Görülmeye Değer Bir Kent; Safranbolu

Görülmeye Değer Bir Kent; Safranbolu

Tarihi Safranbolu ve Meşhur Evleri

Tarihi Safranbolu ve Meşhur Evleri

Safranbolu, Karabük ilinin en büyük, en gelişmiş ilçesi ve öyle bir güzelliğe sahip ki, ayağınızı bastığınız ilk andan itibaren önce ruhunuzu kaplayan huzuru, zamanla tüm hücrelerinizde hissedebiliyorsunuz. Taş sokakları ve yeşil yamaçları gerdanlık gibi süsleyen eşsiz Osmanlı Konakları ile “Dünya Kültür Mirası” listesine girmiş bir şehir.

Safranbolu’nun ünlü evleri 18. ve 19. yüzyıl Türk toplumunun geçmişini, kültürünü, ekonomisini, teknolojisini ve yaşama biçimini yansıtan mimarlık bilgisi ile yapıldığından günümüz şartlarında 18. yüzyıl Osmanlısını anlatan bir dönem filminin özenle hazırlanmış seti gibi adeta!

Tarihi Safranbolu ve Meşhur Evleri

Safranbolu, gezebilecek, görmekten ve vakit geçirmekten zevk alınacak bir huzur kasabası. Safranbolu’ya geldiğinizde; Kale ve Hıdırlık Tepelerinden şehri kuş bakışı izlemeden, Kent Tarih Müzesi, Safranbolu Saat Kulesi, Anadolu Saat Kuleleri Parkının görmeden, tarihi Loncalar Demirciler çarşısını ve Yemeniciler Arastasını gezmeden, Müzeköy Yörük, İncekaya Su Kemeri, Kristal Teras ve doğal güzellik Bulak Mencilis Mağarasını keşfetmeden ve en önemlisi tarihi Safranbolu Evlerinde konaklamadan asla dönmeyin!

Tarihi Safranbolu ve Meşhur Evleri

Dünyaca ünlü Safranbolu lokumları, kuyu kebabı, safranlı zerde, Safranbolu bükmesi ve baklavası ise buralara kadar gelip tadına bakmanız gereken lezzetlerden sadece bir kaçı…

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir