Hafta Sonu Kaçamağı: İki Bin Yıllık Tarihi ile “Misi Köyü”

Hafta Sonu Kaçamağı: İki Bin Yıllık Tarihi ile “Misi Köyü”

Bursa Gezilecek Yerler Misi Köyü

Okullar açıldı, yıllık izinler bitti, sonbahar iyiden iyiye yüzünü gösterdi ve artık tatil günleri sona erip, hayatın koşuşturmacasının başladığı günlere girildi. Hal böyle olunca uzun soluklu tatiller ve uzak mesafe geziler de rafa kaldırıldı. Ama hafta sonu yapılabilecek küçük kaçamaklar hala mümkün!

Çok uzaklara gitmeden, büyük yorgunluklar yaşamadan yapılabilecek aktiviteler ve geziler hiç de az değil. İstanbul ve çevresinde yaşayanlar için de bu alternatiflerden biri hiç kuşkusuz Bursa gezileri… Çok uzak yollara gitmeden, bir yerlerde konaklamak zorunda kalmadan, günü birlik gezilip dönülebilecek ve keyifli bir günle haftanın yorgunluğu atılabilecek bir plan yapmak istiyorsanız doğru yerdesiniz!

Zira yazımızda Bursa’nın 2000 yıllık bir geçmişe ve şirin mi şirin sokaklara sahip köyü Misi’yi detaylarıyla mercek altına alıyor, küçük kaçamak fikirlerinize ışık tutuyoruz.

Bursa Gezilecek Yerler Misi Köyü

Rum köyü, Osmanlı Mimarisi

2000 yıllık bir geçmişe sahip olan köy, ilk olarak “Mysia” adıyla biliniyor ve milattan sonra 183 yılında bir keşişin keşfiyle bulunduğu ifade ediliyor. Köyün tarihi hakkında da, burada İncil üzerine tartışmalar yapıldığı ve bir İncil nüshasının köyde bulunan Manastır civarında gömülü olduğu ifade ediliyor. Misi köyü bir Rum köyü olarak belirtilse de, Osmanlı döneminden kalma eserler de yadırganamayacak kadar çok. Özellikle köy evlerinin mimari yapısı, ahşap Safranbolu evlerine benzer tarzda yer alan yerleşimler ve rengarenk yapılar buranın görsel açıdan tatminkar ögelerinden. Bu açıdan özellikle fotoğraf severler için kaçırılmaz bir fırsat oluşturuyor Misi Köyü gezileri. Evlerin bir çoğu aslına uygun olarak restore edilmiş ve rengarenk boyanmış olduğundan tam bir görsel şölen sunuyor.

Bursa Gezilecek Yerler Misi Köyü

Yeşil Bursa’nın Yeşil Köyü Misi

Bursa ili genelinde yeşillikleriyle ve doğal güzellikleriyle bilinen bir il. Misi Köyü de Bursa’nın bu özelliğine yemyeşil bir doğa ve Nilüfer deresiyle katkıda bulunuyor. Nilüfer deresi köyün en çok ziyaret edilen noktalarından. Dere’nin çevresinde bulunan bir çok çay bahçesi de su kenarında çayınızı yudumlayıp, huzuru soluklayabilmenizi sağlıyor. Yazları bir hayli kalabalık olan mekanlar, özellikle okulların açıldığı güz dönemlerinde daha sakin ve keyifli vakitler sunabiliyor. Doğal güzelliklere ek olarak köyde bulunan çocuk kütüphanesi de sevilen lokasyonlardan. Her masanın başında kitap okuyan, dergi karıştıran bir minik ve yanı başlarında ailelerini görebileceğiniz bir kütüphane burası. Yalnızca çocuklar için değil, yetişkinler için de ziyaret edilip, vakit geçirilebilecek yerlerden…

Bursa merkeze 12 km uzaklıkta bulunan, yeşil doğası, şırıl şırıl akan nehri ve Osmanlı dönemi mimarisini yaşatan ahşap evleriyle küçük kaçamaklar için ideal yerlerden bir tanesi Misi Köyü. Siz de büyük hazırlıklar gerektirmeyen, hafta sonunu yorgun geçirmenize sebebiyet vermeyen ve hem keyif alıp hem de huzur bulabileceğiniz bir sonbahar kaçamağı yapmak istediğiniz zaman Bursa’nın şirin köyü Misi’ye bir ziyaret gerçekleştirebilirsiniz.

Seyahat Editörü: Esra Ünal

Bursa Gezilecek Yerler Misi Köyü

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *