‘Evdekal’ Sürecinde Toz Tutan Gardıroplarınızı Yeniden Fethedin!

‘Evdekal’ Sürecinde Toz Tutan Gardıroplarınızı Yeniden Fethedin!

Qooq Store Gömlek - Hülya Aslan

Evde kal sürecinde yapılacak en işe yarar aktivitelerden biri dolapları yeniden keşfetmek. Tam da kışlıkların hala raflarda durduğu baharı yaşayamadan yaza geçiş yaptığımız şu günlerde… Toz tutan kıyafetleri bir silkeleyip stilinizi yeniden keşfedin, kombinlere göz geçirin.

Nacchos Gömlek - Bihter Koç

Nacchos Lila Gömlek
Nacchos Gömlek

İlk Olarak Kışlıkları Kaldırın

Gardıropları yeniden fethetmek için öncelikle mevsime hazırlamak şart. Bunun içinse baharı yaşayamadığımız düşünülürse kışlıkların halen raflarda durduğu kesin. İlk olarak kalın kazakları kabanları kaldırıp yazlıkları öne çıkarmak gerekiyor. Tabii baharda vazgeçilmezimiz olan trençkot ve yağmurluklar bir iki ay daha daha dolaplarda durmalı.

Hooop Store Gömlek ve Denim

Tüm Parçaları Önünüze Serip Kategorilendirin

Sahip olduğunuz her parçayı öncelikle yatağın üzerine serin. Pantolon, tunik, elbise… Hepsini kategorilere ayırın. Böylece birbirine benzeyen kıyafetleri daha iyi fark edeceksiniz. Birden fazla beyaz pantolon görüyorsanız, artık buna bir demenin; giymediğiniz elden çıkarmanın ya da dönüştürmenin vakti gelmiş demektir.

Dolap Detoksu

Giymediklerinizi Satın

Kışlıklarınızı kaldırırken giymediklerinizi bekletmek yerine elden çıkarın. Bu durum tabii ki, raflara yerleştirdiğiniz yazlıklar için de geçerli. Belki lazım olur diyerek birkaç sezondur öylece beklettiğiniz kıyafetlerin size artık bir faydası yok. Hatta eminiz ki bazılarının etiketi bile üstündedir. Bundan dolayı da ya hazır vakit varken hepsini fotoğraflayıp ikinci el ürün aplikasyonlarına yükleyip nakite çevirin ya da kıyafet geri dönüşüm kutularına atarak çevreye faydalı olun.

Gömlek ve Pantolon

Artık Sizi Yansıtmayanlarla Vedalaşın

Gardırop detoksu yaparken kendinize dürüst olmanızda fayda var. Giymediklerinizi belirlerken bu aşama oldukça önemli. Artık pek de sizi yansıtmayan, içinde rahat hissetmediğiniz kıyafetler halen yeni halen moda olsalar bile dolaplarda yeri olmadığı kesin. ‘Bu elbiseyi kaç kere giydim?’, ‘Bu pantolon hala bana oluyor mu, birkaç kilo versem bile giyebilir miyim?’, ‘Bu tunikle rahat ediyor muyum?’, ‘Bu etek beni yansıtıyor mu?‘ gibi sorular işinize yarayacak.

Aybikestil Elbise & Hooop Store Ceket - Sedanur Gümüş

Farklı Renk Kombini Denemeleri Yapın

Kışlıkları kaldırdınız, yazlıkları ayıkladınız, geriye kalanlar sizin as kadronuz oldu. İşte bu kıyafetlerle her zamanki yaptığınız kombinler yerine farklı eşleşmeleri deneyin. Risk almadan kombinlediğiniz, iki renkten öteye geçemediğiniz stillerinize yenilikler katmaya çalışın. Mesela lila ceketinizi her defasında gri bir şalla eşleştiriyorsanız artık sarıyı da bu ikiliye dahil edin.

Hooop Store Trençkot ve Kanvas Çanta - Merve Hifa

Dostlarınızın Fikrini Alın

Yeni kombin fikirlerinizi ya da dolaplarınızdan çıkarmaya kararsız olduğunuz parçaları arkadaşlarınıza danışın. Mutlaka kız kıza bir Whatsapp grubunuz vardır. Ayna karşısında kombin fotoğraflarınızı çekip danışın ve gerçekten dürüst olmalarını isteyin. Hatta sosyal medyayı sıkı kullanan biriyseniz anket bile yapabilirsiniz.

Vesna Design Denim Yelek - Rumeysa Düzyazan

Pantolonun Paçasını, Kot Ceketin Kolunu Kesin

Hazır evde vaktiniz varken gözden çıkardığınız parçalara ya da giymekten sıkıldıklarınıza yeni bir şans verin. Bunun için kes, biç, dik… Makası eline almaktan korkma. Mesela, uzun bol paça pantolonları bilek boyuna kadar kesip culotte modasına uyarla. Denim kot ceketleri yeni sezon trendine uyarlamak için kollarını omuzun biraz aşağısından işaretleyip kes. Bu haliyle beyaz bir gömlekler kombinleyip, yelek modasına uyum sağlamak elinde.

Vog Store Trenç ve Empoyal Şal - Şeyda Ateştepe

Kombinlerinizin Fotoğraflarını Çekip Arşivleyin

Gardıroplarınızı yeniden keşfederken bol bol kombin denemeleri yapın. Ve tüm bunları fotoğraflayın. Böylece hem kararsız kaldığınız anlarda yeniden deneyip zaman kaybetmenin önüne geçeceksiniz. Aynı zamanda aradan bir süre geçtikten sonra yeni stilinizi daha objektif yorumlayıp, içlerinden en iyilerini sırayla deneyebileceksiniz.

Moda Editörü: Büşra Karagöz

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir