Bugünün Çizgisinden Eskiye Dönüş Vintage

Bugünün Çizgisinden Eskiye Dönüş Vintage

Bugünün Çizgisinden Eskiye Dönüş Vintage

Eskiye rağbet olsa bit pazarına nur yağardı” sözünü uzun bir süredir askıya alan ‘vintage akımı‘ yeni dünyayı etkisi altına aldı. Mobilyalardan arabalara, eşyalardan kafelere kadar dönüp baktığınız her yerde eskiye özlemi göreceksiniz. Bu özlem tabii ki moda dünyasını da derinden etkiledi. Dünya markalarının koleksiyonlarında işlediği ve sokağa kadar inen vintage akımı nedir, stile nasıl uyarlanır ve sezonun vintage parçaları nelerdir, merceğimiz altında!

Bugünün Çizgisinden Eskiye Dönüş Vintage

Vintage Giyim Stili Nedir?

Vintage giyim, eskiye ait özel tasarımlara verilen isim olarak bilinse de her eski görünümlü parçayı bu kalıba sokamayız. Vintage parçalar, dönemlerinin ruhunu tam anlamıyla yansıtmalı. 1960’ları yansıtan puantiyeler, 1970’lerin İspanyol paçaları, 1980’lerin vatka ve göz alıcı payetlerini bu kategoriye dahil edebiliriz. Bunlarla beraber karıştırılan bir diğer nokta vintage – retro ayrımı. Eski görünümlü her parça retrodur. Her vintage ürün retrodur ama her retro ürün vintage değildir.

Bugünün Çizgisinden Eskiye Dönüş Vintage

Sezonun Vintage Parçaları Nelerdir?

Geçmiş dönemlerin modasını günümüze taşıyan tasarımcılar, büyük yakalı gömlekler, İspanyol paça pantolonlar, puantiyeli elbiseler, dantel ve fırfırlı detaylar, düğmeli vatkalı ceketlerle bugünün çizgisinde yeniden karşımıza çıkarıyor.

Bugünün Çizgisinden Eskiye Dönüş Vintage

Vintage Parçaları Nereden Bulurum?

Vintage parçalar için büyük annelerin hatta büyük babaların gizli kalmış sandıklarına muhakkak göz atmalı. Ufak tadilatlardan geçirilerek ve günümüz parçalarıyla bir bütünlük oluşturarak vintage stili yakalamak mümkün. Bununla beraber yeni yeni gündeme gelen vintage parçaların sergilendiği butikleri muhakkak keşfedin. İnternet üzerinden satış yapan mağazalara da göz atabilirsiniz. Hepsiyle beraber dünya markalarının koleksiyonlarında oldukça yer verdiği retro tasarımlarla geçmişe özlemi stile yansıtmanız mümkün.

Bugünün Çizgisinden Eskiye Dönüş Vintage

Vintage Parçalar Nasıl Giyilir?

Vintage parçaları günlük kullandığınız basic parçalarla kombinleyin. Sık sık kullandığınız bir tuniğin içine ipek büyük yakalı bir gömlekler kombinleyebilirsiniz. Dizin biraz altında biten eteklerle çizme kombinleri geçmişi yansıtanlar görünümler arasında. Bununla beraber sezonda dantel ve fırfır bu kadar moda olmuşken vintage parçalarla bu romantik stili yansıtmayı ihmal etmemeli. Belden sıkıca oturan elbiseler ve kloş kabarık etekler, puantiyelerin ahengi, pembe ve kırmızının uyumu günlük hayata yansıtacağınız vintage görünümler olacak. Unutmamanız gerekense baştan aşağı vintage parçalar kullanmamak. Kombinde sadece bir parçayı vintage seçerseniz, sokak stiline adapte olan karakteristik bir duruşa imza atabilirsiniz.

Moda Editörü: Büşra Karagöz

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir