıklı atıştırmalıklar ve besleyici yemekler burada servis ediliyor. Gabfoods’un menüsünde en çok ön plana çıkanlardan bir tanesi de hiç kuşkusuz baharatlar. Özellikle Mısır’a özgü Dukkah baharat karşımı, Gabriela Palatchi’nin favorilerinden. Baharatlarla enginleştirilen yiyecekeler, “sağlıklı olan lezzetsizdir” anlayışının da yıkılmasına katkıda bulunuyor.

“Kalite pahalıdır fakat sağlığa paha biçilemez” sözünün sahibi mekan işletmecisi Gabriela Palatchi, bir hayli yüksek fiyatlarla sağlığa da biraz paha biçmiş gibi gözüküyor. Buna karşın İstanbul’da benzerine rastlanamayan böylesi bir mekan, denemeye değer tatları da menüsünde barındırıyor. Özel bir deneyim, keyifli bir tadım ve manzara keyfi sürmek isteyenlerin uğraması gereken yerlerden bir tanesi.

Pazartesi günleri kapalı olan mekan, Salı ve Pazar günleri arası her gün 07:00-19:00 saatleri arasında hizmet veriyor.

  • Gabfoods İletişim
  • Adres: Kuruçeşme Mahallesi, Arnavutköy, Kuruçeşme Cd. No: 2Beşiktaş/İstanbul

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir