Güne Mutlu Başlamanızı Sağlayacak Alışkanlıklar

Güne Mutlu Başlamanızı Sağlayacak Alışkanlıklar

Güne Mutlu Başlamanızı Sağlayacak Alışkanlıklar

Eğer sabahları yataktan kalkmak sizin için bir eziyetse ve yeni güne adapte olmak için öğlene kadar uğraşmak zorunda kalıyorsanız alışkanlıklarınızı değiştirmenin vakti gelmiş demektir. Yeni güne nasıl başladığınız, yatağın sağından mı yoksa solundan mı kalktığınız bütün gününüzün gidişatını etkileyebilir. Gözlerinizi açtığınız anda iyi hissetmek için basit formüllerle sabah ritüellerinizi yenileyebilirsiniz. Jehan Barbur’un o güzel şarkısında söylediği gibi:

“Uyan uykundan, çok uyursan her şey geçer yaşanmadan
Uyan güzel uykundan ne kadar tatlı da olsa, hayat uykuyla geçmez.
Yaşanacak o kadar çok şey, anlayacak, anlatacak çok hikaye var aklımda.
Çok uyursan gözlerin mahmur kalır,
Güneş ısıtmaz kirpiklerini.”

Hadi, yaşamımızın iplerini elimize alıp huzurla uyanmak için harekete geçelim. Hayatı ıskalamamak, her günü şükürle geçirmek, her anın kıymetini bilmek için küçük değişiklikler yeter. Unutmayın, “Bu sabahların bir anlamı var.*

Çalar saati ertelemek, yaşamı ertelemek…

Başucumuzda kurulu çalar saati defalarca ertelerken, aslında hayatımızı ertelediğimizi bilsek yerimizden fırlardık. Eğer sabahları uyanmak zor geliyorsa büyük ihtimalle yeterli miktarda uyumadığınız içindir. Geceleri yatağa girdikten sonra telefonla, televizyonla veya bilgisayarınızla vakit geçiriyorsanız bu uykunuzdan çaldığınız anlamına gelir.

Ortalama uyku saatinizi belirledikten sonra, o saati geçirmemeye dikkat edin. İstediğiniz saatte uyanabilmek için uykunuzu alacak kadar erken yatağa girmelisiniz. Uyku saatlerinizi düzenleyip, alışkanlık haline getirdiğinizde artık çalar saate ihtiyaç duymayacağınızı görüp şaşırabilirsiniz. Çalar saati erteleme alışkanlığı, daha zor uyanmanıza neder olur.

Güne Mutlu Başlamanızı Sağlayacak Alışkanlıklar

Müzikle şifalanın…

Size düşlerinizi hatırlatan, mutluluk veren, enerjinizi yükselten şarkılardan bir liste yapın. Sabah gözlerinizi açtığınızda listenizin play tuşuna basın. Yataktan dans ederek kalkmak neşenizi artıracaktır. Motivasyonunuzu artıran şarkılar, gün içindeki programınız ne kadar yoğun olursa olun yeni güne güçlü hissederek başlamanıza yardımcı olur.

Ayna, ayna, söyle bana…

Aynanınızın etrafına en güzel gülümsediğiniz fotoğraflarınızı ve size ilham veren sözleri yapıştırın. Bırakın aynanız konuşsun sizinle; ne kadar iyi göründüğünüzü, hayallerinize ne kadar yaklaştığınızı, şükredecek ne çok sebebiniz olduğunu anlatsın.

Hareket berekettir…

Sabahları basit egzersizler yaparak, gün boyunca daha enerjik hissedebilirsiniz. Uzun koşular, ağır kardiyo egzersizleri veya sıkı bir fitness programı gözünüzü korkutuyorsa uygulanması kolay basit egzersiz alışkanlıkları edinin. Örneğin, her sabah tekrarlamayı alışkanlık haline getireceğiniz karın egzersizleri ile kısa sürede karın kaslarınızı güçlendirebilirsiniz.

Güne Mutlu Başlamanızı Sağlayacak Alışkanlıklar

İlk lokma, ilk yudum…

Sabah uyandığınızda ilk içtiğiniz şey; bir bardak taze su olsun. Ardından; bir fincan şekersiz kahve veya bir fincan bitki çayı içebilirsiniz. Eğer şifa aradığınız bir sağlık probleminiz varsa her sabah o hastalığa iyi gelen bitki kürü ile hem psikolojik olarak hem de fiziksel olarak güçlenebilirsiniz.

Kahvaltınızda sebze, meyve ve kuru meyvelere ağırlık verin. Ne demiş büyük şair Cemal Süreya: “Kahvaltının mutlulukla bir ilgisi olmalı.” Bu mutluluğu ıskalamayın. Evden çıkmadan önce kendinize sağlıklı bir kahvaltı hazırlayarak, sabah ritüellerinizi tamamlayın.

*: Vega

Hazırlayan: Hümeyra Yabar

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir