Geleneksel ”Odun Köftesi” İstanbul’da!

Geleneksel ”Odun Köftesi” İstanbul’da!

Alkolsüz-Mekanlar-İstanbul

Alkolsüz Mekanlar: Meşe Odun Köfte

Salihli’nin geleneksel ”Odun Köftesi” İstanbul’da yeni adresinde

Bugüne kadar sadece İzmir – Ankara yol güzergahından geçenler tarafından ulaşılabilinen fakat namı tüm ülkeye yaygın olan ”Odun Köfte” orijinal tadıyla artık İstanbulluların kolayca ulaşabileceği bir lokasyonda.

100 yıl önce Salihli’de göçmenler tarafından yapılmaya başlanan ve baharatlar da dahil hiçbir katkı maddesi içermemesine rağmen yüksek lezzet derecesine sahip olması, enerjisi yüksek olan meşe odunu közü dışında farklı ateş kullanılmaması, şişlerle pişirilmesi, bazlama ekmeği közlenmiş domates ve biber eşliğinde sunulması ile diğer köftelerden ayrılan “Odun Köfte” düşük yağ oranıyla da lezzetli bir seçeneğin yanı sıra sağlıklı bir yemek olarak kabul edilmektedir. Adını, köftenin sadece meşe odunu ile pişirilmesinden alan “Meşe Odun Köfte” Eylül 2011’de Etiler Ulus’ta açıldı. Açıldığı günden bu yana dilden dile, kulaktan kulağa yayılan lezzet mekanı, İstanbul’da yaşayan Egelilerin yanı sıra pek çok köfteseverin de vazgeçilmezi oldu. 2011 yılı sonlarında hizmete giren ve mutfağında Salihlili ustaların görev aldığı Meşe Odun Köfte, iç mekanda 25 kişiyi ağırlayabiliyorken dış mekanın da devreye girmesiyle kapasitesini 60 kişiye çıkarmaktadır. Akmerkez’in Ulus kapısının karşısında yer almasıyla bildik ve kolay bir lokasyona sahip olan Meşe, kendine özgü ahşap ağırlıklı dekorasyonu, göz yormayan, mekana sıcaklık veren detaylarıyla damaklara olduğu kadar gözlere de hitap etmeyi başarmaktadır. Salihli’nin geleneksel lezzetini İstanbul’da yaşatmayı hedefleyen Meşe Odun Köfte lezzet avcıları kadar geleneksel köfteseverleri de ağırlamaktan mutluluk duymaktadır.

Tescilli Lezzet; “Odun Köfte”

Saihli Ticaret Odası tarafından 2006 yılında tescil edilerek koruma altına alınan ““Odun Köfte”” Salihli’nin kendi markası olmuştur. Bu ürünü imal edecek her işletmenin resmi gazetede yayınlanan özelliklere göre üretim yapması zorunlu hale getirilmiştir. Bu nedenle Salihli’deki tüm “Odun Köfte”ciler gibi Meşe Odun Köfte de, köftenin bu özelliklerini %100 uygulamaktadır.

Katkısız Ve Sağlıklı Lezzet

İçeriğinde et ve çok az miktarda unun haricinde herhangi bir katkı maddesi bulunmayan “Odun Köfte” özel pişirilme tekniğiyle de yağ oranını minimum seviyeye indirerek sağlıklı bir seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır. Endüstriyel bir ürün olmaması, günlük olarak üretilmesi, çok bekletilmemesi, meşe odunu közünde yüksek ısıda ve hızlıca pişiriliyor olması da onu sağlıklı kılan diğer özelliklerdir. Şişlerle pişirilmesi hızlı pişim süresinde içinin de eşit miktarda pişmesini sağlamaktadır.

Alkolsüz-Mekanlar-İstanbul

Geleneksel Lezzetlerin Buluşma Noktası

Meşe Odun Köfte mönüsünde pek çok farklı lezzeti de barındırmaktadır. Çorbaları, salataları ve odun köftenin yanı sıra yine odun ateşinde pişmiş tavuk ve kuzu şiş seçenekleriyle özellikle hızlı karar vermek isteyenlere uygun bir mönü sunmaktadır. Meşe’nin en özel tatlarından bir tanesi de köftenin vazgeçilmesi piyazı klasik piyazın yanı sıra Antalya usulü tahinli olarak da servis etmesi. Tahin, haşlanmış yumurta ve özel sosuyla servis edilen piyaz da denenmesi gereken tatlardan.

Yemek sonrası lezzet patlaması yaratan tatlılar da köfteye eşlik edecek tarzda seçildi. Bal ve fındıkla servis edilen “Fırın Sütlaç” tercihe göre Manisa-Gördes’den getirilen çifte kavrulmuş tahinle ve kaymakla da servis edilen Bursa’nın meşhur “Kemalpaşa Peynir Tatlısı” ve yöresel bir lezzeti sunmak amacıyla mönüye alınan yine tercihe göre çifte kavrulmuş tahin, kaymak ve cevizle servis edilen “Antalya Usulü Kabak Tatlısı” Meşe Odun Köfte’nin sunduğu özel tatlardandır.

Alkolsüz Mekanlar” ile ilgili diğer yazılarımız için tıklayın.

Meşe Odun Köfte
Adres: Nisbetiye Mahallesi Adnan Saygun Caddesi Belediye Sitesi Mine Blok
Beşiktaş / İSTANBUL
Tel: 0(212) 351 65 66

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir