Diyet Ürünler Sınırsız Tüketilebilir Mi?

Diyet Ürünler Sınırsız Tüketilebilir Mi?

Diyet Ürünler Sınırsız Tüketilebilir

DİYET / LİGHT ÜRÜNLER

Son yıllarda obezitenin öneminin artması, zayıflama trendlerinin sürekli değişmesi ve gelişmesi; bireylere farklı lezzetlerde daha düşük kaloride hazırlanan besin sektörünün ve light ürünlerin gelişmesine zemin hazırlamıştır. Light; kalorisi düşük, yani bir yiyeceğin içindeki şeker veya yağ miktarının azaltılması anlamına gelir. Burada önemli olan bu tür ürünlerin hangi kategoride, içeriğinde neyin azaltıldığını bilerek ve kalori miktarları göz önünde tutularak tüketilmesi gerekliliğidir.

Light Ürünlerin Sınıflandırılması;

Kalorisi Azaltılmış: Referans ürüne göre kalorisinin üçte bir miktarıyla azaltılmış olduğunu belirtir.

Düşük Kalorili Besin: Besinin gram başına kalori miktarının 0.4 kalori ve altında olduğunu belirtir.

Şekersiz: Sofra şekeri içermez, diğer besin grupları referans ürünlerle eşdeğerdir.

Tuz oranları azaltılmış ürünler: Sodyumsuz (porsiyon başına 5 mg ve altı sodyum içeriği), Sodyumu Azaltılmış (porsiyon başına 35 mg ve altı sodyum içeriği), Düşük Sodyumlu (porsiyon başına 140 mg ve altı sodyum içeriği).

Ekstra Yağsız: Yüzde 5 ve daha altı yağ içeriği olduğunu belirtir.

Yağsız veya Düşük Yağ Oranı: Toplam içerdiği yağ oranının yüzde 25 ve daha düşük olduğunu belirtir.

Diyabetik Ürünler: Şeker yerine sakarin, aspartam, asesulfam-K gibi kalori içermeyen tatlandırıcılar veya dekstroz, mısır şurubu, furuktoz gibi kalori içeren tatlandırıcılar kullanılan besinlerdir.

Diyet / light ürünlerin çıkış noktası diyabet yani şeker hastalarına farklı alternatifler sunmak odaklıydı. Şeker yerine geçebilecek, kalorisi olmayan veya çok düşük kalorili olan tatlandırıcılar ve çikolatalar hem light yani düşük kalorili hem de diyabetlilere uygun olarak üretilmekteydi. Ancak sağlık sektöründe zayıflama kavramının yerleşmesiyle yalnızca diyabetliler için değil diyete ihtiyacı olan kilo vermek isteyen bireylere yönelik de çalışma ve araştırmalar yapılarak pek çok değişik alanda(tatlı, bisküvi, çikolata) light ürünler ortaya çıkmaya ve yaygınlaşmaya başladı.

Diyet / Light Ürünler Sınırsız Tüketilebilir Mi?

Diyet / light, şekersiz, yağsız veya kalorisi düşük yazan bir ürünü elimize aldığımızda ne yazık ki pek çok kişi tarafından sınırsız tüketilebileceği önyargısı gelişmiş durumdadır. Sınırsız tüketilen veya tüketilecek olan her şey size zarar verebilir. Bu nedenle light veya düşük kalorili olan yiyecekler sadece çeşitlilik sağlamak, diyette oluşabilecek monotonluğu önlemek ve çoğu zaman da daha pratik tüketim imkanı sağladığı için tercih edilmektedir; sınırsız tüketim için değil. Burada önemli olan tüketilecek diyet / light ürünün neyin yerine ne kadar tüketilmesi gerektiği bilincinin ve mutlaka etiket okuma alışkanlığının kazandırılmasıdır.

Light Sütler Tüketilebilir Mi?

Süt ve süt ürünleri tüketiminin düşük olduğu ülkemizde buna paralel olarak kemik hastalıkları sıklıkla görülmektedir. D vitamini kaynağı olan süt ve süt ürünleri aynı zamanda kalsiyum içerikleri ile kemiklerini korumakta, özellikle zayıflama programları ve kilo kontrolünde yağ yakımında da önemli rol oynamaktadır. Tam yağlı, yarım yağlı ve yağsız / light olarak sınıflanan süt ve süt ürünlerinde tercih kişinin ailedeki ve kendisindeki hastalık durumu ve fiziksel aktivite alışkanlığına bağlı olarak değişebilmektedir. Örneğin ailesinde veya kendisinde herhangi bir sağlık sorunu bulunmayan, her gün düzenli 1-2 saat yürüyüş ya da farklı bir egzersizle uğraşan bir birey tam yağlı süt ürünlerini kullanabilir. Ancak az hareket eden, oturarak masa başı çalışan, kilo problemi olan ve ailesinde veya kendisinde kolesterol yüksekliği, tansiyon, şeker ve kalp hastalığı gibi kronik rahatsızlıklar bulunan bir bireyin yağsız veya az yağlı süt, yoğurt, ayran, peynir tüketmesi gerekmektedir. Yarım yağlı ya da yağsız süt ürünlerinde yağ azaltılmakta, diğer besin öğelerine dokunulmadığı için tüketimleri güvenilirdir.

Özetle light / diyet ürünler genellikle içeriğindeki doymuş yağ oranlarının azaltılması, şekerin veya tuzun konulmaması gibi şekillerde sınıflandırılmaktadır. Bu ürünler kullanıldığında diğer besin grupları da dengeli olarak diyete dağıtılıyorsa herhangi bir sorun söz konusu olmayacaktır. Ancak kişi bu ürünleri tüketmesi gereken besin gruplarının yerine koyarsa veya öğle yemeğinde yemek yemek yerine 1 paket light bisküvi gibi bir tercihte bulunuyorsa bir süre sonra dengesiz ve yetersiz beslenme kaynaklı sağlık problemleri yaşanması kaçınılmazdır. Light ürünlerin tamamen kalorisiz olduğunu düşünüp aşırı tüketimlerinden kaçınmak ve önerildiği şekilde tüketmek gerekmektedir.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir