Ceyda Basmacı ile HATT ART Koleksiyonu Üzerine…

Ceyda Basmacı ile HATT ART Koleksiyonu Üzerine…

Ceyda Basmacı ile HATT ART Koleksiyonu Üzerine

Osmanlı’nın güzide sanat miraslarından olan ve günümüze kadar değerlerinden hiç bir şey kaybetmeyen Türk Tezyini Sanatları‘ndan Ebru ve Hat sanatlarını birleştirerek moda tasarımları hazırlayan Ceyda Basmacı‘ya yeni koleksiyonu Hatt Art‘ın öncesini ve koleksiyonun detaylarını sorduk.

Bazı çantalar hayatımızın belli bir dönemini simgelerler. Çok beğenerek aldığınız bir çantayı aylar hatta yıllar boyu elinizden düşürmediğiniz olmuştur mutlaka. Hatt Art Koleksiyonu‘nda bulunan çantalar da tamamen kişiye özel olarak üretilen, bir başkasında asla aynısını göremeyeceğiniz, tamamen el işçiliği ve size özel…

Biz de YesilTopuklar.com olarak Hatt Art koleksiyonuna ait bu özel çantaları görür görmez çok sevdik! Modelleri, renkleri ve pirinç üzerine tamamen el oyması Kibar-ı Kelam (ulu sözler) işlemeleriyle gönlünüzde taht kurmaya aday!

Ceyda Basmacı HATT ART Koleksiyonu

* Öncelikle Ceyda Hanım bize kendinizden ve çalışmalarınızdan bahsedebilir misiniz?

Ceyda Basmacı: Moda dünyasına 2008 yılında atılmış olan İslami tasarımcılardan biri olarak bilinmekteyim. Türk Tezyini Sanatları olan HAT, ve EBRU Sanatlarını birleştirerek çeşitli tasarımlar yapmaktayım. Ayrıca Hacettepe Üniversitesi İngiliz Dil Bilimi mezunuyum.

2008 yılında tasarlamış olduğum “Hz. Mevlana’nın 7 Öğüdü” nü ifade eden bayan semazen kostümleri Türk Kültür ve Sanat Derneği Karşıyaka Şubesi’nin katkılarıyla İzmir’de sergilendi. Basında bolca yer alması ve büyük ilgi görmesi üzerine aynı defile 2012 yılında Bursa Yıldırım Belediyesinin Avrupa Birliği ile ortaklaşa yürüttüğü projede hem Hz. Mevlana hem de ülkemizin tanıtımının yapılması adına bir kez daha gösterildi. Aynı yıl Bodrum’da Hz. Mevlana’nın doğumunu anmak üzere tekrar edilen defilemiz bir kez daha büyük ilgi görerek basında yer aldı.

Şu anda Osmanlı Hat sanatından çok nadide örnekler taşıyan hem şık hem de manevi özelliği bulunan sanatsal değeri olan çantalar tasarlamaktayım. “HATT ART” adını verdiğim bu koleksiyonun HAT sanatı meraklılarınca çok sevileceğine inanıyorum. Özellikle alıcıların bu çantaları girdikleri her ortamda kullanmaları için çantaların üzerinde ayet ve hadisler kullanmadık. Kibar-ı kelam kullandık. Ancak bazı müşterilerimizin özel ricası üzerine siparişle dini içerikli hatların kullanıldığı çantalarımız da yapılmaktadır.

Ceyda Basmacı HATT ART Koleksiyonu

* Hat ve Ebru sanatını bir arada kullanarak farklı tasarımlar ortaya çıkarma fikri nasıl doğdu? Bu sanat dallarının inceliklerini öğrenmek için öncesinde bir eğitim aldınız mı?

Ceyda Basmacı: Annem Hattat ve Nakkaştır. Hat konusunda onun çalışmalarından ve arşivlerinden bolca ilham aldım. O ve öğrencilerinin çalışmalarını yakından takip ettim. İslami sanatlara da her zaman merakım olmuştur.

* Hat ve Ebru sanatını ayrı ayrı icra etmek oldukça zahmetli ve zor bir iştir. Siz bu iki sanatı birleştirerek moda tasarımları hazırlıyorsunuz, bu tasarımların ortaya çıkma sürecinden biraz bahseder misiniz? Bu süreç tamamen doğal bir güdü ile mi tamamlanıyor yoksa ilham aldığınız sanatçı veya tarihsel dokular bulunuyor mu?

Ceyda Basmacı: Hattat Aziz Efendi ve Hüseyin Kutlu’nun çalışmalarını hayranlıkla izleyip onlardan ilham aldım. Ebru sanatının Hat sanatına zemin olarak kullanılmasının görselliği çok farklı boyutlara taşıdığını fark ettim ve çalışmalarımı bu yönde yaptım.

* Büyük bir kültür yozlaşmasının yaşandığı ve her sanatın ruhundan ayıklandığı günümüz modern dünyasında, Osmanlı’nın güzide miraslarından biri olan Hat ve Ebru sanatlarının son durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Ceyda Basmacı: Günümüzde de çok iyi Hattat ve Ebruzenler var. Yaşadığımız bu son dönemde devletimizin artık bu kıymetli sanatlara hak ettiği değeri vermeye başladığını söyleyebiliriz. Toplum da gerek açılan kurslarla gerek basının gayretleriyle bu sanatlara sahip çıkmaya başladı.

Ceyda Basmacı HATT ART Koleksiyonu

* Sizi ilk “Hz. Mevlana’nın 7 Öğüdü” koleksiyonunuzla tanıdık, bize biraz bu çalışmanızdan bahseder misiniz?

Ceyda Basmacı: Hazırlamış olduğumuz bayan semazen giysileri ilk olarak 2008 yılında Şeb-i Aruz haftasında çok değerli Mutasavvıf Cemalnur Sargut’un konuşmacı olduğu İzmir’de bulunan Türk Kültür ve Sanat Derneği Karşıyaka Şubesi’nce hazırlanmış olan bir programla sunuldu. Kıyafetlerdeki ebrular düz renk saten kumaşlar üzerine Hz. Mevlana’nın 7 öğüdüne uygun hatlar kullanılarak ebrulandı. Çok ilgi gören bu çalışma daha sonra iki kez daha sergilendi.

* Yeni koleksiyonunuz HATT ART’da hat sanatından güzide örnekler taşıyan çantalar tasarladınız, bize biraz bu koleksiyonun detaylarından bahseder misiniz?

Ceyda Basmacı: Sanata, modaya ve görselliğe önem verenlerin her biri bizim kendi geleneksel sanatlarımızla süslenmiş, tarihimizi ve kültürümüzü yansıtan bu çantalara çok daha makul fiyatlarla ulaşabilmelerini arzu ettik.

Ceyda Basmacı HATT ART Koleksiyonu

Ham pirinç üzerine tamamen el oyması Kibar-ı Kelam (ulu sözler) işledik. Bunlar Osmanlı süsleme sanatında kullanılan Sülüs Hat ve Hz. Ali Efendimizin kullanmış olduğu Küfi Hatlarla yapıldı.

* Çalışmalarınızla ilgilenen ziyaretçilerimiz size veya ürünlerinize nasıl ulaşabilirler?

Ceyda Basmacı: Şu anda koleksiyonumuzla ilgili bilgi almak amacıyla e-posta adresimiz (basmaciceyda@hotmail.com) yoluyla bizlerle iletişime geçebilirler. Çok yakında web sitemiz www.hatakademi.com faaliyete geçecektir. Ayrıca ilgilenenler belirteceğimiz çeşitli alışveriş sitelerinden de çantaların alımlarını gerçekleştirebilirler.

* Bize vakit ayırdığınız için çok teşekkür ederiz. Son olarak ziyaretçilerimize ne söylemek istersiniz?

Ceyda Basmacı: Moda severlerin çok hoşuna gideceğini düşündüğümüz çanta koleksiyonumuzun yanı sıra hat sanatı ile süslenmiş giysileri de çok yakında yine YesilTopuklar.com üzerinden takip edebilecekleri haberini verebilirim.

* Samimi sohbeti için Ceyda Basmacı’ya çok teşekkür ederiz.

Hatta Art Koleksiyonuna ait çantaları www.bakbakayim.com sitesinden satın alabilirsiniz.

Ceyda Basmacı İletişim: basmaciceyda@hotmail.com

Ceyda Basmacı HATT ART Koleksiyonu

Yorumlar

“Ceyda Basmacı ile HATT ART Koleksiyonu Üzerine…” için 4 cevap

 1. Yasemin dedi ki:

  Ben bu çantallara tek kelimyle bayıldım ama nerede bulabilirim? Gerçekten accayip derecede otantik ve hiçkimsede de olmadığına eminim! Bence sezonun yeni trendleri kesinlikle bu çantalar olacak!

 2. Aslı dedi ki:

  Resimdeki çantalar şahane gözüküyor! Ben de çok beğendim, biri cevap yazıp nerede satıldığını söyleyebilir mi? Hat sanatı ancak bu kadar modern ifade edilebilirdi, teşekkürler Ceyda Basmacı

 3. admin dedi ki:

  Merhabalar koleksiyondaki tüm çanta modellerini yazımızın içerisinde de belittiğimiz gibi http://www.bakbakayim.com sitesinden satın alabilirsiniz. İlginiz ve beğenileriniz için çok teşekkür ederiz 🙂

 4. evren dedi ki:

  Bizleri biz yapan inançlarımızı,ince bir zevkle güzel tasarımlarına taşıyan Ceyda hanımı tebrik etmek isterim.Renk seçimi, dizayn ve hat sanatının çantalara işleniş şekli ve yazıların anlamları herbiri birbirinden orjinal.

  Kıyafetlerimi tamamladığı gibi çok da manevi degeri olan gönül ve emek harcanmış çalışmaların ürünü sahibi Ceyda Hanımın yeni çantalarını görmek için sabırsızlanıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir