Erdem 2018 İlkbahar-Yaz Koleksiyon Deşifresi

Erdem 2018 İlkbahar-Yaz Koleksiyon Deşifresi

Erdem İlkbahar-Yaz 18 Koleksiyon Deşifresi

Tekstil öyle bir sektör ki; defilesi için aylarca, onlarca insanla emek verdiğiniz ürünler, defile sonrası, tabiri caizse, ‘bez parçası’ olur. Defileden sonra yapılan ‘kutlama’ dışında başka bir kutlamaya, dinlenip, uzanmaya vaktiniz pek olmaz. Çünkü diğer sezon kapıdadır, yapılması gereken araştırmalar, kumaşlar, aksesuarlar ve en önemlisi oluşturulması gereken ‘Yeni bir kreasyon vardır. Yani kış sezonu çoktan kapanmışken bırakın ilkbahar-yazı, sonbahar-kış 2018 koleksiyonları tanıtılmaya başlamışken; size çok beğendiğim bir koleksiyondan bahsetmek istiyorum, Erdem İlkbahar-Yaz 2018 Koleksiyonu.

Erdem Moralıoğlu, Kanada doğumlu bir Türk tasarımcıdır. Eğitimlerinin, çalıştığı yerlerin dışında, giyilebilir temalı koleksiyonlara imza attığı için, Erdem adlı markasıyla adından sıkça bahsettirmektedir.

Erdem İlkbahar-Yaz 18 Koleksiyon Deşifresi

Erdem Moralıoğlu’nun son çalışmalarından olan, Erdem İlkbahar-Yaz 2018 koleksiyonunun ilham kaynağı İngiltere Kraliçesi Elizabeth’in gençlik dönemindeki giyim, sanat ve müzik tarzından esinlenmiş tasarımcımız. Bunun için, 50’li yılları tercih ederek diğer podyumlarla paralel ama daha şaşaalı bir ilham kaynağı seçerek, koleksiyonun kalitesini yükseltmiş.

Tasarımcımız renk kullanımında ilham kaynağı olan Kraliçe’nin tercih ettiği renklerden uzaklaşmadan, renk tonlarının modernize edilmiş haliyle podyumda yer göstermiş. Lavanta rengi, sarının yeşil alt tonlusunu, siyahı, turkuaz rengini, pudra pembesi, somon ve krem rengi ağırlıkta bir renk akışı yakalamış. Kumaşların temel zemininde siyah dışında, daha soft renkler tercih etmiş olsa da, aksesuar kullanımında kırmızı, lame, sarı, leylak renklerini tercih etmiş.

Erdem İlkbahar-Yaz 18 Koleksiyon Deşifresi

Koleksiyona baktığımızda diğer podyumlardan en büyük farkı, bedensiz (oversized) kesime hiç yer vermeyen tasarımcı, kalıbı, bedeni, kesimi belli olan bir koleksiyon hazırlamış. Bunun en büyük etkisi yine ilham kaynağının Kraliçe ve 50’li yıllar olmasından kaynaklı olduğu açıkça görülüyor. Bize yansıması da şöyle olmalı bence, artık bedensiz, düğmesiz, kuşaklarla bağlanılan, kesimi, kalıbı belli olmayan ürünlerden biraz daha uzaklaşmalıyız. Çünkü podyuma çıkan her koleksiyon gelecek yılların trendlerinden haber verme misyonu taşır. Tasarımcı diyor ki; az kaldı kabanlarınızın üstünüze oturmasına ve düğmelerinizin kapanmasına.

Öte yandan modellere baktığımızda, spor kesim diyebileceğimiz balon etekleri kumaş kalitesi ve dantel kumaş seçimleriyle geceye uyarlamış olması, brokar kumaşın ağırlığı, ışıltılı düğme seçimleriyle birleştirdiği kaban ve elbiselerin altından çıkardığı tülle hem zarif, hem sadeleştirmiş olması tasarımcının ilham kaynağını modern zamana adapte ederken şıklıktan ödün vermediğini gösteriyor. Ucuz diyebileceğimiz materyallerle, yüksek fiyatlı kaliteli materyallerle kullanıp tasarımları gündelik hayata uyarlamış ve bunda da bayağı başarı sağlamış diye düşünüyorum.

Erdem 2018 Yaz Koleksiyonu

Ağırlıklı olarak kumaş seçiminde brokar, dantel, tül ve ekose kumaşlar kullanılmış. Kumaşların işlemelerindeki parlaklık, kumaşların tok duruşu, geride kalan modellerin aksesuarla ön plana çıkarılmış olması; tasarımcının ilham kaynağına entegre bir anlayışla tasarım yaptığını gösteriyor. Yani Kraliçe gibi giyinme fırsatını, tasarımlarıyla halka açıyor. Bu sunum riskli ama şık bir tercih hakkı sağlıyor.

Kalıplardaki net hatlar, kupların belirgin kullanımı, bele oturan ama fiziki özelliklerdense, şıklığı ön plana çıkaran kesimlerin kullanımı, kol kullanımı, yakalardaki fiyonk broşlar, omuzlardan aşağıya salınan fiyonk uçları gerçekten zarif ve şık gözüküyor.

Erdem İlkbahar-Yaz 18 Koleksiyon Deşifresi

Erdem markasının İlkbahar-Yaz 2018 podyumuna baktığımızda en net görülen şey; zarafet emin adımlarla geri dönüyor ve moda oluyor. Ki zaten bedeni olmayan, kuşaklarla, kemerlerle belden bağlanan, düğmesiz, kalıpsız, takma kol yapmaktansa reglan ve benzeri salaş kolların çoğalması, astarsız kıyafetlerin çoğalması; kabul edeyim, bunlar hızlı tüketim olan, sezonluk Moda anlayışında güzel bir akımdı. Ama artık azalmasını talep edebilirim kanaatimce. Bu kanaatimden dolayı Erdem markasının koleksiyonu biraz gönlümü açtı, gözüme keyifli bir seyir yaşattı diyebilirim. Dört gözle giyim olan kıyafetlerin moda olacağı günleri bekleyen, Andelip’ten sevgilerle.
Unutmayalım ki; moda geçici, tarz ise kalıcıdır. Tarz ile, zarafet ile hoşça kalın.

Moda Yazarı Esra Andelip Doğan

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir