Yeşiltopuklar Online Alışveriş

Hayatı Hayat Yapan Duygularımızdır

Hayatı Hayat Yapan Duygularımızdır

Duygu Nedir? Duygular Nasıl İfade Edilir ve Yönetilir?

Duygularımızla çağlamak yerine niye sünger olmayı seçeriz ki? Olumsuzlukları emip, onları en gizli yerlerimizde saklamayı neden tercih ederiz ki?

Duygular çok önemlidir; Duygular ruhun gözleridir. Bazen renkli ve parlaktır. Bazen flu veya siyah beyazdır. Kimi zaman film şeridi gibi geçer gözünün den kimi zaman bir resim olur takılır aklının bir yerine. Bakmışsın çığlık olurlar kulaklarını tırmalarlar, bakmışsın sessiz ve derin bir köşede otururlar yada bazen cıvıl cıvıl kulağına melodiler söylerler. Aslında çok daha içeridedir duygular bazen gerçekten anlarsınız bazen sadece düşünüzsünüz. Fakat onu hatırlatan her yerde muhakkak görürsünüz.

Ünlü ressam William Homan Hunt’ın tablosunda olduğu gibi;

19.yy büyük ressamlarından William Homan Hunt‘ın bir bahçeden eve girişini anlatan “Evrenin ışığı” adlı tablosu şöyledir. Ayakları çıplak filozof görünüşlü bir adam resimde bulunmaktadır. Adam bir elini kapalı kapının kanadına dayamış, diğer elinin parmağıyla da sanki içeriden bir yanıt bekliyormuş gibi kapıya vuruyordur. Fakat resim de ilgi çeken yan; Adamın vurduğu kapının dışarıdan hiç açılmayacak gibi ne tokmağı ne kilit yeri vardır. Bakılınca ilginç ama içine girince adam sıradan bir kapıya vurmuyordur. Bu kapı “insanın duygusal kalbini simgeler, Sadece içeriden açılabilir o yüzden dışarıda kol olması doğasına aykırıdır” der William Homan Hunt…

William Holman Hunt Evrenin Işığı

Çok çarpıcı değil mi? Duygunun bir resimle ifade edildiği çok çarpıcı bir örnek. Sadece içeriden açılan insanın derinliklerinde açılan bir duygu bu. Unutulmaması gerekir ki duygular sandığımızdan daha derindir. Derinliktir. Karmaşıktır. Kendisi de bir duygu olan hassaslık gibi hassastır. Kontrolü zordur kontrolsüzlüğü çok daha zordur.

Gayet derinlerimizdedir. İçtenlik ve güdünün en güçlü kaynağı olarak çalışır, içimizdeki enerjinin en güçlü kaynağıdır DUYGULAR.

Aslında sadece saf tek bir duygudan da bahsedemeyiz. İnsanlar gerçekten kendini oluşturan, kişiliğini meydana getiren temel duyguları ve onları mekanlara, insanlara, olaylara göre değiştirdikleri yan duygular karışımıyla hareket ederler. Bazen olumlu, bazen olumsuz olurlar. Nasıl olursa olsunlar tümünün varlığı muhakkak gereklidir. En olumsuzları dahi bir bakmışsınız sizin için çok ciddi bir savunma mekanizması oluşturup bir can yeleği halini alıverir. Duyguları anlamaya çalışmak, onları mümkün olduğunca analiz etmek, insanların duygularla ilişkisini çalışmak.

İNSANI VE İNSANIN KENDİŞİNİ ANLAMAKTA ÇOK ÖNEMLİ BİR KISTASTIR.

Kişilere gündelik hayatlarında mutlaka duygular eşlik eder. Duygular eğitilebilir. Yaratıcı düşünceyi ateşler. Kalpten gelir. Sizin en derinlerinizde tam içinize bir rehber olurlar. Sezgisel bilgeliğinizin kaynağıdırlar. Güvenilir ilişkiler oluşturmakta baş roldedirler. Kişiliğimizin oluşumunda en önemli faktördür duygular. Ve aynı parmak izi gibidir her insanda farklılaşırlar, insanların onları yorumlama biçimi değişir.

Aslında şunu diyebiliriz gerek günlük hayatımızda, gerekse ruhsal hayatımızda hem karşımızdaki kişilerin hem de kendi içimizdeki duygularımızı anlamak bizim ilişkilerimizde, iletişimlerimizde doğru etkiyi bırakmak ve doğru anlamak için çok önemli bir kaynaktır.

Duygularımız daha iyi anlayıp etkili bir iletişim ve daha sağlıklı ilişkiler dilerim…

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *