Ferahlatıcı Özelliğiyle Naneli Limon Şerbeti

Ferahlatıcı Özelliğiyle Naneli Limon Şerbeti

Naneli Limon Şerbeti

İlk limonata serinlemek amacıyla içine bal, karabiber, kakule ve bazı hoş kokulu yapraklar koyularak Mısır’da yapılmış. Arap mutfağında halen bu şekilde yapılmaya devam ediliyor.

Mısırlılar tarafından 14. yüzyılda bulunan limonata, Osmanlı saray mutfağına ancak 15. yüzyılda, şekerin çoğalmasıyla da  halk mutfağına 17. yüzyılda girmiş. Osmanlı mutfağında, Mısır’da yapılanın aksine limon – nane yaprakları ile hazırlanan ve zevkle içilen bir şerbet çeşidi olmuş.

Limonun hastalıkları tedavi edici özelliği de bu şerbetin hem sevilmesine he daha çok tüketilmesine sebep olmuştur. Limonun; kalp çarpıntısı, kolesterolü düşürme, idrar yolu enfeksiyonu ve kansızlık problemine karşı iyi geldiği öncelerden beri bilinmekte, ayrıca C vitamin bakımından da zengin olan bu meyve ile naneli limon şerbeti yani limonata halen Türk mutfağında yapılmaya devam etmekte.

Şimdi de Osmanlı mutfağında çok sık yapılan naneli limon şerbetinin tarifini sizlerle paylaşalım…

Naneli Limon Şerbeti

Naneli Limon Şerbeti

Malzemeler:

  • 5 limon
  • 1 ,5 su bardağı toz şeker
  • 1/2 demet nane
  • 7-8 su bardağı su

Hazırlanışı: Limonları yıkayıp, suyunu sıkıyoruz ve bu suyu kabukları ile birlikte cam kavanozda şeker de ilave ederek karıştırıyoruz. Kavanozun kapağını kapatıp, buzdolabında bir gece bekletiyoruz. Yıkayıp temizlediğimiz naneleri havanda ezerek bu karışıma ekliyoruz. Yeteri kadar su ilavesinde bulunup, tekrar kapağını kapatıyoruz. Servis edeceğimiz zaman süzüyoruz.

Afiyetler olsun…

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir