Dünyada Ayakkabı Trendine Türklerin Etkisi Olabilir mi?

Dünyada Ayakkabı Trendine Türklerin Etkisi Olabilir mi?

Stuart Weitzman Markasından Irises Loafer Ayakkabı Modeli

Her ülkenin kendi kültüründe yerleşmiş değişik giyim tarzları olabiliyor. Hatta oldukça enteresan denebilecek, nasıl ve neden ortaya çıktığını bilmediğimiz trendler de olabiliyor. Ülkemizin bir çok şehrinde, farklı adreslerde görülebilen ayakkabı giyiş tarzının dünya modasına bir trend olarak geçmesinden bahsediyorum. Arkasına basılarak giyilen ayakkabılardan bahsediyorum.

Türkiye’ye farklı bir ülkeden bir turist gelse, memleketimizin 5 şehrinde rastgele, farklı yerlerde apartmanlara uğrasa. Apartmanın içine girip katları gezse, en çok rastlayacağı manzara kapının önünde paspasta duran ayakkabılar, terlikler olacaktır. Erkek, kadın, çocuk ayakkabıları bazen sıra sıra dizilmiş, bazen de öylesine ayaktan çıkarılıp bırakılmış olabilir. Ama bir çok ayakkabı incelendiğinde; özellikle erkek ayakkabılarında, arkasına basılmış olarak bırakıldığı, belki de sokakta da öyle giyildiği gözlemlenebilir.

Gucci Mister Crystal Convertible Loafer Modeli

İşte bu ayakkabı giyim tarzı Türkiye’ye özel olmalı. Farklı ülkelerde yaşamış, farklı kültürleri deneyimlemiş okurlarımız ben yanılıyorsam beni bu konuda bilgilendirebilirler ama her halde bizim memleketlilerimiz dışında kimse bu ayakkabı giyiş tarzını uygulamıyor.

Örneğin bazı ülkelerde yazlık, parmak arası terlikleri çorapla giyenler olabiliyor. Belki bize o değişik geliyor ama bir sebebi var ki öyle giyiyorlar.

Isabel Marant Feenie Studded Convertible Loafer Modeli

Moda bildiğimiz üzere, bazen gözümüzün alıştığı ama modadan çok uzak olduğunu düşündüğümüz manzaraları kucaklıyor ve birden karşımıza değişik görünüşlerde çıkarabiliyor. İşte dünya modasının en son trendi, arkasına basılarak giyilen ayakkabılar. İster siz normal bir ayakkabı alıp arkasına basarak giyin, isterseniz arkasına basılmış modele yüksek miktarlar vererek sahip olun. Moda alanında uzun süredir çalışmalar yapan bir araştırmacı olarak ben bu yeni dünya trendinin Türkler’in ayakkabı giyim tarzından çıktığından çok eminim.

Linea Paolo Bonnie Loafer Ayakkabı Modeli

Tanınmış dünya markalarının ürünlerine hep beraber bir göz atalım… Karar sizin. Türklerin bu son dünya trendinde etkisi olabilir mi?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir