İlk Hac Kafilesi Kutsal Topraklarda

İlk Hac Kafilesi Kutsal Topraklarda

İlk Hac Kafilesi Kutsal Topraklarda

Bu yıl ülkemizden 59 bin 200 kişi kutsal topraklarda hac vazifesini yerine getirebilecek. Ülkemizden kutsal topraklara gideceklerin 30 bin 775’i erkek ve 28 bin 425’i ise kadın

İlk hac kafilesi bugün 00.05’te İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanından Medine’ye hareket etti. Ankara’dan ise bugün 18.45’te Esenboğa Havalimanından Medine’ye hareket edecek.

Hac dönüşleri ise 27 Eylülde başlıyor. Hac döneminin ardından son kafile 19 Ekimde yurda dönecek.

Diyanet İşleri Başkanlığı, 3 bin 661 görevlisiyle hacılara hizmet sunacak. Diyanet İşleri Başkanlığı her yıl olduğu gibi bu yıl da fetva, irşat ve eğitim; sağlık; denetim, gözetim ve rehberlik; kiralama, iskan ve koordinasyon; karşılama; nakil ve ayniyat ekipleriyle 59 bin 200 vatandaşa hizmet verecek.

Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da şehit yakınlarına, gazi ve gazi ailelerine 600 kişilik kontenjan ayrıldı. Ayrılan kontenjanın tamamına kayıt yapıldı ve şehit yakınları ile gazi ve gazi aileleri kutsal topraklarda hac görevini yerine getirebilecek.

En Genç ve En Yaşlı Hacı Adayları

Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürlüğü kayıtlarına göre hacıların yaş ortalaması 60. Bununla birlikte bu yaş ortalamasının oldukça üstünde hacı adayları da yer alıyor.

Mersin’de yaşayan 1919 doğumlu Ayşe Şimşek bu yılın en yaşlı hacı adayı olarak görülüyor.

Kocaeli’de yaşayan Esmira Ecrin Yavuz ise ülkemizde bu yılının en küçük hacı adayı olarak kayıtlara geçti. 29 Temmuz 2015 tarihinde doğan Esmira Ecrin Yavuz, yaklaşık 3 aylık bir bebekken kutsal topraklarda manevi havayı teneffüs edecek.

 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir