Eşinizle Önce Dost Olun

Eşinizle Önce Dost Olun

Eşinizle Önce Dost Olun

Mutlu evlilikler incelendiğinde eşlerin birbirine olan sevgilerinin yanında iyi bir arkadaş en önemlisi ise birbirine dost oldukları görülmektedir. Özellikle kadınlar eşleriyle dost olmak, eşlerinin kendilerine samimiyetle açılmalarını isterler. Biz kadınlar kendimizi anlatmak, dertlerimizi paylaşmak konusunda daha rahat olsak da aynı şey erkekler için geçerli olmadığında, ilişkide bir dengesizlik söz konusu olur.

Mutlu evliliğin arkasında yatan sırlardan biri eşlerin dost olması dedik; Peki Eşinizle nasıl dost olursunuz?

Elbette ilişkilerde karşılıklı paylaşımlar çok önemlidir. Hep siz anlatır, karşı taraf dinlerse, hep karşı taraf sizin sorununuzu çözmeye çalışırsa zamanla çatışmalar ortaya çıkar. Tabii bu her ilişki için geçerli değildir ama ortalama olarak böyledir diyebiliriz. En doğrusu ise her iki tarafında aynı samimiyette olmasıdır. Kadınlar, ilişkilerinde, eşleriyle dostluk ve samimiyet ararlar. Bunu nasıl mı yakalayabilirsiniz? İşte bunun için bir kaç öneri;

Eşinizin Size İçini Dökecek Yakınlığı Sağlayın;

Yaratılış itibariyle kadınların konuşmaya, kendini anlatmaya daha düşkün olması eşlerinin suskunluğundan, hiç bir şey anlatıp paylaşmadıklarından yakınmaya onları itmektedir. Eşlerinin kendilerine karşı adeta bir kapalı kutu oluşundan ve kendilerine içini dökmediğinden şikâyet ederler. Bu şikâyetlerin arkasında belki de doğru zamanı henüz yakalayamamak olabilir. Eğer yorgunsa ya da başka bir işle uğraşıyorsa ve rahatlamak istiyorsa, ona sorularla yaklaşmanız sonuç vermeyecektir. Kadınlar yorgunluklarını ya da sıkıntılarını konuşarak aşarken, Erkekler konuşmayıp sakince köşesinde bir şeyler okumak ya da dinlenmekle atabiliyorlar. O yüzden doğru zamanlama çok önemlidir. Köşesine çekilmiş ve sıkıntısını atlatmaya çalışan erkeği konuşmak için zorlamak daha da size kendini kapatmasını sağlayabilir. Peki, ama doğru zamanı nasıl yakalayacaksınız?

Eşinizin size duygusal anlamda en yakın olduğu an birlikte aktivite ve paylaşım yaptığınız zamandır. Bu, ikinizin de uykusunun kaçtığı yatak sohbetleri, parkta yürüyüş ya da birlikte bulaşık yıkama zamanı bile olabilir.

Eşinizin size açılmasını zorlaştıran davranışlardan biri, gözlerinizi sabit bir şekilde onun gözlerine dikip ”Hadi anlat” der gibi yapmaktır. Konuşurken size bakması için ısrar etmeyin. Erkeklerin çoğu gözlerine bakılmadığı zaman daha rahat konuşur. Onun kendisini önce rahat hissetmesini ve sizi yakın görmesini sağlayın sevdiği şeylerden konuşmaya başlaya bilirsiniz. Eşinizi takip edin hanımlar, nelerden bahsederken gözlerinin içi parlıyor, neler onu heyecanlandırıyor?

Eşinizle Önce Dost Olun

Suçlayarak Soru Sormayın;

Bazen farkında olmadan soruları art arda sıralayıp sohbeti bir sorgulamaya dönüştürüyor olabilirsiniz. Biraz sakin olmaya çalışıp emir tonu kullanmamaya, sorularınızı azaltmaya, eşinizi suçlamamaya çalışın. Hiç kimse şu tavırlardan sonra kendini açıp derdi var ise bile anlatamaz. ”Konuş benimle”, ”Neden bana anlatmıyorsun?” bakın bunların altında farkında bile olmasanız anlatmadığı için sitem ve suçlamalar vardır. Bunun yerine ”Bu konu hakkında ne düşünüyorsun?” diye sorabilirsiniz. Burada ise fikrini sorma önemseme vardır. Size karşı rahat bir şekilde açılmasını istiyorsanız ona güven ve cesaret vermelisiniz.

Sohbete Kendinizden Sırlar Katın;

Bir başkasının sırrını öğrenmenin yolu, kendi sırrınızı ona açıklamaktır. Bu, karşınızdaki kişiyi cesaretlendirir. Özellikle eşinizin paylaşmak istemediği konular hakkında kendi hayatınızdan örnekler verin ve ortak noktalar bulmaya çalışın. Aynı zamanda kendini size daha yakın hisseder.

Susun ve Dinleyin;

Bazen bir insanı konuşturmanın en iyi yolu susmaktır. Bu kişi eşiniz de olsa… Sürekli soru sormak yerine olayları biraz akışına bırakmayı deneyin. Susmak ve samimi bir şekilde gözlerine bakmak, iyi bir dinleyici olduğunuz mesajını iletir karşı tarafa. Böylece sizin ısrarlarınızdan dolayı mecbur kaldığı için değil, kendiliğinden ve istediği için anlatacak size derdini…

Evet, dost olmak ilişkilerde, evliliklerde çok önemlidir. Dostluğun getirdiği paylaşımlar aradaki samimiyetinizi ve birbirinize olan güveninizi perçinleyecektir. Hayatta kimseye dikte ya da yaptırımla bir şeyleri gönülden yaptıramazsınız.

Fakat tatlı dil ve hoş bir dostane muhabbet nice açılmaz kapıları açan bir anahtardır.

Sevgiyle kalın…

Yaşam ve İlişki Koçluğu Hizmetleri üzerine ayrıntılı bilgi almak için www.interaktifdanismanlik.com ‘u ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir