Her Zaman Tatil Modunda: Breton Çizgisi!

Her Zaman Tatil Modunda: Breton Çizgisi!

Cos Store Tulum - Çizgili Tişört (Hülya Alan)

Coco Chanel’in moda dünyasına kattığı en önemli miraslardan biri olan Breton desen, yine ve yeniden fırtınalar estiriyor. İlk olarak Fransa’da 1850’li yıllarda, lacivert çizgili donanma üniformaları tasarlandı.

Çizgili Tesettür Kombin

Breton tepeleri böylelikle, insanlar için ikinci bir cilt gibi görülüyordu. 1917’li yıllarda kıyılarda tatile başlayan insanlar, ağır stillerden uzaklaştı. Coco Chanel de buradaki sahil tatilinden sonra Breton şeridinden ilham alarak bir koleksiyon hazırladı.

Çizgili Tesettür Kombin

Denizci üniformalarından esinlenen takımlar, hızla kadınların giyimine adapte oldu. Yıllardır süregelen ikonik moda, daha rahat kombinlere izin verirken stilleri de sonsuza dek değiştirdi.

Çizgili Tişört Modası (Brigitte Bardot ve Coco Chanel )

Özünde Neydi?

Bir marin stili olarak konuşulan bu moda, yatay, lacivert ve beyaz çizgilerle tasarlandı. Denizcilerin acil durumlarda fark edilmesi için düşünülen desen, özünde 10 milimetre genişliğine 20 milimetre aralıklarla, kollarda on dört toplamda 21 lacivert çizgiden oluşuyordu. Ancak bu kuralların modadaki payı oldukça esnek tutuldu. Ayrıca, çizgilerin her birinin de Napolyon’un zaferlerine işaret ettiğini söylemek gerek.

Çizgili Tişört Modası (Audrey Hepburn ve Jean Seberg)

Denizci Üniformasından Moda Dünyasına

Coco Chanel’in yatay çizgilerle hazırladığı denizci üniformalarına benzer koleksiyon, o dönemde çığ gibi yayıldı. Ekran yıldızları bu tarzı öylesine sevdi ki adeta bir akım başladı. James Dean, Audrey Hepburn ve Jean Seberg gibi isimlerin radarına takılan trend, iyice ün kazandı. Günümüze kadar gelen süreçte de Breton çizgileri, Jean Paul Gaultier gibi birçok modacı tarafından yeniden tasarlandı.

Çizgili Tişört Modası (Brigitte Bardot)

İkonik Breton Çizgili Tişörtler

Çizgili tişörtlerin tarihinin 19. yüzyıla kadar uzandığını düşünürsek, ona tam anlamıyla bir klasik demek kesinlikle doğru olur. Dolapların belki en basic parçası çizgili tişörtlere, şimdi biraz daha kıymet vermek gerekiyor sanırım. Lacivert – beyaz çizgilerin yanı sıra rengarenk halleriyle de sevilen parçalar, jean ve denimlerle özdeşleşti. Çizgili tişörtlerin yanı sıra cool sweatshirt’ler, kimono, kaftan ve hatta ceketlere kadar kendini gösterdi. Herkes için ulaşılabilir yatay çizgiler, günümüze kadar ulaşırken dolaplarda da farklı tarzlarıyla yerini aldı.

Fahhar Design Çizgili Tişört ve Tulum (Şüheda Türkoğlu Hatun)

Hala Tatil Bavulunun Olmazsa Olmazı

Uçsuz bucaksız maviliklere atıfta bulunan Breton, özünde olduğu gibi sahil kasabalarına hep çok yakıştı. Tatil bavullarının olmazsa olmazı haline gelen çizgili tasarımlar, yazlık dokularıyla olduğu kadar cool tavırlarıyla da iç her zaman iç ferahlattı. Pamuklu, keten gibi sıcak günlerin dokularıyla halen yazlarımızın vazgeçilmezi olan tasarımlar, uçsuz maviliklerin en sevileni.

Çizgili Tişört Modası (Kate Middleton)

Sahilden Şehre Geçiş

Breton çizgileri, her yıl her koleksiyonda yerini aldı. 2021 yazında da cool bir rüzgar estiren tasarımlar, şehir hayatında da vazgeçilmez. Geçmişten günümüze pek çok tasarıma hayat veren bu desen, bazen kloş bir etekte bazense klasik bir cekette kendini gösteriyor. Bu halleriyle ofise kadar girerek enerjiyi yükselten moda, çoğu zaman sokak stilleriyle de cool rüzgarlar estiriyor.

Normcore Çizgili Şal ve Normcore Çizgili Tunik

Normcore Çizgili Şal
Normcore Çizgili Sweat

O Hala Bizimle

Yıllar geçse de Breton çizgileri hala bizimle, ve öyle olmaya da devam edecek. 2021 yaz koleksiyonlarında hemen hemen her markada var olan trend, mutlaka sizin de radarınıza takılmıştır. Zara, Mango, Stradivarius‘tan tutun da Normcore, Özsarıçam, Vesna gibi birçok tesettür markasında farklı farklı parçalarda boy gösteriyor.

Moda Editörü: Büşra Karagöz

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir