Bee Goddess Koleksiyonunda İlhamını ‘Nur’dan Alan Tasarımlar

Bee Goddess Koleksiyonunda İlhamını ‘Nur’dan Alan Tasarımlar

İlhamını ‘Nur’dan Alan Tasarımlar

İlhamını Nur Sûresi ve Allah’ın 99 güzel isminden biri olan ‘Nur’dan alan ‘En-Nur’ koleksiyonu; kolye, bileklik, yüzük olarak farklı zevklere hitap edecek 12 farklı tasarımdan oluşuyor. Koleksiyonda altın-gümüş tasarımlar yer alıyor.

Ece Şirin; ‘En-Nur mücevher koleksiyonunun tasarımcısı, aynı zamanda ‘Bee Goddess’ markasının mimarı.

Çalışma odasına girdiğimizde bir duvardan diğerine uzanan dev kitaplığı, renkli ev eşyaları, kendine ait tasarımları ile otantik, hoş bir mekânda hissediyoruz kendimizi. Şirin, sabahtan akşama kadar tasarımlarıyla ilgilenmeyi, akşamları da kitap okumayı alışkanlık haline getirmiş. Boğaziçi Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunu. Yıllarca pazarlamacılık yapmış, üç yıl önce hayalleri onu tasarımcı olmaya yönlendirmiş. 2,5 yıl önce Bee Goddess ile mitolojik sembolleri mücevher olarak tasarlayan Şirin, Paris’te 1. marka seçilerek ‘aydınlık lüks’ olarak tanınmış. Bir süre sonra kadın tasarımcı olarak farklı tasarımlar yapmaya karar vermiş. Bu yüzden nazar boncuğuna alternatif olarak korunma duygusu yerine inançla huzurlu olmayı ifade eden ‘En-Nur koleksiyonunu tasarlamış.

Şirin, bunun sebebini şöyle açıklıyor: “Yurt dışında ünlüler de dâhil olmak üzere büyük çoğunluk kendi inanç değerlerini simgeleyen bir takılar kullanıyor. Türkiye’de ise nazar boncuğu, kolye, bileklik, küpe şekillerinde ve evin farklı köşelerinde aksesuar olarak kullanılıyor. Nazar boncuğunun kullanılma sebebi ise her türlü kötülükten ve nazardan koruduğuna inanılması. İçimizde yer alan güzel duyguların zinde tutulması, kötülüklerin uzak tutulmaya çalışılmasından çok daha mantıklı.” Şimdi yeni mücevher koleksiyonu ‘En-Nur‘u tasarlayan Ece Hanım, inanı kalbinin içindeki İlahi sevgiyi fark etmeye davet ediyor.

Aydınlık bir kalbin etrafını da aydınlatacağına inanan tasarımcı, Nur Sûresi’nin en sevdiği sûre olduğunu söylüyor. İlhamını Kur’an-ı Kerim’deki Nur Sûresi ve Allah’ın 99 güzel isimleri arasında geçen ‘Nur’dan alan ‘En-Nur‘ koleksiyonu; kolye, bileklik, yüzük olarak farklı zevklere ve bütçelere hitap edecek 12 farklı tasarımdan oluşuyor. Koleksiyonda kadınlara özel altın-gümüş, erkeklere özel gümüş tasarımlar yer alıyor. Takıların üzerindeki ‘En-Nur‘ yazısını ünlü hattatlar iki farklı şekilde yazmış. Koleksiyonda gümüş ve altın üzerine ışığı en fazla yayan, en saf ve en güçlü taş olan pırlantayla süslenen takılar da var. Bebekler de unutulmamış, koleksiyonun ürünlerinden biri altın bebek kolyesi…

Tasarımcıya göre ‘En-Nur’ koleksiyonundaki her bir ürünün ayrı ayrı anlamı var.

Yakutlu kolye: Kalbimizdeki sevgiyi ifade ediyor. Bizi, hayallerimize kavuşma yolunda harekete geçiriyor.

Pırlantalı kolye: Başımıza gelen kötü olaylara da sabredersek iyiliğe çıkabileceğimizi sembolize ediyor.

Siyah ve abanoz ağacı ile yapılan kolye: Karanlığın aydınlığın habercisi olduğunu sembolize ediyor.

Yorumlar

“Bee Goddess Koleksiyonunda İlhamını ‘Nur’dan Alan Tasarımlar” için bir cevap

  1. sebnem dedi ki:

    çok zarif..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir