Büyükannelere Bebek Bakım Parası Geliyor

Büyükannelere Bebek Bakım Parası Geliyor

Büyükannelere Bebek Bakım Parası Geliyor

Doğum yapan kadınlara 15 Mayıs 2015 tarihinden itibaren verilmeye başlanan doğum yardımı uygulamasından sonra şimdi de çalışan annelerin bebek bakıcı parasına büyükanne düzenlemesi geliyor. Torununa bakan anneanne ya da babaanneye devlet tarafından bakım ücreti ödenmeye başlanacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre pilot illerde başlanacak proje daha sonra tüm yurtta uygulanacak.

Mehmet Müezzinoğlu, binlerce çalışan anneyi ilgilendiren açıklamasında torununa bakan anneanne ve babaannelere bebek parası verileceğini ifade etti. Bebek bakım parası uygulamasının ilk önce pilot uygulamasının yapılacağını açıklarken bu illerin İzmir ve Bursa olduğunu belirtti. Pilot illerdeki sonuçlara göre büyükannelere bebek bakım parası uygulaması diğer şehirlerde de uygulanacak.

Evde torununa bakan büyükannelere devlet tarafından ödenecek olan bebek bakım ücreti konusunda detaylı bir açıklama yapılmazken, ayrıntıların önümüzdeki günlerde netleşeceği belirtildi. Çalışan annelere bakıcı parası verilmesi uygulaması geçtiğimiz aylarda faaliyete geçmişti. Beş ilde bu yıl pilot uygulaması yapılan çalışan annelere bakıcı ücreti desteğinde çalışan annelere her ay bin 450 lira ücret ödenmektedir. Çalışan anneye kreş yardımı olarak da bilinen bu uygulama 0-2 yaş arası çocuğu olanlara Avrupa Birliği ile ortak yürütülen proje kapsamında çalışan annelere ödeniyor.

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *