En Yanlış 5 Moda Anlayışı!

En Yanlış 5 Moda Anlayışı!

Moda Hataları Nelerdir

En Yanlış 5 Moda Düşüncesi Nedir?

Gözlemlediğim ve sıkça karşılaştığım durumlar doğrultusunda yazıyorum bu yazımı. Öncelikle şunu unutmayalım; moda yanlış kullanıldığında bir canavara dönüşebilir. Her geçen gün kendini yenileyen bir akımdan bahsediyoruz. Bu nedenle insanların üzerinde kendilerini sürekli yenileme konusunda korkunç bir baskı var.

Yanlışlar her zaman çok kolay yapılır arkadaşlar. Acımasızca eleştirilere maruz kalmak eleştiri yapanı emin olun hiç zorlamaz! Bu duruma fırsat vermemek sizin elinizde. Modayı bilinçli bir şekilde kullanmayı öğrenirseniz, hem olduğunuzdan daha şık ve tarz sahibi olursunuz hem de kesenizi inanılmaz rahatlatırsınız. Haydi, şimdi gelin nedir bu 5 yanlış moda düşüncesi öğrenelim;

Moda Hataları Nelerdir

1- İyi Görünmek İçin Çok Para Gerekli

Kim demiş! İnanmayın bu gibi söylentilere. Diyelim eşyalarına servet yatırdın. Doğru kullanamadıktan sonra üzerine yakıştıramadıktan sonra o para seni rezil eder. Fast fashion rüzgârına kapılmış giden bir piyasada iyi gözükmemek imkânsız. “Fast fashion”ın öncü firmaları sürekli yeniledikleri model çeşitliliği ve fiyat uygunluğuyla insanların her türlü ihtiyaçlarını karşılamakta. Birkaç yıldır yükselişe geçen genç tasarımcıların butiklerinde ise geniş ürün yelpazesi ile her keseye uygun olması sayesinde her bayan şık ve güzel görünüyor. Artık bayanlarımız sosyal medya aracılığıyla çok daha bilinçli! Bunun aksini kim inkâr edebilir?

Moda Hataları Nelerdir

2- Ürünün Marka Olması Önemli

Evet, önemli ama yalnızca bazı parçalarda! Örneğin; tüm vücudun yükünü taşıyan ayaklarımızın kaliteli ve konforlu ayakkabılara ihtiyacı var. Sağlığımız bakımından önem verilmesi geren bir ayrıntı. 20.yy’dan bu yana tüm dünyada marka bir etikete sahip her ürün fazlasıyla önem taşımakta. Fakat her markanın her ürünü alınmalı mı orası tartışılır… Marka ürün sizi her zaman iyi göstermez. Bu ucuzsa moda olamaz ve kaliteli de değildir düşüncesini aklımızda bir an önce silelim.

Mesela sadece spor malzemeleri üzerine isim yapmış bir markadan alınan spor ayakkabısıyla, jeanleriyle ün yapmış bir firmadan alınan kot pantolonuyla başka bir firmadan alınan ürünler aynı kalitede değildir. Bu ürünleri hakkıyla yapan dev firmalara belki biraz fazla para ödeyeceksiniz ama aldıklarınızı daha uzun süre kullanacaksınız.

Moda Hataları Nelerdir

3- Bir Zayıflayayım da O Zaman Satın Alırım

Beğendiğiniz ve size her halinizle yakışan bir üründen neden mahrum kalasınız ki? Bir bayan zayıf olsun kilolu olsun doğru bir kalıp ve kesimle her ürünü kendine yakıştırabilir. Siz zayıflamayı beklerken o ürün piyasadan silinip gider. Her yaşın bir güzelliği olduğu gibi her vücut tipinin de kendine göre bir özelliği vardır. Giyinmekten korkmayın. Çirkin bir kadın yoktur, giyinmeyi bilmeyen kadın vardır.

Moda Hataları Nelerdir

4- Moda Öyle Maymun İştahlı ki 6 Ayda Bir Değişiyor

‘’Nasıl olsa modası geçecek şimdi boşuna para verip de bunu neden alayım’’ düşüncesini kafanızdan bir güzel silip atın. Zaten böyle düşünüyorsanız siz en iyisi hiç alışveriş yapmayın 🙂 Sezondan öyle parçalar seçin ki zamansız olsun. Bu alışverişteki en önemli altın kural olmalı. Kendimden bir örnek vereyim; malumunuz zımbanın en trend olduğu zamanlardı 2013 yılı. Neredeyse kullanılmadığı bir detay kalmamıştı ya hani, işte o zamanlarda kendime zımbalı bir bot aldım. Yanımda bulunan arkadaşım şöyle bir yorumda bulundu:

“Zımbanın modası gelip geçecek seneye kalmaz bir sezon için mi alıyorsun bunları? Daha uzun sezonlar giyebileceğin bir bot alsaydın ya!”

Çoğu insanın önem verdiği yanlış ve tehlikeli bir düşünceye o da sahipti. Bu yüzden kendine göre haklıydı. Öncelikle modası geçecek diye bir ürünü ne almamazlık yaparım ne de giymemezlik. Bana yakıştı mı, ben onu sevdim mi ve sevmeye devam mı ediyorum o zaman konu kapanmıştır. Alırım ve keyifle de giyinmeye devam ederim… Moda kavramının size hâkim olmasına izin verirseniz siz onu değil o sizi yönetir.

Moda Hataları Nelerdir

5- Son Trend Bir Ürün Giyinmiyorsam, Stil Değilim!

Trendler gelip geçer arkadaşlar. Stilinizin bununla hiçbir ilgisi yoktur. Sen her trend ürününü üzerine kopyala yapıştır yaparsan kimliğini kaybedersin. Stil, trend parçaları kendi yorumun ile üzerine uygulayabilmendir. Takip edin ama her trende sahip olmayın. Sizi başkası yapmasına izin vermek yok!

Kısaca toparlarsak;

1- Alışveriş parasız olmaz. Ama alışveriş yapan dikkatli ve bilinçli bir kimseyse az ve kısıtlı bir bütçeyle de her zaman güzel gözükebilir.

2- Marka her parça için geçerli değildir. Birkaç parça için odaklan o yeter.

3- Moda geçicidir ancak klasik ve zamansız parçalarla her zaman kendini geçerli bir hale getirebilirsin…

4- Bir ürünün satın alınması için kilonun hiçbir önemi yoktur. Vücuduna uygun doğru parçayı seç, giy ve çık.

5- Her trend parçaya sahip olamazsın. Kendi kimliğin için bundan uzak dur.

Sağlıcakla kalın…

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir