“Design by Hilal Oğuzkan”ın Kurucuları ile Keyifli Bir Söyleşi

“Design by Hilal Oğuzkan”ın Kurucuları ile Keyifli Bir Söyleşi

İstanbul’un en nadide tesettür giyim butiği desek aklınıza ilk neresi gelir? Tabii ki Erenköy’ün en başarılı butiklerinden olan “Design by Hilal Oğuzkan“dan söz ediyoruz.

Tesettür giyim butiklerinin sevilen adreslerinden biri olan “Design by Hilal Oğuzkan”ın başarılı tasarımcısı Hilal Oğuzkan ve butiğin hediyelik ikramlıklarının mucidi Candan Oğuzkan‘la keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. Ona hem kendisi hem de “tasarımları”  ile ilgili daha önce hiç sorulmamış soruları sorduk. Bakın, YesilTopuklar.com’a neler anlattılar.

YesilTopuklar.com : Hilal Oğuzkan’ı biraz daha yakından tanımak gerekirse kendinizden biraz bahseder misiniz?

Hilal Oğuzkan: 1977 İstanbul doğumluyum. Marmara üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil Moda Tasarımı mezunuyum. 2 çocuk annesiyim. Çalışma hayatına 2002 yılında iç çamaşırı ithalat ihracat yapan aile şirketimizde başladım. Sonrasında dış giyimde homeofice satış yapmaya başladım. O zaman dilimi içinde referansla geniş bir müşteri portföyüne ulaştım. Firmalara da özel koleksiyonlar hazırladım ve “daha rahat ulaşılabilirlik” adına son 1,5 senedir Erenköy’deyim.

Design by Hilal Oğuzkan Röportajı

YesilTopuklar.com: İki elti birlikte çalışma fikri nereden doğru?

Hilal Oğuzkan: Hani bir atasözü vardır ya “birlikten kuvvet doğar” diye işte buna inananlardanım. Candan Hanım mutfak konusunda hayli iddialı. Bu yeteneğini de aldığı profesyonel eğitimlerle destekleyince birlikte neden bir şeyler yapmıyoruz dedik. İkimizde alanlarımızda bilgilerimizi birleştirince güzel bir çizgi yakaladık ve böyle bir konsepti hayata geçirdik.

YesilTopuklar.com: Candan Hanım siz de kendinizden biraz bahseder misiniz?

Candan Oğuzkan: Mutfakla her zaman ilgiliydim. Hacettepe Üniversitesi eğitimimi evliliğim sebebiyle yarıda bırakarak İstanbul’a gelmemle birlikte bu ilgim daha da arttı. Sonrasında birçok farklı özel kurslarda pastacılık alanında eğitimler aldım. Çevremden gelen talepler ve çocuklarımın da büyümesiyle bu alanda daha profesyonel olarak ilerleme fikri hoşuma gitti. Bu şekilde butik ve pastacılığı bir araya getirdik.

Design by Hilal Oğuzkan Röportajı

YesilTopuklar.com: Daha çok nasıl siparişler alıyorsunuz?

Candan Oğuzkan: Düğün, mevlit ya da farklı özel günler için cupcake, butik kurabiye, makaron gibi özel süslü hediyelik tatlar hazırlıyorum. Örneğin söz kıyafeti almak için gelen bir müşterimizin damat adayı evlilik teklifi için sözlüsünden habersiz “benimle evlenir misin” yazılı kurabiye siparişi verdi. Bu gibi birçok özel sipariş alabiliyoruz.

Biz burada zevkimizi sunuyoruz. Yiyecek ikramı ve giyim zaten hanımların en çok ilgi gösterdiği konular. Biz de burada kendimizin de gerçekten sevdiği ve severek yaptığı ürünleri sunuyoruz. Ticari amaçlar uğruna kalite ve özgünlükten asla taviz vermeyiz.

Design by Hilal Oğuzkan Röportajı

YesilTopuklar.com: Butiğe gelen müşteriler haftanın beş günü sizi mağazada görüyor mu?

Hilal Oğuzkan: Kumaş seçimi yada koleksiyon hazırlarken yoğunluğum sebebiyle bulunamadığım günler oluyor. Fakat onun haricinde burada müşterilerimizle birebir ilgileniyoruz. Abiye için muhakkak randevu ile çalışıyorum. Her adımda beraber yol alıyoruz. Buraya gelen müşteri hazır giyim ürünleri satan bir butikle değil, ürünlerin tasarımcısı ile muhatap oluyor. Bu önemli bir nüanstır. Alışveriş sırasında ürünlerde bazı farklılıklar yapabiliyoruz. Zaten her provada ben mutlaka buradayım.

YesilTopuklar.com: Tarzınızı nasıl yorumluyorsunuz? Nasıl bir müşteri portföyüne sahipsiziniz?

Hilal Oğuzkan: Tarzımı yasam bicimim ve sosyal konumumu göze alarak oluşturuyorum. Farklı dokuları bir arada kullanmaktan hoşlanıyorum. Sade ve şık tasarımlardan yanayım. Çevremiz dolayısıyla ağırlıklı olarak muhafazakâr bir müşteri kitlemiz var. Lakin muhafazakâr hanımların yanı sıra diğer hanımları da butiğimizde ağırlıyoruz. Onların da kendilerine uygun buldukları parçalar muhakkak oluyor. Hatta geçenlerde Musevi bir hanıma olgunun “bar mitsva” töreni için kıyafet hazırladık. Her iki taraf içinde farklı ve hoş bir deneyim oldu.

Design by Hilal Oğuzkan Röportajı

YesilTopuklar.com: “Design by Hilal Oğuzkan”  ne tarz ürünler mevcut? Ürün çeşitliliği hakkında biraz bilgi verebilir misiniz?

Hilal Oğuzkan: Günlük giyebileceğiniz etekler, şalvarlı takımlar, feraceler, tuniklerden tutun da abiye ve gelinliğe kadar uzanan geniş bir ürün yelpazemiz var. 150’yi aşkın abiye modelimiz mevcut. Hatta gecelik sabahlık (lohusalar için özel siparişle) çeşitleri var. Biz reklamla değil, referansla büyüyen bir firmayız.

YesilTopuklar.com: Kendinizi tesettür giyim tasarımcısı olarak yorumluyor musunuz?

Hilal Oğuzkan: Evet koleksiyonun çoğu muhafazakâr çevreye yönelik. Talep bu yönde geldiği için koleksiyonum tesettür ağırlıklı. Ancak kendimi bu şekilde kısıtlamam mümkün değil. Ben bir tasarımcıyım. Tesettürlü hanımların hazır giyimde abiye bulmakta çektikleri zorlukları biliyoruz. Kapalılık algısı çoğu firma için “bolera”dan ibaret. Bu firma adına kolaycılıktır. Benim önerim açık bir kıyafeti sonradan kapatmak yerine önceden kapalı olarak tasarlanmış olanı tercih etmeleridir. Karşınızdakinin ne istediğini bilmesi kadar onu anlamak ve cevap verebilmek de önemli. Biz de bunu gerek hazırda olan koleksiyonumuzla gerekse yeni baştan yapılacak tasarımlarla karşılıyoruz.

Design by Hilal Oğuzkan Röportajı

YesilTopuklar.com: Koleksiyonunuza zamanla eklemeler yapar mısınız? Ne sıklıkla ürünlerinizi yenilersiniz?

Hilal Oğuzkan: Tabii ki… Değişmeyen tek şey değişim! Ben de yakaladığım çizgiyi bozmadan gerek günlük kıyafetlerde gerekse abiyelerde yeni modelleri kreasyonuma ekliyorum. Müşterilerimin hemen hemen haftada 1 uğrayıp, yeni neler var diye kıyafetlere göz atmaları beni yeni tasarım yapmaya teşvik ediyor. Atölyem benim ilham kaynağım. Atölyemin de burada yer alıyor olması benim için büyük avantaj.

YesilTopuklar.com: Peki, ürünlerininiz fiyatlar aralığı nedir?

Hilal Oğuzkan:  Tasarım ürünler olması nedeniyle, hazır giyim ürünleriyle aynı fiyatlar beklenmemeli. Ancak özel tasarım olmasına rağmen fiyatlarımızı oldukça makul seviyelerde tutuyoruz diyebilirim.

Design by Hilal Oğuzkan Röportajı

YesilTopuklar.com: Sizce başarı nedir? Başarıyı yakaladığınızı düşünüyor musunuz?

Hilal Oğuzkan: Emeğin karşılığını Allah (cc) mutlaka veriyor ve bu anlamda başarıyı yakaladığımızı düşünüyorum. Bunu müşterilerimin geri dönüşlerden çok rahat görebiliyorum ve bence bu başarının en önemli göstergesidir. Ancak tabi ki daha yürüyecek çok yolumuz var.

YesilTopuklar.com: Geçmiş dönemde bir defileniz oldu. Yakın zamanda yine bir defile yapma planınız var mı?

Hilal Oğuzkan: Defileler tasarımlarımızın gün ışığına çıkması acısından bizim için önemli. Her sezon ürettiğimiz koleksiyonu hanımlarla buluşturmak bizi mutlu kılıyor. Koleksiyonlar defilelerde tabir-i caizse görücüye çıktığından bu bize ve müşterilerimize apayrı bir heyecan veriyor. Defileler motivasyonu arttıran bir deneyim benim için. Defilelerimizin devamı gelecek.

YesilTopuklar.com: Erenköy butikleri denince bilinen butiklerinin bulunduğu bölgede değilsiniz. O bölgenin dışında kalmayı tercih etmenizin bir sebebi var mı?

Hilal Oğuzkan: Müşterilerim referansla gelmeleri, mekân arayışına girdiğimde beni kısıtlamadı. Tabii ki Erenköy’den uzak kalmak istemedim. Çünkü müşterilerimin çoğu bu muhitten.

Design by Hilal Oğuzkan Röportajı

YesilTopuklar.com: Son olarak söylemek istediğiniz şeyler neler?

Hilal Oğuzkan: Özellikle abiyenin tercih edildiği günler özel günlerdir. Bu özel zamanlarda hanımlar da kendilerini özel hissetmek isterler. Biz bu özel günlere özenle hazırlanmak istenildiğinin farkındayız. Şunu söyleyebilirim ki memnun ettiğiniz kişi çevresiyle beraber size geliyor. Yapılanların sadece “iş” olarak değil “hizmet” olarak da değerlendirilmesi beni manevi anlamda tatmin ediyor. Günlük ve özel günlerinde sıklığı yakalamak isteyen her hanımı mağazamıza bekliyoruz. Yolu Tüccarbaşı’na düşenler uğrayıp bir kahvemizi içebilirler. Tüm İslam âleminin Ramazan Bayramı’nı şimdiden kutlarız…

Hilal Oğuzkan ve Candan Oğuzkan’a keyifli sohbetleri için teşekkür ederiz.

www.designbyhilaloguzkan.com

Design by Hilal Oğuzkan: Facebook
Design by Hilal Oğuzkan: Twitter

Adres: 19 Mayis Mahallesi, Tüccarbaşı Sokak, Ateşpare Sitesi 8/3 A Blok Erenkoy / İstanbul
Telefon: 0216 467 67 73
E-Mail: oguzkan.hilal@hotmail.com

Röportaj: Saliha Çelik
Fotoğraf: Betül Bembeyaz

Yorumlar

““Design by Hilal Oğuzkan”ın Kurucuları ile Keyifli Bir Söyleşi” için bir cevap

  1. […] koleksiyonuyla karşılıyan Oğuzkan’ın yeni sezon için tasarladığı abiye elbiseler, yine Hilal Oğuzkan’ın zarif ve feminen stilini yansıtıyor. Abartıdan uzak, zarif ve uzun elbiseler sade ama […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir