Evliliğinizi Mutluluğa Götüren 3 Adım

Evliliğinizi Mutluluğa Götüren 3 Adım

Evliliğinizi Mutluluğa Götüren 3 Adım

Daha sağlıklı ilişkiyi yakalamak için kimi kitaplar okuyor, kimi seminerlere workshoplara katılıyor. O an için bir şeyler düzelir gibi oluyor, bir süre sonra her şey eski haline geri dönüyor. Peki, nedir sağlıklı ilişkinin anahtarları?
Sağlıklı ilişki için 3 anahtardan bahsedeceğim bugün size… Bunlar;

1- Sevgi

2- Takdir

3- Yüzleşme

Sağlıklı bir ilişki için sevgi ve takdir gerektirdiğini herkes tahmin edebilir. Fakat bunlar kadar en az önemli olan üçüncü etken genelde atlanıyor. Sağlıklı ve sevgi dolu bir ilişkiyi sürdürmenin diğer şartı ”Yüzleşme” Yüzleşme bizi hassas konular ile karşı karşıya getirebiliyor. Ve genelde ilişkide taraflar bundan kaçınıyor. Sebebine bakıldığında ise ilişkinin sağlam temellere oturmadığını görüyoruz.

Şimdi ilişkiyi sağlam temellere oturtan, 3 anahtara biraz detaylı bakalım;

Evliliğinizi Mutluluğa Götüren 3 Adım

Sevgi;

Sevgi karşınızdaki kişi özünde kim ise kendi gibi davranma özgürlüğünü vermektir. Yani hiçbir düzeltme veya değiştirme niyeti olmadan tamamen kabullenme halidir. Eşinizle aranızdaki gerçek sevgimi diye düşünüyorsanız; Eşinize / sevdiğinize böyle kabullenme ile bakabiliyor musunuz yada ondan size yöneltilmiş sizi her halinizle değiştirmeden kabullenmeyi deneyimleyip deneyimlemediğinizi sorun kendinize…

Karşınızdaki kişiyi tümüyle kabullenemiyorsanız, gerçek sevgiyi yakalayamamış olma ihtimaliniz olabilir. Ve yaratılan hiç bir şey boşlukları sevmez, eşinizle aranızdaki sevgisizliğin yerini de başka bir hal dolduracaktır. Sevgi bir takas sistemi değildir. ”Sen bunu yaparsan seni severim” yaklaşımıyla sevgi satın alınmaz. Karşılıksız ve beklentisiz sevmeyi öğrenmeniz gerekiyor.

Evliliğinizi Mutluluğa Götüren 3 Adım

Takdir;

Sevdiğimiz kişileri takdir etmek çok zor olmamalı, bunlar sevdiğimiz kişiler, arkadaşlarımız, iş arkadaşlarımız… Peki, ne kadar sık takdir ediyorsunuz? Bu üzerinde ciddi düşünülmesi gereken bir durumdur, çünkü tüm ilişkilerimizin kalitesini arttırmak için yapabileceğiniz en önemli şeylerden biri kendi yüreğinizde onlar için takdiri daha fazla göstermektir.

”Takdir” kelime anlamıyla ”değer katmak” demektir. Böyle düşündüğümüzde, sizin için önemli birisine, sevdiğinize eşinize karşı hissettiğiniz takdiri ifade ederken bu kişiye ya da ilişkinize bütünüyle değer katarsınız. Bunu denemenizi tavsiye ederim. Unutmayın ne verirseniz o size misli ile dönecektir.

Düşünün bunu ne kadar az yaptığınızı… En son ne zaman birine onu sevdiğinizi, kendisinin sizin için önemli olduğunu ve onu takdir ettiğinizi söylediniz? Çok sık değilse bugün hayatınızda yeni bir uygulama başlatmak için en doğru zaman; ”Sevdiklerinize sevginizi ve takdirinizi gösterme uygulaması” İnanın ilişkinizin kalitesini yükseltmek için yaptığınız bu yatırım size katıyla gelecektir.
Eğer amacınız daha iyi bir yaşamı yakalamaksa bunu deneyimleyin. Her fırsatta diğer insanları içten bir şekilde takdir etme alışkanlığı edinin. Sonra geri çekilip hayatınızı gözlemleyin, tüm ilişkilerinizin kalitesinin nasıl arttığını göreceksiniz.

Evliliğinizi Mutluluğa Götüren 3 Adım

Yüzleşme;

Çoğumuz yüzleşmeden sanki bir hastalık gibi kaçarız. Bunun altında yatan iki sebep var aslında, bazen karşı tarafın hislerini incitmek istemediğimizden fakat sıklıkla hatanın kendimizde olduğunu öğrenmekten korktuğumuzdan hassas konuları konuşmaktan kaçınırız.

Fakat unutulmaması gereken çok önemli bir nokta vardır; ”Saklı kalmış meseleler bize batmasından kaçamayacağımız dikenlerdir” Onların su yüzüne çıkarılıp yüzleşmemiz gerekir. Aynı iltihap toplamış parmağınızın kenarına batan bir kıymık düşünün, siz o kıymığı çıkarmadıkça o daha kötüye gidecektir.

Yaşamınız ve ilişkilerinizin tüm kalitesini arttırmak istiyorsanız, çözülmemiş sorunlarla yüzleşme, cesaretini kendinizde toplayın. Sonra net bir niyetle karşı tarafın bakış açısını anlamak için dinleyin ve kendinizi savunmaya geçmeyin.

Böylece çıkarılan dikenler ilişkinizi zenginleştirip gül bahçesine dönüştürür.

Evet, ilişkilerinizde sevgi ve takdir alanı oluşturmak, işler çığırından çıkmadan, problemin üstesinden gelmek, ilişkinizi kuvvetlendirecek ve zenginleştirecektir.

Yaşam ve İlişki Koçluğu Hizmetleri üzerine ayrıntılı bilgi almak için www.interaktifdanismanlik.com ‘u ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir