Evliliğinizi Taze ve Canlı Tutmak Sizin Elinizde!

Evliliğinizi Taze ve Canlı Tutmak Sizin Elinizde!

Mutlu ve Canlı Evlilikler

Mutlu Evlilik Yok mu?

Son zamanlarda birçok kişinin evlilikten soğumasına neden olan artık ”mutlu evlilik yok” düşüncesidir. Ayrıca bu düşünce sadece bekârların değil, evli çiftlerinde birçoğunun sağlam bir inancı haline gelmiştir.
Hatta o kadar inanmışlardır ki ”Nasıl olsa tüm evlilikler böyle” inancıyla, evliliğindeki sorunların farkında olmalarına rağmen çözüm bulup, ilişkilerini düzeltme yollarını aramaktansa ”gittiği yere kadar gider”, ”inceldiği yerden kopar” lafları ile maalesef hep kendilerinin hem evliliklerinin ömrünü tüketirler.

Evlilik hakkında biraz konuşalım. Evlilikler bu hale nasıl geliyor? Bir danışanım durumunu anlatırken; ”İyide evliliklerin tamamı böyle, Zaman zaman arkadaşlarımla da konuşuyorum. Onların durumu da böyle, onlarda aynı şeyleri yaşıyorlar. Ben çevremde hiç iyi anlaşan mükemmel çift görmedim dedi.” Öncelikle burada altını çizerek belirtmem gereken; ”Kendiniz; halinizden, evliliğinizden şikâyet edecek daima olumsuz yanlara yöneltecek düşünce ortakları aramayın.

Bazı şeyleri kabul ederek, evliliğinizi düzeltmek için adım atmanız lazım. Peki, bu adımları nasıl atacaksınız?

Mutlu ve Canlı Evlilikler

Mükemmel Evlilik Yoktur

Çevrenizden kötü evlilik hikayelerini dinlememeniz kadar, evliliğini çok mükemmel anlatan ve kendi evliliğiniz hakkında size kara kara düşündüren kişilerden de uzak durun. ”Bir kere mükemmel evlilik diye bir şey yoktur, fakat iyi evlilik vardır.” Mükemmel evliliği ararsanız, elbette mükemmel olmayan kadınla mükemmel olmayan erkeğin, evliliğinde boşluklar olması normaldir. İyi bir evliliğe adım atabilmek için, çiftler mükemmel evliliğin değil, iyi evliliğin peşinde koşmalılar. Birbirlerinin pozitif taraflarına odaklanmalı yani bardağın dolu tarafından bakmalıdırlar.

Mutlu ve Canlı Evlilikler

Evli Olma Fikrini Sevin

Diğer bir madde ise eşlerin her ikisinin de, evli olma fikrini sevmesi gereklidir. Bir taraf evli olmaya katlanamıyor hatta acı çekiyorsa, özgürlüğünü arıyorsa, o evliliğin mayası tutmaz. O yüzden iki yetişkin kişi evlilik kararı alırken ya da kendi evliliğini yeniden baştan inşa etmek istiyorsa evlilik hakkında ne düşündüklerini iyi ifade etmelidirler. Evlilik ne anlama geliyor? Evliliğe başlamak veya sürdürmek için çiftler, onları birbirine bağlayan, duygusal bağları ne durumda bunları iyi incelemelilerdir.

Mutlu ve Canlı Evlilikler

Eşinizi Koşulsuzca Kabul Etmek

Başta da dediğim gibi mükemmel evlilik yoktur çünkü mükemmel insan yoktur. Eşi kabul etmekten, eş adayınızı kabul etmek biraz daha farklıdır. Koşulsuz kabul etmek, hatta nasıl olsa düzelir diye kendiniz için, vazgeçilmez kriterlerinizi atlamayın. Çünkü bunlar sizin için evliliğin süslü günleri geçince yıkım sebebi olabilir.

Fakat evli çiftler için, eşler birbirini koşulsuz kabul vermelidirler. Aynı gemiyi yüzdürmeye çalışan bir ekip olduğunuzu unutmayın. Birbirlerini yüz yüze her koşul, her şartta, her şekilde olduğu gibi böylece seçtiğinize göre, kabulde etmelisiniz. Kabul edemiyorsanız sevgi de yok demektir.

Elbette birbirine özellikle de anlaşmazlıkların yaşandığı dönemlerde kabul vermek hiç de kolay değildir. İlk önce eşinize karşı kafanızdaki ön yargıları silmelisiniz. Kabul etmek evliliğin ”Bel Kemiği” olan ”SAYGI”nın da gereğidir.

Şimdi diyebilirsiniz; O çok kötü şeyler yaptı, Bana kaba davranan birine ben nasıl koşulsuz kabul ve saygı gösterebilirim?

Çevrenizde karşınıza çıkan herkes size aynadır. Eğer bilinç altında değersizlik duygusu taşıyorsanız; eşinizin sizi daha fazla eleştirmesi ya da değersiz hissettirmesi normaldir. Kaybetme duygunuz ağır basıyorsa, eşiniz kendisini kaybedeceğinle alakalı davranışlara sık sık girecektir. Bir şeylerin gerçekten değişmesini istiyorsanız; Onunla bu konuyu oturup konuşmanız yeterli olmayacaktır. Kendinizi yani buna sebep olan bilinçaltındaki duygularınızı değiştirmeniz gerekir. Böylece aranızda o görünmez enerji bağlarının dengeleri değişecek ve olağanüstü bir şekilde aranızın birden bire değiştiğini gördüğünüzde çok şaşıracaksınız.

Bir başka yolda; Kalbinizden akan ne varsa coşku, neşe, sevgi, heyecan, espri yeteneği gibi güzel enerjileri eşinize akıtın ona hissettirin. Bu mutluluk enerjileri eşinizle paylaşmak yani yaşamdaki ”anı haritanızı” zenginleştirmek sizin her daim eşiniz tarafından ilgi görmenizi sağlayacaktır.

Son olarak da kabul etmek ve kabul görmek için; Evlilikte huzur vermelisiniz. Kimse her gün kendine dırdır yapan söylenen bir eş ile vakit geçirmek istemez. Eşinizin olumlu yönlerini dillendirin ona söyleyin. İlişkilerdeki Temel ihtiyaçlardan biri budur. Her insan olduğu gibi kabul görmek ve takdir edilmek ister.

Evet, eğer evliliğinizin çok çok iyi gitmesini istiyorsanız. Yani yıllar geçtikçe tutkunun, arzunun, sevginin birbirinize olan cinsel çekimin devam etmesini diliyorsanız, İşiniz biraz daha zor. İlişkinizin durumunu iyi tespit etmeniz, çözüme odaklanmanız, gerekirse yardım almanız gerekmektedir.

Mutlu Evlilik Vardır… Yeter ki İsteyin…

Yaşam ve İlişki Koçluğu Hizmetleri üzerine ayrıntılı bilgi almak için www.interaktifdanismanlik.com ‘u ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlar

“Evliliğinizi Taze ve Canlı Tutmak Sizin Elinizde!” için 2 cevap

  1. Gül dedi ki:

    1 bucuk yıllık evliyim hersey cekılmez hale geldi 3yılda severek cıkıp evlendik.

  2. serap dedi ki:

    2.5 ay görüşüp evlendik eşimle, ikimizde ne istediğimizi biliyorduk 7 yıldır evliyiz çok şükür eşimle birbirimizi ilk gün den çok çok fazla seviyoruz Allah herkeze ihsan etsin inşaallah

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir