Göz Alıcı Mimarisi ile Kütüphane Anlayışına Farklı Bir Ufuk Kazandıran Yepyeni Bir Mekan: Nevmekan Sahil

Göz Alıcı Mimarisi ile Kütüphane Anlayışına Farklı Bir Ufuk Kazandıran Yepyeni Bir Mekan: Nevmekan Sahil

Nevmekan Sahil Üsküdar

Daha evvel metruk bir yapının düzenlenerek, orijinal bir mimari çalışması ve farklı bir anlayışla hizmete sunulduğu Bağlarbaşı’ndaki Nevmekan çok talep görmüş, ziyaretçi akınına uğramıştı. Farklı konsepti, çeşit çeşit kitapları barındıran geniş kütüphanesi, şık mimari tasarımı ve huzurlu ortamıyla çok sevilen bu mekan, aynı anlayış ve daha özgün bir çalışmayla eski Üsküdar Evlendirme Dairesinin olduğu yerde Nevmekan Sahil ismiyle yeni şubesine kavuştu. 50 binden fazla kitabın bulunduğu bu yepyeni mekan, öğrencilerin ve hayat boyu öğrenmekten vazgeçmeyenlerin de yüzünü güldürdü. Martı seslerinin boğazın esintisine karıştığı bu semtte, denizin ve kız kulesinin yanı başında konumlanan bu mekan, sizleri de kalbinizden vuracak.

Nevmekan Sahil'in Kütüphane ve İç Mimarisi

Evlendirme dairesinden, gösterişli bir kütüphaneye…

Üsküdar’da yıllardır evlendirme dairesi olarak hizmet veren, birçok mutlu anlara ve yeni başlangıçlara şahitlik eden mekan, bu kez kendisi yepyeni bir başlangıç yapıyor ve özgün bir kütüphane konseptiyle misafirlerine kapılarına sonuna kadar açıyor. Klasik bir kafe olmaktan çok uzak, kütüphaneler arasında da farklılığıyla öncü bu mekan, ikisini de yeni bir yorumla birleştirerek hizmete giriyor. Dört bir tarafta yer alan geniş kütüphaneler, rahat ve uzun koltuklar, şık iç dekorasyon, güzel ışıklandırma ve bitkilerle huzurlu vakit geçirmek isteyenler için kaçırılmaz bir yer burası. Ders çalışmak isteyenler, arkadaşlarla toplanıp sınavlara hazırlananlar, kendi halinde kitabını alıp kahvesini yudumlamak isteyenler ya da yalnızca bu keyifli atmosferi solumak isteyenler için biçilmiş kaftan. Üstelik yeni bir uygulamaya geçen Nevmekan Sahil gece 00:00′dan sonra çay, çorba ve simit ikramlarıyla öğrenciler için sabaha kadar açık. Konum itibariyle şehrin en merkezi yerlerinden bir tanesinde bulunan Nevmekan Sahil, muhteşem manzarasıyla da gözlere şenlik bir yer.

Nevmekan Sahil'de Seminer ve Söyleşiler

Sade bir mekan olmaktan öte, söyleşiler, etkinlikler, seminerler…

Kültürün ve eğitimin kitap okumaya ek olarak etkinlikler, seminerler, alanında uzman kişilerle gerçekleştirilen röportajlardan da geçiyor olduğu gerçeği, bu mekanda bahsi geçen etkinliklerin de gerçekleştirilmesi gerekliliğini ortaya çıkarmış. Bu gereklilik de birçok faydalı aktivitenin burada yapılmasına olanak tanımış. Henüz yeni bir mekan olmasına rağmen gerçekleşmiş etkinlikler ve planlanan birçoğuyla birlikte kuruluş amacını ortaya koyan Nevmekan Sahil, şehrin ve bireylerin kültür seviyesini yükseltmeye de aday.

  • Nevmekan Sahil İletişim
  • Adres: Aziz Mahmut Hüdai Mahallesi, İSKİ No:6, Üsküdar/İstanbul

Mekan Editörü Esra Ünal

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir