Çocuk İstismarı/Pedofili Nedir Biliyor musunuz?

Çocuk İstismarı/Pedofili Nedir Biliyor musunuz?

Çocuk İstismarı-Pedofili

Son günlerde hepimizi üzen ‘çocuk istismarı/pedofili‘ konusunda bir şeyler yazma ihtiyacı duydum. Geleceğimiz varlıklarımız çocuklarımız bizim her şeyimizdir. Bu çocuklar sağlıklı bir yuvada büyüyebildiklerinde ancak topluma faydalı bireyler olabilirler. Sağlıklı bir yuvada doğru anne, doğru baba profili olmalıdır. Peki biz bunu ne ölçüde sağlayabiliyoruz.

Pedofili bir hastalıktır. Daha doğru bir tanım yapılacak olursa, çocuklara cinsel olarak istek duyan kişilerin içinde bulunduğu ruh halidir. Çocuk pornosu bir diğer tanımı olarak çıkmaktadır. Bu hastalığa sahip kişiler, asla bu hastalıklarını belli etmezler. Gizli ve sessiz bir şekilde yaklaşırlar. Çocuklar ile diyaloğu çabuk sağlayabilecekleri meslekleri seçerler. En fazla pedofili vakası öğretmen ve çocuk doktoru mesleklerinde görülmüştür. Tabi bu durum sizleri tedirgin etmesin. Zira asla genelleme yapılmamalıdır.

Çocuk İstismarı-Pedofili

Anne olarak çocuklarınızı korumak zorundasınız. Çocuklarınıza onların dokunulmayacak bölgelerini anlatmak ve tanıtmak sizlerin görevi. Bu bölgeler ancak evde anne tarafından öğretilebilir. Okulda öğrenilmez. Çocuklarınıza bedenlerinin onlara ait olduğunu öğretin. Onlara vücutlarının gizli bölgeleri ile görünen bölgelerinin nereleri olduğunu onların anlayacağı bir dille gösterin.

Yaşanan en büyük vakalar travma ile sonuçlanmıştır. Çocukların başlarına gelen dokunulmaması gereken gizli bölgelerine bir başka kişinin yani amca abi dedikleri 3. şahısların dokunmasıdır. Bölgeye dokunup çocuklarınıza susmasını ve kimseye söylememesini isterler. İşte burada size düşen iki görev var. Bir tanesi çocuğunuz gizli bölgesini bilecek, ikincisi de böyle bir durum başına gelirse size ne olursa olsun söylemesi yönünde ona öğretmelisiniz. Çocuklar bu durumu korku ile gizleyebilirler. Siz onlara bunun bir sır olmadığını ve anne babanın bilmesi gerektiğini öğretin. Çocuğunuz bu durumu sizinle paylaştığında olgun bireyler olup onun ne kadar güçlü bir çocuk olduğunu ve gösterdiği cesaretinin önemli olduğunu hissettirin. Böylece çocuk başına böyle bir durum geldiğinde saklamayacak ve sizinle paylaşabilecektir.

Çocuk İstismarı-Pedofili

Çocuklara özel bölgeleri öğretilirken bunun sınırı iyi ayarlanmalıdır. Özel bölge olarak kabul ettiğimiz bölgeler; dudaklar, bacak arası, göğüsler ve popodur. Çocukların vücutlarına bir başka kişinin her dokunuşunu kötü bilmemesi için, çocuklara vücutlarına iyi dokunuş ve kötü dokunuş farkını lütfen öğretin. İyi dokunuş annenin yıkaması, babanın kucaklayarak dokunması kabul edilirken; kötü dokunuş, birinin özel bölgeye dokunması ve bunun sır olduğunu söylemesidir. Çocuklarınıza mutlaka bunları öğretmeniz gerekiyor.

Bu hastalığa sahip kişiler kendilerini asla belli etmezler. Ancak çocuklar üzerinden bunu öğrenebiliriz. Bu sebeple çocuklarınızı mutlaka size anlatmaları yönünde telkin edin ve çocuk bu durumla karşı karşıya kaldığında lütfen onlara kızmayın ve güvenlerini sarsmayın. Zira bu durum karşısında güçlü duramayan bir çocuk yeniden yaşar ise çok büyük ruhsal sorunlar ile karşı karşıya kalırsınız. Yukarıda da dediğim gibi doğru anne doğru baba olduğu sürece bu çocuklarımızı kaybetmeyiz ve sağlıklı bireyler sağlıklı toplum için çalışmış oluruz.

Çocuk İstismarı-Pedofili

Bu konuyla ilgili yasal düzenlemeler elbette ki var. Taciz tecavüz ve şiddet istismarı cezaları burada da uygulanır. Caydırıcı olup olmadığı tartışılır. Zira bu durum dünyada da büyük bir sorun olarak görünmektedir. Hadım etmek bir yasa teklifi olarak gelse de henüz uygulanmadı. Kimyasal kısırlaştırma yöntemini de uygulamak isteyen ülkeler var.

Çocuklara yapılan cinsel istismarın suçu niteliksiz şekilde işlenirse 3 yıldan 8 yıla kadar hapis cezası vardır. Şayet çocuğun vücuduna bir organ veya sair cisim sokmak şeklinde gerçekleşirse 8 yıldan 15 yıla kadar bir hapis cezası öngörülmektedir. Şayet suçu işleyen kişi yasada sayılan kişiler tarafından işlenmişse (Baba, üvey baba, evlat edinen, bakıcı, abi vs.) yarı oranında, cebir ve şiddet kullanılarak işlendiğinde yarı oranında arttırılırken, suçun sonunda çocuğun beden ve ruh sağlığı bozulmuş ise 15 yıldan az olmamak üzere hapis cezası verilir. Ölüm varsa ya da bitkisel hayata sokacak kadar bir ağır kusur varsa şayet verilecek ceza ağırlaştırılmış müebbet hapistir.

Bazı ülkelerde pedofili vakası sonrasında cezalandırmak için pedofili hastasının ikinci bir suç işlemesini beklenmektedir. Pedofiller fırsat bulduğunda suçunu tekrarlayacağı için bu yöntem sağlıklı değil, ikinci bir kurban verilmesini beklemektense bu suçluların toplumdan uzak tutulması gereklidir.

Unutmayınız, çocuk istismarı insanlık suçudur. Böyle bir durum karşısında sessiz kaldığınız takdirde suça ortak olacaksınız. Geleceğimiz çocuklarımız için hep beraber bu suça hayır diyelim ve gerekli tedbirleri alalım.

Yorumlar

“Çocuk İstismarı/Pedofili Nedir Biliyor musunuz?” için bir cevap

  1. semanur dedi ki:

    yazı güzel ama sizin alanınız değil bu konuşmayı bir psikolog ve psikolojik danışman , pedagog da yapabilir. Sizin alanınıza giren hukuki süreçlerin nasıl olacağı ve bu durumda neler yapılabileceği.İnsanlar zaten bu tür şeyleri biliyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir