Genç Kız Annesi Olmak Nasıl Bir Duygu?

Genç Kız Annesi Olmak Nasıl Bir Duygu?

 

Şimdiki Gençleri Anlamak Zor

Bu zamanda özellikle genç kız olmak zor, ama bu genç kızın annesiya da babası olmak daha da zor. Doğruları yapmaya çalışan, çocuklarına iyiyi tavsiye eden ve onun için endişelenen anne babalar bu asırda her zamankinden daha çok zorlanıyorlar. Çünkü genç kızın etrafında onu sürekli çağıran, kafasını karıştıran o kadar çok örnek var ki….

”Herkes yapıyor ben niye yapamıyorum”, ”Herkesin annesi izin veriyor”, ”Sanki ne olacak, abartıyorsun”… gibi cümleleri sık sık anne babalarına karşı kullanıyorlar. Gençlik dönemi cesaretin fazla olduğu, ama tecrübenin olmadığı bir dönemdir. Bu sebeple de genç kız tehlikeyi farketmekte zorlanır. Ailesinin abarttığını düşünür.

Bu yaştaki gençler sürekli nasihat edilmekten, söylenmekten, eleştirilmekten pek fazla hoşlanmazlar. Adeta kulaklarını kapatırlar. Çoğu zaman anlaşılmamaktan, kimsenin, özellikle de büyüklerin onları anlamadığından şikayet ederler. Onlara yaklaşmanın en iyi yolu anlaşıldıklarını hissettirmektir. Biz genellikle şefkatimizden dolayı hemen konunun üzerine atlar, tam dinlemeden kurallar koymaya, nasihat etmeye başlarız. Bu şekilde de iletişim başlamadan bitmiş olur. Her konuda en iyi dinleyicisi olursanız, en azından neler düşündüğünün, kafasından neler geçtiğinin farkında olursunuz. Kızınızın istediği çoğu zaman sadece dinlenilmek ve anlaşılmaktır.

”Seni anlıyorum, en azından bunun için çabalıyorum. Benim çok yasak koyduğumu, sana birçok şey için izin vermediğimi düşünüyorsun. Ben de senin yaşlarında aynı şeyleri düşünüyordum. Seni çok seviyorum, bazen seni koruyamamaktan endişe ediyorum. Senin incinmenden, kırılmandan çok korktuğum için sana kısıtlamalar getiriyorum. Bunlar çok hoşuna gitmiyor, anlıyorum. Ama seninle daha çok konuşabiliriz, belki birbirimizi daha iyi anlayabiliriz…” gibi konuşmalar işinize yarayacaktır.

Genç kız ailesi yerine arkadaş grubunun değerlerini ve söylediklerini önemsiyorsa, arkadaşlarını tanımanız size yol gösterecektir. Onları eve çağırabilirsiniz. Birlikte bir şeyler hazırlayıp eve davet etmek onları yakından gözlemleme imkanı verecektir.

Sorumluluk almadan, emek vermeden en iyisini hak ettiğine inanmak nesilleri zamanla bencilleştiriyor. Bu sebeple ilgi alanlarına göre kursa göndermek ya da bir sanat dalıyla uğraşması için rehberlik etmek iyi olur. Meşguliyeti ve sorumlulukları olan gençler bu dönemi daha sağlıklı geçiriyor. Çünkü ruh sağlığı için sağlıklı uğraşlar edinmek çok önemlidir.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir