Yeşiltopuklar Online Alışveriş

Çocuğunuzun Zihnini Açacak 10 Besin

Çocuğunuzun Zihnini Açacak 10 Besin

Çocuklar İçin Zihin Açıcı Besinler

Uzun bir yaz tatilinin ardından yepyeni bir eğitim–öğretim hayatı geldi çattı. Bu zor maratonda ter dökecek öğrenciler için tatlı bir heyecan, en az öğrenciler kadar heyecanlı olan veliler için ise tatlı bir telaş ve koşuşturma başladı.

Bu koşuşturma içinde çocuğunun başarılı olması, iyi bir performans sergilemesidir anne-babanın tek isteği. Öyleyse çocuğunuzun daha başarılı olması, performansının artması için zihnini arttıracak besinlerle tanışmaya ne dersiniz?

İşte size zihin açan besinler…

Bademin Faydaları

1.Badem

İçeriğinde bulunan magnezyumun da etkisiyle öğenme yeteneğini arttırarak, hafızayı geliştirdiği, beynin daha iyi çalışmasına yardımcı olduğu bilinmektedir. Günde 10-12 adet tüketilebilir.

Balığın Faydaları

2.Balık

Balıkta bulunan omega–3 beyin gelişimi için son derece faydalıdır. Yapılan çalışmalar; haftada 2 gün tüketen balık tüketen öğrencilerin dikkat dağınıklarının minimum seviyede olduğunu, problem çözme becerilerinin daha gelişmiş olduğunu göstermektedir. Bu da bilişsel performansın artmasına, zihnin açılmasına katkı sağlamaktadır hatta arttırmaktadır.

Böğürtlenin Faydaları

3.Böğürtlen

A ve C vitamininden zengin olan böğürtlenin hafızayı güçlendirici etkisi olduğu bilinmektedir.

Yumurtanın Faydaları

4.Yumurta

Amerika’da Massachusetts eyaletindeki bir üniversitede yapılan araştırmada günde 2 yumurta tüketen bireylerle hiç tüketmeyen bireyler arasında önemli boyutta hafıza farklılığı ortaya konulmuştur. Aynı zamanda tüketmeyen grubun performansı tüketen gruba göre son derece düşük seyretmektedir.

Okul çağı çocuklarında zihni harekete geçirmek, kolay anlamalarını sağlamak için mutlaka kazandırılması gereken kahvaltıda yumurta alışkanlığının da yer etmesi son derece önemlidir.

Balkabağının Faydaları

5.Balkabağı:

Antioksidan içeriği yüksek, stresle başa çıkmada son derece etkili olan balkabağı zihin açıcı özelliği ile de bilinmektedir.

Cevizin Faydaları

6.Ceviz:

Omega–3 içeriği ile beyin geşimini destekleyerek zihni kuvvetlendirmekte ve herhangi bir konu üzerine yoğunlaşmaya yardım etmektedir.

Havucun Faydaları

7.Havuç:

Havuç, kısa dönem öğrenme için gerekli belleğin çalışmasına yardımcı olmaktadır. Bu nedenle kısa vadede ezberlenmesi gereken bir durum söz konusu olduğunda havuç tüketilmesi zihni uyarıcı etkisiyle fayda sağlayacaktır.

Avokadonun Faydaları

8.Avokado

E vitamini, beta karoten açısından zengin olduğu gibi enerji içeriği de yüksek bir meyve olan avokado; zihni uyararak öğrenmeyi kolaylaştırmaktadır.

Yoğurdun Faydaları

9.Yoğurt

İçinde bulunan tirozin isimli madde hafızayı güçlendirip, zihni uyarıcı etki göstermektedir.

Yaban Mersininin Faydaları

10.Yaban Mersini

İçeriğinde bulunan flavonoid isimli bileşenler öğrenme kapasitesini arttırmakta ve hafızanın kuvvetlenerek uzun dönem öğrenmede etkin rol oynamaktadır.

1 Trackback

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *