Egzersizde Devamlılık Nasıl Sağlanır?

Egzersizde Devamlılık Nasıl Sağlanır?

Düzenli Spor Yapmanın Püf Noktaları

Düzenli egzersiz yapmanın ya da belli bir spor dalıyla ilgilenmenin vücudumuz için fiziksel ve ruhsal faydalarını birçok yazımda anlattım sizlere. Ancak düzenli egzersiz alışkanlığı kazanmak bahsedildiği kolay değil. Bu konuda sizlere hak veriyorum. Adına ister üşengeçlik diyin isterseniz iş yoğunluğu, günlük koşuşturmaca da fırsat bulamama diyin, bir şeyler düzenli olarak egzersiz yapmaya engel oluyor. Düzenli egzersiz yaptığımız zaman daha fit görüneceğimizi, daha sağlık olacağımızı, ruhsal olarak kendimizi daha iyi hissedeceğimizi çok iyi biliyoruz. Ama olmuyor, yapamıyoruz. Peki neden? Spor salonuna yazıldığım şu günlerde devamlılığı getirmek adına neler yapılabilir dedim ve bunu sizlerle paylaşmak istedim.

Düzenli Egzersiz İçin Ne Yapmalı

1. Sevdiğiniz egzersizi ya da sporu yapın. Kimi insan cihazlarla çalışmayı sever. Koşu bandında 40-45 dakika koşmak zevk verir. Kimisi de pilates sever. Pilates yaptığında bedensel olarak kendini daha iyi hisseder. O zaman ilk kural herkes sevdiği egzersizi belirleyecek. Hiç kimse sevmediği bir alanda devamlılık sağlayamaz. Öncelikli olarak yaptığımız şeyden zevk almamız, mutlu olmamız lazım.

2. Egzersizi hangi amaçla yaptığımızı belirlememiz lazım. Kilo mu vermek istiyoruz, kaslarımızı kuvvetlendirmek mi yoksa sıkılaşmak mı? Buna tek başına karar vermek çok da kolay değil. O yüzden profesyonel bir yardım almak daha doğru bir karar vermenizi sağlayacaktır.

3. Egzersizi nerde yapacaksınız? Evde mi, parkta mı yoksa spor salonunda mı? Evde yapacaksanız gerekli materyal var mı? Ya da yapmak istediğiniz egzersizle ilgili yeterli bilginiz var mı? Buna karar vermeniz önemli. Çünkü rastgele yapılan egzersiz fayda sağlamayacaktır. Bu da isteğinizin azalmasına neden olacaktır.

Evde Yapılan Spor Hareketleri

4. Eğer egzersiz için spor salonuna kaydolmaya karar verdiyseniz spor salonu seçimini nasıl yapacaksınız? Seçtiğiniz salonun özellikleri devamlılığınızı etkileyecektir. Bunları sıralayacak olursak;

  • Salon muhakkak evinize yakın ya da kolay ulaşılabilir olmalıdır. Çünkü günlük yoğunluğunuzun arasında uzak bir yere spor yapmak için gitmek isteğinizi kıracaktır.
  • Eğer sadece bayanlara özel bir salon istiyorsanız onu araştırmalısınız. Kadın-erkek karışık ortamda spor yapmak istemezseniz yine devam edemezsiniz
  • Gittiğiniz yerde size yardımcı olacak profesyonelleri tanımalısınız. Alanında uzmanlar mı? Eğitim almışlar mı? Size gerçekten yardımcı olabilecekler mi?
  • Salonun imkanlarını değerlendirmelisiniz. Materyaller yeterli mi? Sizin isteklerinize hizmet ediyor mu? Duş almak için uygun yer var mı? Soyunma kabinleri yeterli mi? Tüm bunlar küçük şeyler gibi gözükse de isteğinizi muhakkak etkileyecektir.

5. Her şeyden önemlisi iradedir. Düzenli olarak egzersiz yapmayı hem beyninize hem de kalbinize yerleştirmeniz lazım. Beyninize diyorum çünkü, mantığınıza yatmayan, sizi tatmin etmeyen bir şeye uzun süre devam edemezsiniz. Kalbinize diyorum çünkü, istemek, o işi gerçekten sevmek isteğinizi her zaman dinamik tutacaktır. İradeli olun, karar verin ve onu uygulayın. Devam etmediğiniz her şey sizde başarısızlık hissiyatının ortaya çıkmasına neden olacaktır. Bu da kendinizi eksik, yetersiz görmenizi tetikleyebilir.

Kendinizi sevin, kendinizi tanıyın ve ne istediğinize karar verin. Kararlarınızı size yakışır şekilde uygulayın. İnanın hayattan daha çok zevk alacaksınız.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir