Hafta Sonu İstanbul’da Çocuğumla Nereye Gidebilirim Diyenler için En Yeni Adres

Hafta Sonu İstanbul’da Çocuğumla Nereye Gidebilirim Diyenler için En Yeni Adres

Beykoz Cam ve Billur Müzesi

Normalleşmeyle birlikte hafta sonları planları yeniden hareket kazandı. Özellikle ailece gidilecek yerlerin listesi uzayıp gidiyor. Ancak son zamanlarda bu listenin zirvesine yerleşen yeni bir adres var: Beykoz Cam ve Billur Müzesi.

Toplam 390 dönüm arazide, yaklaşık 3 bin metrekarelik kapalı alanda Türk cam sanatının dünyaya tanıtılması amacıyla kurulan Beykoz Cam ve Billur Müzesi, Selçuklu’dan Osmanlı döneminin sonuna kadarki dönemden 1500 eser yer alıyor. Restorasyon çalışmalarının ardından geçtiğimiz Nisan ayında açılışı yapılan açılan Milli Saraylar Başkanlığına bağlı Beykoz Cam ve Billur Müzesi, ailece vakit geçirebileceğiniz keyifli bir seçenek olabilir.

Beykoz Cam ve Billur Müzesi

Adını Osmanlı dönemindeki Beykoz Cam ve Billurât Fabrika-i Hümayunu’ndan alan müzenin bulunduğu yapı, Sultan Abdülaziz tarafından vezirlik görevine getirilen Abraham Paşa tarafından inşa ettirildi. İnşasından sonra günümüze kadar ulaşmayı başaran ahır binası Milli Saraylar tarafından 3 yıl süren restorasyon çalışmasıyla yenilendi.

Osmanlı sarayları için Avrupa’da üretilen eserlerin de sergilendiği müze 12 tematik bölümden oluşuyor. Müzede, 1237-1246’ya tarihlenen serbest üfleme tekniğiyle yapılan, mine ve yaldızlarla dekore edilen Kubadabad tabağı dikkati çekiyor.

Modern müzecilik kriterleri göz önünde bulundurulan müzede, Memluk kandilleri, Osmanlı revzenleri, Avrupa camları, cam bahçe, kristal piyano ve Sultan II. Mahmud’un renkli camlarla bezeli saltanat arabası da ziyaretçilerin beğenisine sunuluyor.

Beykoz Cam ve Billur Müzesi

Müzede, cam sanatıyla ilgili kütüphane de oluşturuldu. Türkçe başta olmak üzere yabancı dilde 600 eserin yer aldığı kütüphane, süreli sergi alanı, çocuklara yönelik eğitici atölyesi, seçkin lezzetler sunan kafesi ve cam eserlerin satışa sunulduğu hediyelik eşya ofisi de hizmete açıldı.

Müze alanı içerisinde bulunan ormanlık alan, 117 farklı ağaç türüne ev sahipliği yapması bakımından botanik müze özelliği taşıyor. Müze, yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) tedbirleri çerçevesinde hafta için her gün saat 09.00 ile 18.00’de ziyaret edilebiliyor.

Beykoz Cam ve Billur Müzesi
Adres: Merkez, Mehmet Yavuz Cd. No:115, 34820 Beykoz/İstanbul

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir