Eşler Arası Sevgi Bağlarını Kuvvetlendirecek Kılavuz

Eşler Arası Sevgi Bağlarını Kuvvetlendirecek Kılavuz

Eşler Arası Sevgi Bağlarını Kuvvetlendirme Kılavuzu

Evliliğinde istediği kaliteye ulaşmayı isteyenler için eşleri ile aralarında bir bağ, bir yakınlık geliştirecek kılavuz paylaşmak istedim. Maddeler ilk okuduğunuzda ‘Bu kadar basit mi?‘ duygusu uyandırabilir. Fakat unutmayın her biri için ayrı ayrı emek ve zaman ayırmak gereklidir.

İşte üzerinde çalışmaya değer yakınlık geliştirme kılavuzu;

  • 1- Birbirinize Kulak Verin

Çiftler gündelik hayatın olarak kulak vermeyi ilişkilerinde es geçebiliyor. Bir araştırma; eşlerin günde yüz yüze, göz göze iletişim için ortalama dokuz dakika ayırdığını bize göstermektedir.

Burada birbirinize kulak vermekten kastım; televizyonun radyonun gürültüsüne karışmadan ya da odadan odaya kurulmayan doğrudan bir iletişimdir. Mümkünse ten tene temas, göz göze temas ve kalp kalbe temas… Ancak o zaman gerçekten eşinize kulak vermiş, söylediklerinin dikkate değer olduğunu göstermiş olursunuz.

Eşler Arası Sevgi Bağlarını Kuvvetlendirme Kılavuzu (6)

  • 2- Bir Kerede Tek Konuyu Çözün

Özellikle kadınların sıklıkla yaptığı, aynı konuyu tekrar tekrar gündeme getirmek eşlerin meseleleri çözme adına birbirlerine olan güvenlerini kaybetmelerine sebep olur. Aynı konu her açıldığında buna eşlik eden çözümsüzlük duygusu artar. Çiftler arasında genelde problem yenilerden ziyade eski sorunların tekrar tekrar açılması ve birden çok konuyu aynı anda çözme çabasıdır.

Yapılması gereken sizin için en acil olan sorunu tespit edip eski defterleri hiç karıştırmadan ‘Bu güne kadar olan oldu, bundan sonra ne yapabiliriz.’ bakış açısıyla çözüme odaklanmaktır.

  • 3- Sorunlarınızın Altındaki Duyguyu Bulun

Evliliklerde tartışmalar çoğu zaman güç savaşlarından kaynaklanmaktadır. Sorunlar karşı tarafın ailesi, cinsellik, para ya da çocukluklar gibi konular olsa da tartışma genellikle çift taraflıdır. Ve tartışmalar çözümsüz şekilde aynı konular etrafında dönerler.

Fakat dikkat edilmesi gereken ise bize bu tartışmaları yaptıran duygu durumudur. Asıl gerçek ve tartışmaya sebep olan farklı tartışma kılıflarına girse de duygularımızdır. Duygularımızı ve karşı tarafın duygularını anlamaya odaklanırsak duyguları anlama bize anlayışı getirecektir.

Anlayış ise tavır değişikliği ve affetmeyi sağlayacaktır. Elbette çiftlerin değişen tavırları da iyileşen bir evlilik getirecektir.

Eşler Arası Sevgi Bağlarını Kuvvetlendirme Kılavuzu

  • 4- Konuşmamak Engelini Yıkın

Çiftlerin evliliklerinde yaptıkları bir diğer hata ise konuşmamaktır. Konuşmamak ya da sorunları görmezden gelmek, ilişkide patlamayı bekleyen saatli bomba gibidir.

Canınızı sıkan bir durum var ise muhakkak uygun bir şekilde dile getirin. İp uçları vermek, oyunlar oynamak ya da eşinizin zihninizi okumasını beklemek sağlıklı davranışlar değildir.

Yetişkin bireyler sorununun sorumluluğunu kabul etmeli ve bunu ortak bir diyalogla çözüme kavuşturmalıdırlar.

  • 5- Yakınlarınızla Olan İlişkilerinize Sınırlar Koyun

Sağlıklı bir evlilik için, çocuklarınız, akraba ve arkadaşlarınızla ilişkilerinize sınır koymanız gerekir. Eşiniz ile aranızdaki ilişkinin ne kadarının onları ilgilendirmesi gerektiği noktasında net olun.

Evlilikte eşlerin yaşamının büyük bir bölümü özeldir ve bu kimseyi ilgilendirmemelidir. Bağımlı aile ilişkilerinde bu sağlıklı sınır konulamadığı için çok ciddi sorunlara sebep olmaktadır.

Eşinizle aranızdaki size ait konuların yakınlarınız ile yersiz paylaşımı ilişkiyi yıpratır ve eşlerin birbirine olan güveni azaltır. Eşinizle olan ilişkinizin ne kadarını yakınlarınızla paylaşmanız konusunda bir birlik halinde ve net olmanız gerekir.

Eşler Arası Sevgi Bağlarını Kuvvetlendirme Kılavuzu

  • 6- Eşinizle Sağlıklı Bağ Kurmayı Öğrenin ve Bunu Yaşayın

Eşiniz sorunlu bir ailede yetişmiş ise onun için stres, kriz, aşırı yoğunluk gibi duygular normaldir. Böyle bir ilişkide, eşiniz ile yakınlık kurmakta can sıkıcı anlar yaşayabilirsiniz.

Yapmanız gereken; ne çok yüklenmek ne de vazgeçmektir. Sadece alıştığınızı gerilimden uzak durmaya çalışın. Kesinlikle eşinizden vazgeçmeyin bırakmayın. Ödülleri farklı olacaktır belki fakat muhakkak olacaktır.

Zamanla ilişkinizde yükselişler ve düşüşler, telaş ve umutsuzluklar yerini belli belirsiz, bilinmedik duygular gelişecek bunlarda size aitlik hissi, rahatlık ve iç huzuru getirecektir.

  • 7- Eşinize İlginizi Belli Edin

Bir çok çifttin ise ortak sorunu ilgi bekleme fakat ilgi gösterememek… ‘Nasıl olsa sevdiğimi biliyor‘, ‘Evlendiğime göre seviyorumdur‘ gibi tutumlar evlilikleri sona doğru ya da ruhsuz paylaşımlara doğru sürüklemektedir.

Eşinizle muhabbetinizi ilk gün gibi canlı ve heyecanlı tutmak istiyorsanız birbirinize ilginizi beklentisiz göstermeniz gerekiyor. Unutmayın siz yaptığınız her şeyi önce kendi mutluluğunuz için yaparsınız. Karşılıksız verilen ilginin geri dönüşümü muhakkak katlarıyla olacaktır.

Eşler Arası Sevgi Bağlarını Kuvvetlendirme Kılavuzu

  • 8- Eğlenmenin Çeşitli Yollarını Bulun

Evinizin savaş meydanı mı yoksa bir oyun bahçesi mi olmasını tercih ederdiniz? Uzun ve mutlu evliliklere bakıldığında bu çiftlerin birlikte eğlenmeyi bilen çiftler olduğunu görüyoruz.

Ortak zevk alabileceğiniz ve eğlenebileceğiniz aktiviteler belirleyin. Bolca gülün bırakın arada saçmalayın… Bu ilişkinizi şifalandıracaktır.

  • 9- Sıkça Yapıcı ve Adil Bir Şekilde Kavga Edin

Evet yanlış okumadınız kavga edin dedim. Sağlıklı evlilikler tartışmaların kavgaların olmadığı değil bunların sağlıklı bir şekilde yapılmayı öğrenildiği evliliklerdir. Tartışmalar ortaya çıktığında gerilim ve anlaşmazlık havasını dağıtın. Hatta anlaşmazlıklarınızı güvendiğiniz ve görüşlerine değer verdiğiniz ikinizin de onay verdiği bir yakınınızın yanında da yapabilirsiniz.

Bu zamanlarda içerleme ya da kaçma gibi duygularınızı ise çöpe atın. Sorunlarınız olabilir fakat sizi sevgi birleştirdi. Birbirini seven ve problemlerini çözmek isteyen bir çift olduğunuzu unutmayın. Yakınlaşmak için eşinize kapılarınızı açın, sorunlarınızdan kaçmak yerine yapıcı tartışmalar ile ortak noktada birleşin.

  • 10- Evliliğinizi Bir Anlama Bağlayın (ÇOK ÖNEMLİ)

Eşinizle aranızda ilişkiniz ya da arkadaşlığınızın dışında bir anlam arayın. Sizden daha büyük bir güce varmak için basamak yapın evliliğinizi,bir kaynağı arayın. “Leyla’dan Mevla’ya varmak” gibi… Paylaştığınız yolculuk sizi yakınlığa çekecektir.

Yaşam ve İlişki Koçluğu Hizmetleri üzerine ayrıntılı bilgi almak için www.interaktifdanismanlik.com ‘u ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir