Florya Sahillerinde Görkem’li Bir Kahvaltı

Florya Sahillerinde Görkem’li Bir Kahvaltı

Florya sahillerinde Görkem’li bir kahvaltı

Görkem Kilis Sofrası’nda 40 çeşitten fazla ürün masanıza getiriliyor; ayağa kalkmanıza ve kuyruğa girmenize gerek bile olmuyor. Üstelik dilediğinizden istediğiniz kadar yiyebiliyorsunuz.

Kahvaltının mutlulukla ilgisini kuran şair Cemal Süreya’ya hak vermemek elde değil. Ama kahvaltının mutlulukla bir ilgisi varsa bu kahvaltının gerçekten iyi ve doyurucu bir kahvaltı olması elzemdir. Kahvaltı dedimse öyle açık büfe önünüze serilen envai çeşit yemekten hangisini yiyeceğinizi şaşırdığınız ve çoğu kez çok yiyerek rahatsız olduğunuz kahvaltı biçimini kastetmiyorum. Ha elbette kahvaltının zengin olması insanın güne iyi başlaması için bir doping etkisi yapar. Lakin bu çeşidin birbiriyle uyumlu olması önemlidir. Şahsen İstanbul’da açık büfe kahvaltılarının çoğundan hazzetmem. Çünkü birçoğu marketi andırır ve aynı ürünleri barındırır. Özel lezzetleri tatmak, farklı bir yiyecekle tanışmak nadirattandır. Aynı kahvaltıyı market alışverişiyle evinizde kendiniz de hazırlayabilirsiniz.

İşte Görkem Kilis Sofrası bu tarzın dışında duran, çeşitten ziyade kaliteyi ve damak zevkini önemseyen bir restoran. Her zaman sessizliğini, asaletini, yeşilliğini muhafaza eden Florya‘nın yeşil ağaçlarıyla bezenmiş yolun hemen yanında, adete doğayla bütünleşmiş gibi duran bir restoran burası. Dört bir tarafı camlarla kaplı, sadeliğiyle dikkat çeken ve her zaman hizmet ve güler yüzü hissedebileceğiniz mekanın bu aydınlık yüzü, dışarıdaki bahçesinden yansıyor olmalı. Kestane, akasya ve çam ağaçlarıyla kaplı yeşil bahçe, tam da kahvaltının ruhuna uygun bir atmosfer sunuyor.

Bu yeşil bahçenin ve sessizliğin ortasında önünüze açılan kahvaltı sofrasını emin olun unutamayacaksınız. Çünkü dediğim gibi, önünüze konulan yiyeceklerin birçoğu spesiyal. Kilis yöresinin özel yemeklerini ve kebaplarını müşterilerine son derece başarılı biçimde sunan Görkem Kilis Sofrası, aynı hassasiyeti kahvaltısına da yansıtıyor. Haftanın her günü sabah sekizden akşam geç saatlere kadar süren bu görkemli kahvaltı servisine yine Kilis işi yiyecekler hakim. İşletme olarak açık büfe servisine karşı olduklarını belirten mekan sahibi Mehmet Benzer, “Biz kahvaltı kültürünü alışılmışın dışına taşıdık ve farklı lezzetler sunduk. Burada tadılan her ürün spesiyaldir. Kahvaltı kültürüne yeni bir açılım getirdiğimizi düşünüyorum. Çünkü insanlar burada evlerinde ya da piknikteler gibi kahvaltısını yaparlar, birçok şey yemelerine rağmen açık büfelerin o bıktırıcı yoğunluğunu hissetmezler.” diyor.

Görkem Kilis Sofrası‘nda 40 çeşitten fazla ürün masanıza getiriliyor; ayağa kalkmanıza ve kuyruğa girmenize gerek bile olmuyor. Üstelik dilediğinizden istediğiniz kadar yiyebiliyorsunuz. Bu özel sofrada Kilis peynirinden yapılan semsek pidesi (en favori yiyeceğim bu), aslen Halep mutfağından gelme ve sadece o yöreye has zeytinyağı, bu zeytinyağına batırarak yiyebileceğiniz 22 çeşitten yapılan zahter, ceviz ile yapılan ve içinde 20 çeşit baharatın bulunduğu tatlı kurabiye gerebiç ve simitin küçültülmüş halini andıran kahga bu sofranın spesiyallerinden. Siz sucuklu yumurtanızı, omletinizi ya da menemenizini yerken masanıza sıcak sıcak bırakılan Kilis’in meşhur katmerleri de ânınıza mutluluk katıyor. Kilis katmeri deyip geçmemek lazım; elde açılmış yufkanın içine bolca çam fıstığı ve şeker konularak yapılıyor. Sıcak sıcak masanıza konulunca midenizde güller açıyor. Sofrada Kilis peynirleri, tereyağı, reçeller, zeytinler de mevcut.

Toplam 25 personelin hizmet verdiği ve 350 kişilik bahçe kapasiteli Görkem Kilis Sofrası‘nda hem kahvaltıda hem öğle ve akşam yemeklerinde yediğiniz özel yemeklerin yüzde doksanı Kilis ve Halep’ten geliyor. Açık alana kurulmuş mutfak, yemeğinizi gözü kapalı yemenizi sağlıyor. Hem bir güzel dinlenmek hem ‘böyle bir lezzet olamaz, uzun zamandır niye tatmadım’ diye hayıflanmanız için Görkem’de soluklanabilirsiniz. Çocuklarınız da kapalı ve açık parklarda eğlenebilirler.

Görkem Kilis Sofrası Yöresel Kahvaltı Menüsü

Yöresel ve özel peynir çeşitleri, bal-kaymak, reçel çeşitleri  (incir, ceviz, bergamot), kahge, gerebiç, semsek, dolma, domates, salatalık, poğaça, börek ve zeytin çeşitleri, zahter, havuç tarator, meyve kuruları, Antep katmeri, mıkla, patates kızartmaları, muhammara, tahin-pekmez…

Görkem Kilis Sofrası

Saat: 08.30-14.00
Fiyatı: Hafta sonu 35 TL, hafta içi: 28 TL
Adres: Basınköy Mahallesi İstanbul Caddesi Güneş Plaj önü, Florya-İstanbul,
Telefon: 0212 663 28 94

Kaynak: Zaman

Yorumlar

“Florya Sahillerinde Görkem’li Bir Kahvaltı” için 3 cevap

  1. Öznur Akıncı dedi ki:

    mekan çok güzel yarın gelmeyi düşünüyoruz fiat nedir

  2. SEVİL dedi ki:

    çocuklar için oyun parkınız var mı

  3. neslihan dedi ki:

    is arkadaslarimizla 20 kisi gidelim dedik teli acan beyfendi cok kaba acaba icerde hizmetde bu kadar kaba mi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir