Eşinize Söylediklerinizi Dinletmek İçin 5 Tüyo

Eşinize Söylediklerinizi Dinletmek İçin 5 Tüyo

Eşler Birbirlerini Dinlemeli

Erkekler kadınların en çok konuşmalarından şikayet ederken kadınlarda erkeklerin dinlememesinden şikayetçilerdir. “Eşim beni hiç dinlemiyor“,”Dinliyor gibi yapıyor ama dinlemiyor“, “Ben eşime nasıl sesimi duyuracağım?” Bunlar bir çok evli hanıma tanıdık geliyordur sanırım. Bunları söyleyen bir kadın bir sonraki aşaması “Eşim beni sevmiyor sevseydi beni dinlerdiPeki ne yapsanız da eşiniz sizi dinlese?

Öncelikle eşinizin sizi dinlemesini istiyorsanız eleştirisel tavırlarınız ve eşinizi sürekli uyarmayı rafa kaldıracaksınız. Her insan sürekli eleştirildiği ya da uyarıldığı ortamda durmaktan rahatsız olacağı gibi o ortamdan uzaklaşmak ister. Konu erkeler olunca bu durum biraz daha keskindir. Hiç bir erkek bu durumu kabul etmeyeceği gibi, kendini dinletmek isteyen bayanlara da bu tavır negatif olarak geri döner. Böyle durumlarda, siz bir şeylerden şikayet ederken büyük ihtimalle eşiniz sizi dinlemiyordur. Eğer siz de eşinize bir türlü söylediklerinizi dinletemiyorsanız işte sizin için 5 tüyo…

Eşler Birbirlerini Dinlemeli

1- Eşinizi Konuşmaya Hazırlayın

Evet yaratılış itibariyle kadınlar, konuşmaya ihtiyaç duyarlar. Fakat kadın ilk önce erkeği konuşmaya hazırlaması gerekir. Erkeğe neden dinlemesi gerekiyor, ondan beklentisizliğiniz ve ihtiyaçlarınızdan bahsedin. Bunun için bazı sihirli kelimeler var bu kelimeler her zaman işe yarar.

 • Beni dinlemene ihtiyacım var”.  İhtiyacım var, dediğinde erkek kendine gelir. Çünkü kadının ihtiyacını karşılamak erkeğin en temel görevidir. Erkek kadının ihtiyacını karşıladığında kendisini özel hissettirir. Kadın dominant kimliğini bir kenara bırakıp, konuşma ihtiyacını bildirmeli…
 • Söyleyeceklerim ile ilgili seni suçlu bulmuyorum”. Erkek suçlanmadığını bildiğinde savunmaya geçme ihtiyacı duymadan dinleyebiliyor.
 • Hiç bir çözüm üretmek zorunda değilsin”. Erkek kadın konuşunca çözüm üretme ihtiyacı duyuyor. Kendisinden çözüm beklenmediğini vurguladığınızda erkek rahatlamış bir şekilde dinliyor.
 • Bu basamaklardan sonra erkek diyor ki; “Kolaymış ben o zaman dinlerim bunu yapabilirim

Eşler Birbirlerini Dinlemeli

2- Konuşacağınız Konu Önemli İse Tek Konu Seçin

Erkek ve kadın bir çok konuda farklı oldukları gibi konuşma ve düşünme sistemi olarak da farklılardır. “Erkekler düşünerek konuşur, kadın konuşarak düşünür”. Kadınlar konuşurken geçmişte, şimdide ve gelecekte olabilirken, erkek sadece andadır. Bir kadın gibi sistematik olamayabilir. Erkek birden fazla konu açıldığında dinleme yeteneğini kaybeder. O yüzden eşinizle konuşurken ”tek bir” ve somut bir konu seçin. Birden fazla konu açıldığında erkek dinlemediği için kendini suçlu ve başarısız hissediyor. Kendini suçlu ve başarısız hisseden erkek kadından uzaklaşıyor. Çünkü ben başarılı bir erkek olsaydım karım çok konuşmazdı, çok şikayet etmezdi diye düşünüyor. Bu gerçekten çok tehlikeli bir durumdur.

Eşler Birbirlerini Dinlemeli

3. Konu Önemliyse Her Zaman Yan Yana Konuşun

Eğer evlilik veya ilişkiniz hakkında sizin için ciddi ama onun için korkutucu bir konu konuşacaksanız yüz yüze konuşmalardan kaçınmalısınız. Evet göz temasının önemli olduğunu kabul ediyorum ancak her zaman değil. Direkt olarak gözlerinin içine bakmanız, ona kendini tehdit altında hissettirebilir ve onun korunma iç güdüsünü tetikleyebilirsiniz. Sakin tutmak için onunla yan yana bir şeyler yaparken konuş; örneğin yürürken, kanepede ya da yan yana yemek yerken konuşabilirsiniz.

Eşlerin Birbirlerini Dinlemeleri

4. Ne İstediğinizi Net ve İmasız İfade Edin

Kadınlar ilgi ya da dinlenilmek istediklerinde, erkek aldatmıyorum, düşünüyorum, bütün ihtiyaçlarını karşılıyorum diye düşünüyor. Ve erkek bir süre sonra ben bu kadını mutlu edemiyorsam, başarısızım diyor ve kadından uzaklaşıyor.

Kadının yapması gereken erkekten tam olarak ne beklediğini net olarak sunmaktır. Devamlı konuşulup bana değer vermiyorsun, benle ilgilenmiyorsun gibi cümleler erkek için sinek vızıltısı gibidir. Net olmaktan anlatmaya çalıştığım ise örneğin, “Seninle vakit geçirmeye ihtiyacım var, pazartesi saat 20:30 da Tarkan’ın konserine ikimiz için bilet alır mısın? Bu beni çok mutlu eder. Teşekkürler”. Belki abartı gelebilir ama erkeklerden ne istediğinizi çok net ifade etmeniz gerekir. Yoksa benimle ilgilen, benimle konuş beni dinle gibi kelimeler manasız şekilde havada kalacaktır.

Biyolojik farklılıklar erkekleri doğuştan problem çözücü yapıyor; çatılmış kaşlar kafasında çözmek için çabaladığı karışıklığın bir göstergesidir. Ondan ne istediğini bildiği zaman, dediğini yapacak ve sana istediğini verecektir.

Eşler Birbirlerini Dinlemeli

5. Sizi Dinlemesi İçin Takdir ve İltifatları Önemseyin

Hepimiz takdir ve iltifatlardan hoşlanırız ve konu ilgimizi çeker. Eşinizin sizi dinlemesini istiyorsanız ona iltifat edip, egosunu okşamalısınız. Erkekler onları rekabetçi ve önemli hissettiren testosteronla doludur. Onun istemediği veya hoşlanmadığı şeyleri yaptırmak için “Senle yapmak istiyorum çünkü çok eğlencelisin, sensiz çok sıkılıyorum” ya da ”Senle gitmek istiyorum, çünkü senin yanında kendimi güvende hissediyorum” tarzında cümleler kurmanız yeterli olacaktır. Bu tarz cümleler, eşinizi duruma ayak uydurması için yüreklendirecek ve ihtiyaç duyduğu güveni sağlayacak.

Bunları yaptığınız halde aranızda duvarlar ve konuşamıyorsanız o zaman bir ilişki koçu ile çalışmanızı tavsiye ederim.

Yaşam ve İlişki Koçluğu Hizmetleri üzerine ayrıntılı bilgi almak için www.interaktifdanismanlik.com ‘u ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlar

“Eşinize Söylediklerinizi Dinletmek İçin 5 Tüyo” için 5 cevap

 1. […] koluna ya da sırtına dokunmaya özen gösterin. Emin olun, bu çok işe yarayacaktır. Ayrıca Eşinize Söylediklerinizi Dinletmek İçin 5 Tüyo yazımı tekrar okumanızı tavsiye […]

 2. Ismail dedi ki:

  Eşim diyince illâ kocami dinlemeyen oluyor karım beni dinlemiyor direk kendi bildiğini okuyor bumu yardiminiz siz bu beyinle erkekleri çozmek falan bi yana düğüm bile cozemezsiniz

 3. ismail dedi ki:

  karınızın ailesi mermer kafalı ise hiç karınızdan sizi dinlemesini emirlerinize uymasını beklemeyin ALLAH tüm erkeklerin yardımcısı olsun

 4. Mustafa dedi ki:

  İsmail kardeş ağzına yüreğine sağlık ne de güzel söyledin Allah hepimizin yardımcısı olsun .

 5. Saadetsu dedi ki:

  Ne kadar güzel bilgi vermişsiniz. Yeni evliyim ve bu konu hakkında araştırma yapmak istedim, evlilikle ilgili okuduğum ilk konu bu oldu. Tabiki hemen uygulamaya geçireceğim. Tekrardan teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir