Eşinizle Dostça Kavga Etmenin 5 Yolu

Eşinizle Dostça Kavga Etmenin 5 Yolu

Eşinizle Kavga Sonrası Bunları Yapmayın!

Evliliklerde Yapılan Tartışma Hataları

Sağlıklı bir ilişkide tartışma olmamalı mı? Hep iyimi geçinilmeli? Tartışmadan sonra bir daha hiç bir şey eskisi gibi olmaz mı?

Elbette bir ilişkide tartışmalar olmalı, eskilerin dediği gibi, ”İlişkinin tuzu biberi” gibidir tartışmalar. Hatta bir ilişkide tartışma yoksa orada ciddi problemler, birikmiş ve nerede patlayacağı belli olmayan öfkeler vardır. Çift olmak her düşüncenin ortak olması anlamına gelmez, ortak bir pencereleri olduğu sürece eşlerde farklı pencerelerden hayata bakabilir. Kendi doğrularını tartışabilirler. Fakat tartışmanın sonunda her şey yine eski haline döner mi? İşte bu tamamen tartışmanın gidişatına, tartışmayı kavgaya çevirmemeye bağlıdır. Karşınızdaki kişinin şahsı ile değil sadece farklı düşünceniz üzerinde tartışmak en doğru olandır. Yani diyebilirim ki tartışmada haklı olduğuna inanmak kadar haklı kalmak da önemlidir. Peki, ne yapmalısınız? Sağlıklı Tartışma nasıl olmalıdır?

Ses Tonunuzu İyi Ayarlayın

Tartışmanın sebebi kendi fikrinin haklılığını karşı tarafa ispatlama ikna etme çabasıdır. Ve karşı tarafa kendi haklılığınızı anlatmaya çalışırken sesiniz yükselir. Unutmamanız gereken ise sesi daha fazla çıkan her zaman haklıdır diye bir durum yoktur. Tartışırken sesinize dikkat edin ve yükseltmeyin. Unutmayın istediğiniz eşinizi üzmek ve ya kırmak değil, bir anlaşmazlığı tatlıya bağlamaktır. Bunu için sakin olun, sizin sakinliğinizi ve kendinize güveninizi görünce, eşinizde yumuşayacaktır.

Eşinizle Kavga Sonrası Bunları Yapmayın!

Tartışırken Dinlemeyi Unutmayın;

Tartışmaların büyümesi ya da sonuçsuz kalmasının en büyük sebeplerinden biri de karşı tarafı dinlememektir. Unutmayın ki anlamadığınız bir şeye karşı çıkamazsınız. Belki de eşiniz sizinle aynı fikirde ve siz bir yanlış anlamanın içinde olabilirsiniz. Bu yüzden mutlaka onun fikirlerini dinleyin ve anlamaya çalışın. Bu sayede neye karşı çıktığınızı bilirsiniz ve savunmanıza gerek bile kalmayabilir.

Fakat tartışma esnasında eşinizi dinlemezseniz, o da sizi ciddiye almayacak ve dinlemeyecektir. Sonuçta her iki taraf da istediğini elde edemeyecek. Birbirinizi dinlemeniz bir tartışmayı tatlıya bağlamanın en kolay yoludur. Ve mümkünse ilk dinleyen siz olun.

Tartışmanın dışındaki Konulara Girmeyin

Tartışmanın aslına bakarsanız kazananın kim olduğundan çok, bir sonuca varması önemlidir. Fakat bazen çiftler haklı olma uğruna, eski defterleri, farklı konuları açarlar. Ve genelde de kavgada zaman defterleri ilk olarak kurcalayan taraf kadınlar olur. Amacınız sadece çözüm bulmak ise; Bırakın eski defterleri açmayı, konudan uzaklaşmayın konudan uzaklaşmak sadece tartışmayı büyütür.

Eşinizle Kavga Sonrası Bunları Yapmayın!

Güçlü Kadını Oynamayı Bırakın

Zamanımızın kadınlarının en büyük sıkıntısı güçlü kadın olmaya çalışmalarıdır. Kırıldığınızı belki kadın fıtratına yakışır şekilde belli etseniz her şey yoluna girecek, fakat diretiyoruz haklı olma uğruna mutsuz olmayı tercih ediyoruz. Sizi seven bir erkekle tartışırken, aslında katlanamayacağı tek şey sizin üzüldüğünüzü görmektir. Ne kadar kırıldığınızı ona anlatırsanız yelkenlerini suya indirecektir.

Ve karşınızda sevdiğiniz olduğunu unutmayın

Bir süre sonra sizin için belki de önemini kaybedecek bir konu için sevdiğinizi kırmamanız gerektiğini hatırlayın.

Yaşam ve İlişki Koçluğu Hizmetleri üzerine ayrıntılı bilgi almak için www.interaktifdanismanlik.com ‘u ziyaret edebilirsiniz.

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *