Evliliğinde Mutsuz Olan Kadınlara Öneriler

Evliliğinde Mutsuz Olan Kadınlara Öneriler

Evliliğinde Mutsuz Olan Kadınlara Öneriler

Evliliğinde ”GÜÇLÜ KADINI” Oynayan ”MUTSUZ KADINLAR” Ne Yapmalı?

Evliliğinizde mutsuz musunuz? Peki, bir kadın neden mutsuz olur? Tam olarak nedir onu mutsuz eden? Maddi problemler ya da aile baskısından dolayı evliliğini sonlandıramamak mı mutsuz ediyor kadını? Ne yapmalı ”Mutsuz kadın”? Evlilikte kadının faktörü tam olarak nedir? Sorunlarıyla nasıl başa çıkabilir ”mutsuz kadın’‘?

Ne dersiniz bazen çok alıngan davranıyor olabilir miyiz? Öncelikle kadın şunu bilmeli; birçok insanla ilişkilerimizde olduğu gibi, nasıl ki kişiler aslında bizim aynalarımızdır, nasıl davranırsak öyle tepki alırız. Aynen bunun gibi; erkeklerin de tüm duygusal davranışları ve olaylara verdikleri tepkilerinin bize bağlı olarak değiştiğini bilmemiz gerekmektedir. Aslında evliliğin sırrı bu gerçektir. Eğer kadın bunun bilincindeyse buna yönelik doğru davranışlar sergilemeyi öğrenirse, kadınlar ”evliliklerinde mutluluğu” yakalayabilirler.

Bir erkek eşinden en çok ne bekler derseniz? En başında çok fazla dile gelmese de ”takdir edilmek”, ”onaylanmak” ve ”şefkat” beklemektedir. Erkekler; kadının kendisini güçlü hissettirmesine ve kendisine ihtiyacı olduğunu bilmeye ihtiyaç duyarlar. Aslında evlilik için şunu demek daha doğru ”Güçlü Kadını” oynamayı bırakmak lazım.

Erkek hangi kadına sahipse aslında ”Erkeği erkek o kadın yapar”

Erkeği erkek, eşi yapar ne demek derseniz? Eşiniz gerçekten, erkek gibi hissetmek için karısının desteğini görmeye ihtiyaç duyar. Bilinen bir gerçek vardır. Erkekler kendisine bu şekilde hissettiren ve şefkat gösteren kadınlara eğilimlidir, bu yüzyıllardır defalarca kanıtlanmıştır. Aslında kadınlardan daha fazla duygusal olan erkek, bu alanda kendini göstermekte yetersiz kalır işte burada onu tamamlayacak ve bu özelliğini ortaya çıkaracak kadındır. Kadınlar eşlerine bu bakış açısıyla yaklaşabilirlerse, eşlerindeki değişim gücünü elinde tutmayı sağlayabilirler. Evliliklerde iletişim sorunlarının çoğu, çiftlerin birbirlerinin zihinlerini okuyarak ona göre davranış gösterme eğiliminde olmasında kaynaklanmaktadır. Eğer bir erkek evliliğinde suçlanacağını, eleştirileceğini düşünüyorsa, eşiyle olan iletişimde ‘kapsama alanında‘ olmamayı tercih ediyor. Kendisine giden bütün iletişim yollarını kapatıyor. Evet, ‘Güçlü Kadınlar‘ evliliğinizde sağlıklı bir iletişim istiyorsanız; Koşulsuz dinlemeyi öğrenmeniz gerekiyor.

Kadın ne kadar hoşgörülüyse o kadar mutlu demektir.

Artık kadın yeni dünya düzeninin ona getirisi olarak ev içinde ve ev dışında ciddi sorumluluklar almakta ve bu da kadını psikolojik anlamda daha fazla yıpranmaktadır. Kadının bu durumu evlilik içerisinde erkeğin sorumluluklarında ki beklentisini de artırmıştır. Ve kendisine ihmallere karşı daha duyarlı tavır içerisine girmesine sebep olmuştur. Bu ruh halinde kadın iletişim kurarken sağlıksız tutumlar gösterme olasılığı artmakta kocasını eleştiren, sürekli şikayet eden ve hatta eşini hor gören bir yapı içerisinde davranmaktadır.

Kadın hoşgörülü olmayı seçip, evde eşlerine karşı daha hassas, düşünceli davranabilmeyi başardığında, kadınların eşlerinden beklentilerini görebilme anlamında daha fazla destek aldıkları görülmektedir. Evet, ‘Güçlü Kadınlar‘ kendimizi şikayetler yerine hoşgörüyle dile getirebilirsek sanırım sorun kalmayacaktır.

Elbette bir ortak nokta vardır. Sadece ”GÖREBİLMEK İSTEYELİM”

Kadınların sık yaptığı hatalardan biride, belki de duygularıyla erkeklere oranla daha fazla hareket etmelerinden kaynaklı; kendi yakın çevrelerinin desteğini aldığı konularda etkilenme düzeylerinin erkeklere nazaran daha fazla olmasıdır. Kadınlar özellikle çatışma yaşadıkları konularda, kararsız kaldıklarında yakın çevresindeki arkadaşlarının akrabalarının fikirlerine başvurmakta ve genellikle bu çevrenin etkisi altında kalarak kararlar vermekte ya da iletişim şeklini sürdürmektedir. Bu çok sıkça yapılan bir hatadır. Unutulmamalı ki her ilişki, her evlilik, her birey birbirinden farklıdır. Farklı ilişkilerden elbette dersler çıkarıla bilir ama hiçbir evlilik tıpa tıp aynı olamaz. O yüzden yakın çevre yerine bir uzmandan belki destek olmak ortak noktaları bulmanızda daha etkili bir yoldur. Bazen kendimizin yaptığı hataları göremeye biliriz, dışarıdan bir gözle kendimizin farkına varmak her zaman işe yarar.

Evet, ‘‘Güçlü Kadınlar” evliliklerde esas olan ”BİZ” olmayı başarabilmektir. Bu da kadın ve erkeğin ortak görüş birliğine varabilme becerisi ile doğru orantılıdır. Konu ne olursa olsun farklı görüş ve fikirler olduğu zaman muhakkak ortak bir paydada buluşulabileceği göz ardı edilemeyecek kadar büyük bir çözüm kaynağıdır.

Şu soruyla bitirelim;

GÜÇLÜ MÜ OLMAK İSTERSİNİZ YOKSA MUTLU MU?

Sanırım birçoğumuz mutlu olmak istiyoruzdur. İlişkilerince çözüm arıyor ve doğru çözümleri bulmakta zorluk çekiyorsanız çözüm için bize ulaşabilirsiniz. www.interaktifdanismanlik.com

Yorumlar

“Evliliğinde Mutsuz Olan Kadınlara Öneriler” için 4 cevap

 1. […] Eşlerin ilişkilerinin kendine özgü bir sistemdir ve yetişkin hayatın en zor ve karmaşık süreçlerinden biridir. Hatta denilebilir ki her Evlilikteki ilişki biçimi de farklıdır, bunlar çok birbirine benzer değillerdir. Her ne kadar farklılıklar olsa da; eşler arasındaki olan ilişkileri diğer toplumsal ilişkilerden ayıran bütün evliliklerde bazı ortak özellikler vardır. […]

 2. […] Evet mutlu bir evlilik hayal ederek girilen bir beraberlik yolun da; Boşanmayla yol ayrımına girmek. Fakat bu itici kelime bazen gerçekten yanlış bir yere sürüklerken kişiyi, bazense kişinin kendini bulması ve yeniden var olması için seçilmesi gereken tek yol haline gelebiliyor. Aslında Boşanma eylemini düşününce sebeplerin biraz daha derinine mi? inmek lazım. Mesela Doğru soru şu olabilir mi? NEDEN EVLENDİM? Belki boşanma sebebi burada saklıdır. Ne dersiniz? Boşanma sebebine farklı bir açıdan bakıp hep beraber düşünelim. Boşanmayı düşünüyorsak, Kötü giden bir evliliğimiz varsa, Boşanmak için adım atanlardan biriysek ya da evliliği yeni düşünüyorsak gelin sebeplerimize bir de böyle bakalım. […]

 3. Su dedi ki:

  Kadın erkeği mutlu etsin diye mi var bu nasıl yazı hiç beğenmedim. Klişe cümleler sorunu teğet geçmişsiniz ve bunu ilimllilk adına yapiyosunuz psikolojinin p sini bilmiyorsunuz
  Erkeklere kendinizi beğendirmeye mı çalışıyosunuz
  Lütfen insanları anlamaya çalışın.ezbere konusmayin

 4. sınem dedi ki:

  bence bır erkek durmadan kendı dedıklerını dogru kabul etmek ısteyen herseye tamam dememızı beklıyorlar her dedıklerı olsun herseye tamam dıyelım ya sonra ya bızım duygularımız bızım hıslerımız bız yok muyuz bızden durmadan tamam bekleyıp hayır yada bır ıstegımız oldugunda gerı cevırıp kavga cıkartmaları pekı yya bunlar evet tamam onlara hos gorulu davranalım pekı ya onlar bızım de duygularımız yokmu bızım uzulmeye yada bunların hıcmı onemı yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir