İnsanın Canı “Baazen Tantuni” Çeker

İnsanın Canı “Baazen Tantuni” Çeker

İnsanın Canı “Baazen Tantuni” Çeker

Tantuni İstanbul’da son yıllarda yükselişe geçen bir yemek. Birçok köşebaşında tantuniciye rastlamak mümkün ama kalitelisini ve lezizini bulmak öyle kolay bir şey değil.

Mersin ilimize ait bir dürüm çeşidi olan tantuninin birçok mekanda çok kötü şartlarda pişirilip servis edildiğini görünce insan ister istemez bu yemeğe karşı bir soğukluk hissediyor. Türkmenlerden bizim kültürümüze geçtiği varsayılan tantuniye sınıf atlatacak bir mekan keşfettim geçenlerde. Henüz iki hafta önce Bahçelievler Yayla’da açılan “Baazen Tantuni”, hem şık ambiyansı hem hijyeni hem de lezzetiyle bu güzel tatla beni yeniden buluşturmuş oldu.

Önce tantuni ile ilgili kısa bir bilgi vereyim. Rivayet odur ki eskiden gelir seviyesi düşük kimseler bolca akciğer ile karıştırılmış et ve yağdan yapılan bu yemeği dürüm ederek yerlermiş. Zamanla sadece etle yapılan ve kendini her kesime kabul ettiren bir lezzete dönüşmüş. Özellikle dananın biftek kısmından hazırlanan tantuni, kızgın sac üzerine yağ ve toz biber eklenerek pişiriliyor. Önceden haşlanmış et bu sacın içinde çevrilirken saca arada bir su ekleniyor. Su eklenmesinin nedeni hem sacın sıcaklığını kontrol etmek, hem de tantuninin sarılacağı ekmeği yumuşatmak için buhar sağlamak. Pişen et sumaklı ve maydanozlu soğan piyazı, domates ve çeşitli baharatlar ile ekmek arası ya da dürüm yapılarak servis ediliyor. Tabii yanında limon ve acı biber turşusunun mutlaka olması gerekiyor.

Ancak birçok tantunicinin et konusunda yeterli özeni gösterdiğini düşünmüyorum. Çünkü biftek eti kullanılmasının şart olması yanında mutlaka sinirinin de alınması gerekiyor. Tantuni içindeki sinir insanı sinirlendirecek bir hata çünkü. Şık bir dekora sahip olan “Baazen Tantuni” 30 kişilik oturma kapasitesine sahip. Tantuninin pişirilme kıvamı, lezzeti, su, yağ ve baharat kullanımı son derece yerinde. Adana’dan getirilen pamuk yağının kullanılıyor olması tantuninin hem lezzetini artırıyor hem de ağır bir şey yemenizin önüne geçiyor.

Ahmet Tuzlu ve Maksut Sarı‘nın ortak olarak açtığı “Baazen Tantuni”, merdivenaltı görüntüsü veren tantunicilerin kalitesini artıracak gibi. Tuzlu ve Sarı, “Biz tantuniye yatırım yaptık. Sağlıklı bir yiyecek bu ve en lezzetli haliyle, şık bir mekânda sunmak istedik. Bu yılın sonuna kadar İstanbul’da en az üç yeni şube daha açmayı planlıyoruz. Hedefimiz şimdilik 10 tantunici açmak.” diyorlar.

Doğrusunu isterseniz, eğer hedeflerine ulaşır ve bu ambiyans ile başarılı olurlarsa, İstanbul’daki birçok tantunici kendilerini toparlamak zorunda kalır. Tantuni lezzetini tatmak için bazen ya da her zaman uğramanızı tavsiye ederim.

Lezzet yerinde ama takviye lazım

Mekânın en güzel tarafı tek çeşide yöneliyor olması. Tantuni yanında tatlı olarak sadece künefe var. Bunun dışında açık ayran ve açık şalgam da mevcut. Paket servis imkanı var.

Tantuninin sarıldığı lavaşın inceliği ve lezzeti yerinde. Dürümle birlikte acı biber turşusu ve limon veriliyor. Fakat mevsimine göre turp, roka, maydanoz ve domates ile servis yapılsa daha lezzetli olur.

Tantuni biraz acı yenen bir lezzet. Bana buradaki tantuni çok tatlı geldi. Toz biber seviyesi artırılmalı, dileyene acısız verilmeli. Bunun yanında masalarda mutlaka kimyon ve karabiber de olmalı.

Lavaşla yenilen bir yemek olsa da ben somun ekmeği tercih ediyorum. Fakat bunun için özel bir ekmek yaptırmak gerekiyor. Umarım bu özel somun ekmeği kısa sürede müşteriye sunulur.

Yemeğin sonunda içtiğiniz çay ücretsiz. Çayın lezzeti muhteşem doğrusu, finali de iyi yapıyorsunuz.

Baazen Tantuni
Adres
: Ferit Selimpaşa Cad. No: 1 (Yayla ışıklar) Yayla-Bahçelievler-İstanbul
Tel: 0212 442 74 85

Kaynak: zaman

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir