Geleneksel Şallarla Soğuk Kış Günlerinde Isınalım

Geleneksel Şallarla Soğuk Kış Günlerinde Isınalım

Floral Desenli Şal Modelleri

Eskiler Yeni Oluyor, Floral Desenli Günler Geliyor!

Ananelerimizden, babaannelerimizden ve eski günlerin şirin ninelerinden yadigar kalan yün ya da örgü şallar hem kışın içimizi ısıtacak, hem de vintage bir görünüm yakalamanızı sağlayacak. Üstelik bu geleneksel şallar, tesettürü tam manası ile hissetmemizi de sağlayacak.

Vintage modası ile birlikte eskiye yolculuk başladı! Bu akım ile birlikte floral desenler, kahveler, kalem etekler bu yıl oldukça popüler. Annelerimizin hatta ninelerimizin kıyafetleri şu günlerde büyük bir değer taşıyor. Eğer sizinde annenizden kalma eski ama giyilebilir parçalara sahipseniz, oldukça şanslısınız…

Floral Desenli Şal Modelleri

Vintage akımı ile birlikte kış sezonunda yün şallar da oldukça popüler olmaya başladı. Bu şallar hem geçmişe nostaljik bir yolculuk yaptırıyor, hem renkli floral desenleriyle şıklığımızı tamamlıyor hem de bizi kışın soğuğundan koruyor! Eskiden -paltoların sıklıkla bulunamadığı günlerde- kullanılan yün şalları şimdilerde sizler de trençkotları ya da ince kabanların üzerine alabilirsiniz. Eğer bu kış kayak tatili planınız var ise yine bu şallardan bir tane edinmenizi tavsiye ederiz. Şimdi gelin, birlikte geçmiş günleri hatırlayalım ve nostaljik bir yolculuk yapalım…

Floral Desenli Şal Modelleri

Floral Desenli Nostaljik Şallar

Bugüne dek, belki de hiç değinilmeyen mevsimin serin ve soğuk günlerinde sırtımıza attığımız şallarla ilgili bir paylaşımımız olsun istedik. Başörtüsü ve eşarbın yanında, başörtüsü olarak şalın bir başka işlevi de üzerimize aldığımız şallardır.

Floral Desenli Şal Modelleri

Daha önceleri şal denince, hem başı hem de gövdeyi tamamen kaplayan, kalın yünlü örtülerin kullanıldığını söylemeden geçemeyeceğim.

Köy veya kent fark etmezsizin hemen hemen tüm yaşlı hanımlar, kış günlerinde kenarları püsküllü, yerine göre folklorik desenleri olan, kahverengi ve siyah ağırlıklı şallar kullanmaktadırlar. Şimdi ise her yaş grubu bu şal modellerini severek kullanıyor.

Floral Desenli Şal Modelleri

Şal deyince yeni kuşağın aklına sadece başını örterek, başörtüsü olarak kullandığı kumaşlar gelirdi ancak önümüzdeki bir kaç sezon devam edecek olan vintage akımı ile geleneksel şallar her yaş kesiminin ilgi odağı olacak. Bu şalları da ev içinde omuza alınarak da kullanabilirsiniz.

Floral Desenli Şal Modelleri

Bir dönemin yokluklarla geçtiğini, kadınlar için pardesünün bile söz edilmediği günleri hatırlamamız bu şalları düşünmemiz için yeterlidir.

Annelerimiz, ninelerimiz ve hatta küçük çocuklar da dışarıya çıkarken kazaklar, yelekler, süveterlerin üzerine başını ve gövdesini tamamen örten kalın ve yünlü kumaştan elde edilmiş şallar kullanırlardı. Ülkemizin coğrafyasına göre, bazen peştamalın üzerine, bazen çarşafın üzerine, bazen de olası ferace ve pardesünün üzerine şal kullanılır gelir hale gelmiştir. Bu aynı zamanda folklorik bir gelenektir.

Floral Desenli Şal Modelleri

Şal dediğimizde genç kızlarımızın başörtüsü kullanımında fenomen haline geldiğini ve bu materyalin sadece başörtüsü şıklığını yaşamak için kullandıklarını da biliyoruz. Bunda bir mahzur yok. Karda kışta kıyamette mantosu ya da lifli bir dış giyimi olmayan hanımefendiler, gerektiğinde üzerine söylediğim tarzda bir büyük şallarla durumlarını takviye ederler.

Floral Desenli Şal Modelleri

Kıyafet dediğimiz zaman bir metropolde bile merkezdeki yaşam şartıyla, kırsal kesimdeki yaşam şartlarının eşit olmadığını biliyoruz. Karda, çamurda, tipide, ayazda söylediğimiz tarzdaki bir şal, aynı zamanda tesettür öğelerini tamamıyla içinde barındıran ve icraat olarak da mütevazi ve sade bir görünümle bir hanımefendilik imajı oluşturan hem geleneksel, hem de içimizi ısıtan ve bizi güvende hissettiren bir kıyafettir.

Floral Desenli Şal Modelleri

Görünümleri ile de içimizi ısıtan bu şallar yeni sezonda oldukça popüler olacağa benziyor. Sizler de şimdiden böyle bir şal temin edebilir ve soğuk kış günlerini sıcacık geçirebilirsiniz, bizden söylemesi.

Floral Desenli Şal Modelleri
Floral Desenli Şal Modelleri

Yorumlar

“Geleneksel Şallarla Soğuk Kış Günlerinde Isınalım” için 2 cevap

  1. […] Karın lapa lapa yağdığı, soğuktan yüzümüzün buz tuttuğu günlerde tercih ettiğimiz kocaman şallar ve atkılar artık tüm kış boyunca kullanabileceğimiz en şık aksesuarlarınız arasında […]

  2. ilyas dedi ki:

    anneme hediye almak için bakınıyordum, nereden bulabileceğimize dair bir yönlendirme de olsaydı keşke

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir