Havada Uçan Çantalar, Sanal Moda Fenomenleri… Dünya Modasında Neler Oluyor?

Havada Uçan Çantalar, Sanal Moda Fenomenleri… Dünya Modasında Neler Oluyor?

2018 Dünya Moda Haftaları

2018 dünya moda haftaları, alışılmışın dışında koleksiyonlara ve sunumlara ev sahipliği yaptı. Özellikle çılgın aksesuarlar ve sıra dışı sunumlarla, markalar birbirleri ile adeta yarıştılar. Maket dinozorlar, manken kafaları ve dronların taşıdığı çantaların yarısına, sanal fenomenlerin tanıtımları ile farklı bir estetiğe imza atıldı.

İlk önce Dolce & Gabbana’nın defilesine bir bakalım. Marka, geleneksel bir sunum yapmak yerine, defile sunumunda, teknolojik gelişmelerden faydalanmış. En son çanta ve aksesuar koleksiyonunu mankenler üzerinde sunmak yerine, sunumu uçuşan dronlar aracılığıyla yapmış. Runwayde, ilk kez böyle bir sunum tarzını gerçekleştiren markanın girişimi, sosyal medyada hızla yankılandı. Podyumda, dronlara takılmış uçuşan çantalar sanki yer çekimi olmayan fütüristik bir geleceği yansıtıyordu.

2018 Dünya Moda Haftaları

Bir saat geç başlayan defilede, farklı dillerde anons yapılarak 600 kişilik izleyiciden, Wi-fi Internet bağlantılarını sonlandırmaları, cep telefonlarını İnternetsiz kullanmaları rica edildi. Bu anonslarla şaşkına dönen seyirciler, nasıl bir sürpriz ile karşı karşıya kalacaklarını bilmemelerine rağmen, ilk uçuşan çantanın podyuma çıkması ile çığlık çığlığa bağırmaya ve deliler gibi alkışlamaya başladılar. Modanın en önemli isimlerinden Anna Wintour, kırk dakika bekledikten sonra sinirli bir şekilde yerinden kalkıp gitmeye karar verdi. Ama defileyi heyecanla bekleyenlerin gördükleri, gecikmeli olsa da beklediklerine değdi. Defile sunumundaki bu tarihi ana, şahit olmuş oldular.

2018 Dünya Moda Haftaları

Diğer ilginç bir dijital pazarlama yöntemi ise Prada markasının tanıtım için kullandığı sanal Instagram moda fenomeni Miquela @lilmiquela oldu. Miquela tamamen hayal aleminin üretimi olan, gerçeksi bir sanal fenomen. Bir insan değil, bir robot da değil, grafik tasarımı bir çizim. Buna rağmen, sosyal medya fenomenleri gibi, sokakta giydiği kıyafetlerle, gerçek insanlardan oluşan arkadaşlarıyla poz veriyor ve Prada markası başta olmak üzere, değişik markaların ürünlerinin tanıtımını kendi yaptığı kombinlerle sunuyor. Farklı etnik kökenlerin birleştiği, melez görünümünde sevimli, güzel bir karakter Miquela. Prada markasının, Prada X Miquela başlığı altında, Miquela ile yaptığı iş birliği alışılmışın dışında çok farklı bir algı. Markanın en yeni koleksiyonunda yer alan sanal stickerlar, story filtreleri, karikatüristik yapıştırmalar olan aksesuarlar ve kıyafetlerle bu yeni tanıtım tekniği bütünleşiyorlar.

Yalnız, genç kızların ve takipçilerin gerçek dışı, böylesine sanal bir karakterin hayatına özeniyor olma ihtimalleri ise teknolojik çağın hızla büyüyen sorunlarından biri olabilir.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir