Hırçın Karadeniz’in Sakin Limanı: Kerpe

Hırçın Karadeniz’in Sakin Limanı: Kerpe

Kerpe

Küçük Balıkçı Limanında Sakin Bir Tatil

Kerpe Batı Karadeniz’de, yeşillikler içinde kaybolan bir yoldan ulaşılan küçük bir balıkçı limanı…
Kerpe, denizi ve sahilleri, Karadeniz’in hırçın dalgalarının şekil verdiği kayalıkları ile İstanbul, İzmit, Sakarya gibi kent merkezlerine yakınlıkla birleşince bu cennet daha fazla saklı kalamıyor.

İstanbul’dan yola çıkıp, iki saat sonra Kerpe’ye ilk varanlar “Bodrum bize bu kadar yakın mıydı” diye düşünmeden edemeyebilirler. Kerpe kışın her ne kadar sakin olsa da bu ona eşsiz bir güzellik ve hoşluk katıyor. Yazları ise cıvıl cıvıl bambaşka bir havaya bürünen Kerpe’nin limanı kuzey ve kuzeydoğu rüzgârlarına kapalı küçük bir girinti olduğundan bu onu Karadeniz’in az bulunur sığınaklarından biri yapıyor.

Kerpe

Kıpırtısız koyun arkasında gerçek Karadeniz yatıyor. Kuzeye bakan bu kıyılarda gezinti yapmak, azgın dalgaların oyduğu kayalık kıyı bandında heybetli heykelcikler oluştuğundan büyük keyif veriyor. Hele dantel gibi işlenmiş, yeşille iç içe geçmiş bu kıyının koynunda güzel fotoğraf kareleri yakalamak ve bu eşsiz güzellikte kartpostallık görüntüler ortaya çıkarmak burada tatil yapmak kadar büyük bir keyif…

Kerpe doğal,sakin bir limandır; Karadeniz’in hırçın dalgalarını bulamazsınız burada. Karadeniz’in küçük sürprizleri vardır daima ve nazlansa da güzelliklerini insanoğluna cömertçe sunuyor. İstanbul’un yakınındaki bu kıyı kasabası kilometrelerce uzanan kumsalı, sığ denizi ve kendisini çevreleyen çam ormanlarıyla kuzeyin en güzel tatil beldelerinden biri olmayı hak ediyor.

Kerpe

Yorumlar

“Hırçın Karadeniz’in Sakin Limanı: Kerpe” için bir cevap

  1. Kerpe dedi ki:

    Kerpe doğasıyla bir o kadar harika bir yer ki sitenizde öyle güzel tarif etmişsiniz ki memleketime bir kez daha hayran kaldım..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir