Eş seçiminde Dikkat Edilecek İp Uçları

Eş seçiminde Dikkat Edilecek İp Uçları

Eş seçiminde Dikkat Edilecek İp Uçları

Uzun süre devam edecek yani sonu evliliğe dönüşmesini istediğiniz bir ilişkiye başlamak üzeresiniz, yada böyle bir ilişki istiyorsunuz. Fakat yeni başlayacak ilişkinizde, tam olarak nelere dikkat etmeniz gerekiyor sizi düşündürüyorsa, bu hafta işinizi kolaylaştıracak ip uçları vereceğim.

Özellikle yeni başlayan ilişkilerde taraflar kendilerini tanıtma ve tanıma adına hatalar yapabiliyor. Ve aslında olmadıkları kişiyi sergiliyor yada karşısındaki kişiyi yanlış değerlendire biliyorlar. Belki de gelecekleri adına doğru insanla atacakları adımı erteliyor yada soru acı ve kayıplarla bitecek yanlış bir ilişkiye başlaya biliyorlar.

Peki gelin bu hafta; yeni başlanacak bir ilişkide nelere dikkat edilmeli gerekiyor bakalım.

Gereksiz evhamlardan uzak durun ve sakin olun;

Yeni başlayan ilişkiler de en çok yapılan hataların başında, gereksiz kaygılarımız gelir. Bu kaygıları tetikleyen ise; Çevresel eleştirilere fazlaca önem verip karşı tarafı tanımaktansa doğru kişimi telaşına kapılıp, bir türlü ilişkiden emin olamamak olabileceği gibi, ilişkinin adını koymanın yada bu sürecin uzaması acaba bu ilişki nereye gidiyor kaygısını doğurabilir. Aslına bakarsanız bu kaygıların çoğu yersizdir. Bunun yerine yapılması gereken çevrenin çok fazla etkisinde kalmadan, Birbirinizi tanımaya çalışmalı, Acaba uyumlu ve anlaşabilen bir çift olabilir misiniz? bunları anlamaya çalışmalısınız. Unutmayın ki; sakin olmak doğru karar verebilmek için çok önemli bir faktördür.

İlişkiden çabuk vazgeçmeyin;

Yeni başlayan bir ilişkide sakin olmayı başaramadığınız da, Kendinizi mutsuz hissetme, bir depresiflik hali , ”galiba olmayacak ” hissi içine girebilirsiniz. Bu his daha sonrasın da ise yerini ”olmazsa Olmasın” karşı direnişine bırakabilir. Bunu da evet üzüldüm ama halen ayaktayım savunmasına takip eder. Hemen en ufak kaygılarınız sizi bu ilişkinin sonuç vermeyeceği noktasında düşünmeye iter. Burada yapmanız gereken şey, bu düşüncelerinizi göz ardı etmektir. İlk haftalarda herkes kendini kaygan bir zeminde hissedebilir, Önünü görmeye bilir, bunlar çok normaldir. Sakinliğinizi koruyun ve hemen pes etmeyin tanımaya çalışın.

Açık ve net olun;

İlişkiler nasıl başlarsa öyle devam eder, Bir ilişki yalanlar üzerine kurulursa yalan olacağı gibi, doğruluk üzerine kurulan bir ilişkide doğru bir şekilde devam edeceği açıktır. Şunu diyebiliriz; Bir ilişkinin başarılı olması için en temel kavram kişilerin birbirine açık ve net olmasıdır. Birbirini yeni tanımaya çalışan çift adayları; ilişkinin başlarında yaşadıkları, tedirginlik ve soru işaretlerini ancak kişilerin karşılıklı “açık ve net” davrandıklarıyla ortadan kaldırabilirler. Bu süreçte, olmayan kendi teoremleriyle ilerlemek, imalı ve alaycı, iğneleyici diyaloglar içine, girmekten uzak durup , bunun yerine, gerçekten konuşulması gereken pek çok belki de hayati denebilecek konular,hatta konuşulmayan satır araları bile masaya yatırılmalı; eğer ki amaç ilişkiyi ileriye yönelik en başarılı sonucu kazandırmaksa, bu konuda kafanızdaki gerçek soru işaretleri netlik bulması üzerinde ilerlemelisiniz. Unutmayın ki hayatınız etkileyen bir karar aşamasında, Çok aceleci olmamakta fayda vardır. Tabi ki içinizden geldiği gibi samimi yani siz gibi hareket edin elbette . Fakat bu tedirgin ve stresli dönemde karşınızdaki kişinin sizi yanlış algılamasına ve gözünün korkmasına sebep olmamalıdır.

İlk günler ilişkinin devamlılığında en büyük yatırımlardır;

İlk izlenimler, ilk söylenenler asla unutulmaz. Aynı zamanda , ilişkinin ilk günleri, ileriye yönelik çok önemli bir yatırımlardır. İlişkinin başında ki karşılıklı diyaloglar ilerisi için sağlam temeller oluşturabilir. Bazen hiç ummadığınız bir detay çok şey değiştirir detaylar bile ilerde çok büyük şıklıklara, doğru yer ve zamanda kullanılabilecek birliktelik adına minik planlara ortam hazırlaya bilir.Hatta umutsuz anınızda size yol gösterecek ip ucuna dönüşebilir. Karşınızdakini anlamaya çalışarak dinlemek önemlidir fakat ilişkilerdeki ilk günler için şunu demek daha doğru olur; mümkün mertebe can kulağıyla dinleyin karşınızdakini, önemli olabileceğini düşündüğünüz şeyleri kafanızın muhakkak bir kenarına yazın. Önemli olan ise o kayıtları nerede ne zaman kullanacağını unutmayın.

Başta kendiniz , Sonra karşınızdaki için her daim özenli olun;

Kişiler başta kendine sonrada karşı tarafa olan saygılarından; aslına bakarsanız bunu ilişkinin ilk gününde değil, her döneminde hatta her türlü ilişkinizde ”Özenli ve Bakımlı” olmalıdırlar. Bir ilişkiye “umursamama ve umursanmama” musallat olduğunda maalesef ki kendisine özen göstermemek olarak ortaya çıkar.Bu da o ilişkiyi zamanla çatırdatıp yıkar. İlk günlerde ilk izlenim için ve devamlılığında da çiftler kendi kişisel bakımlarına dikkat etmeli , Özenli olmalılar. Bir ilişkinin en temeline, harcına konan özen ne kadar fazlaysa bu ilişkinin geleceği de o kadar sağlıklı olur sadece temele değil, her kata, ilişkinin her anına özen göstermek, karşınızdakine özen göstermeyi her daim sürdürmek elbette çok önemlidir.

Kişiler eş seçiminde doğru seçimi yapıp yapmadıkları noktasında, tereddüt içinde olabilir, Bazen çevresi de kafasını iyice karıştırabilir. Bu durumda tarafsız bir uzmandan yardım almak çok güzel bir çözüm yoludur. Geleceğiniz için atacağınız bu en önemli adımda bir ilişki koçundan yardım almak isterseniz. Bize başvurabilirsiniz.

Sevgiyle kalın… www.interaktifdanismanlik.com

Yorumlar

“Eş seçiminde Dikkat Edilecek İp Uçları” için bir cevap

  1. […] alışmaları, beklentilerin artması, sorumluluk almaktan kaçmaları gibi sebepler de bireyleri evlilik düşüncesinden uzaklaştırmaktadır. ”Bekarlık sultanlıktır” anlayışı günden […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir