Giysilerinizde Tek Renk Takıntısından Kurtulun!

Giysilerinizde Tek Renk Takıntısından Kurtulun!

Tek Renk Giyinme Takıntısından Kurtulun

Trendlerin amacı aynı zamanda monotonluktan kurtulmaktır

Zaman zaman karşılaştığımız arkadaşlarımız ve dostlarımızın, yaz kış, aynı renklerden oluşan giysileri, ısrarla üzerinde taşıdıklarını görürüz. Hangi nedenle olursa olsun; mevsim farkı, iklim, statü farkı, sosyolojik ve psikolajik nedenlerden dolayı, zaman ve mekan tanımaksızın sürekli olarak aynı renkten tasarlanan elbiseleri giymek doğru değildir. Sürekli siyah, sürekli beyaz, sürekli yeşil giymek demek; kırık plağa takılır gibi, bir şarkının nakaratını sürekli olarak peşpeşe dinlemek demektir. Trendlerin amacı aynı zamanda monotonluktan kurtulmaktır.

Aynı rengin mübtelası olmak takıntının işaretidir

Kıyafetler sezona göre, hem renk olarak, hem kumaş olarak, hem de kreasyon olarak değiştiği gibi, bu değişik stiller aynı zamanda modellere de yansımaktadır. Bu açıdan baktığımızda da aynı rengin mübtelası olmak bir takıntının işaretidir. Takıntı, aynı zamanda trendlerin ruhuna aykırı bir durumdur aslında. Kyafetin bütününde bütün parçalarda aynı rengi kullanmak insanda stil monotonluğunu da marazi olarak karşısına çıkartacaktır.

Tek Renk Giyinme Takıntısından Kurtulun

İmajın asıl amacı algıdan olguyu oluşturmaktır.

Tek renk monotonluğunu gidermenin en önemli yanı, ikinci bir rengi kıyafetin parçalarından birinde kullanmaktır. Ya da aksesuarlarımızı kullandığımız rengin türevinden olan, açığını ya da koyu renk olanı tercih etmemizdir. Aslında renk takıntısı demek, aynı kıyafeti ömür boyunca değişiklik yapmadan üzerinde taşımak demektir. Çünkü imaj sadece bir algı olarak ifade edilemez. İmajın asıl amacı algıdan olguyu oluşturmaktır.

Tek Renk Giyinme Takıntısından Kurtulun

Zaman ve mekana göre renkler birbiriyle kaynaştırılmalı

Elbette bayanlarımızın kendine özgü giyim stili olacaktır. Her yerde ve her zaman, sürekli olarak tek renk üzerine giyinmek stilinizin olmadığının işaretidir. O halde tek rengi zaman ve mekan şartlarına göre diğer renklerle buluşturmak ve kaynaştırmak gerekir. Bu yine sadeliği bozmadan tek renk ağdalığını da ortadan kaldıracaktır.

Tek Renk Giyinme Takıntısından Kurtulun

Giysilerimizde renk uyumunu gözetmeliyiz

Kombinlediğimiz kıyafetlerde, özellikle takım elbiselerde, elbise rengine kontrast oluşturacak ikinci bir renge sahip parçalardan kullanmalıyız. Bu gömlek olur, hırka olur, yelek olur birbiriyle renk harmanlaması yapılabilir. Bir taraftan kullanacağımız, kolyeler, gerdanlıklar, bilezikler gibi takılarla da kullandığımız takıların rengini ona göre seçerek, renk uyum içinde kıyafetlerimizde kullanabiliriz. Ayrıca, ayakkabı, çanta, kemer, bir renk grubu, bere, atkı yada flarımız için ikinci bir renk grubu belirleyebiliriz.

Takıntıdan kurtulmak farklılık oluşturmaktır

Kendimizi tek renge mahkum etmemizin hiç bir manası yoktur. Son zamanlarda gotik giyinen bayanların bile, tek renk takıntısından kurtulmak için başka renkleri denediklerini de görebiliyoruz. Takıntıdan kurtulmak farklılık oluşturmaktır.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir