Bu Yazıyı Okuyan Tadile Gidiyor

Bu Yazıyı Okuyan Tadile Gidiyor

Bu Yazıyı Okuyan Tadile Gidiyor

Okulların kapanması ve yazın gelmesiyle tatil planları yapıldı. Bir kısmımız yola çıktı, bir kısmımız ileri bir tarihe erteledi, bir kısmımız ise tatilini bulunduğu şehirde geçirecek belki önemli değil. Önemli olan bu yaz nerede olursak olalım; tatilimizi tadile çevirmek olsun.

Tatil kelimesi; köken olarak atalet yani tembellik, başıboş kalma, atıl olma anlamına geliyor. Yani hiçbir zaman hoş karşılanmayacak olan bu kelime, tatil denilince gözümüzde sihirli bir sözcüğe dönüşüyor. Oysa insanı dinlendiren hiç bir şey yapmamak değil, sevdiği farklı şeyleri yapmaktır. O yüzden biz tatil değil tadil yapıyoruz.

Peki tadil ne demek? Tadilat kelimesinden anlayacağınız gibi; düzeltmek, değiştirmek, biçime koymak, doğrultmak demektir.

Bu Yazıyı Okuyan Tadile Gidiyor

Tadilde Neler Yapabiliriz?

Hepimiz hayatımızda bir şeylerle meşgulüz. Kimimiz öğrenci, kimimiz çalışıyor veya ev hanımı. Ama mutlaka hepimizin ilgilendiği, eksik olduğunu düşündüğü veya merak ettiği bir konu vardır. Bunları tespit edip o konu hakkında araştırma yapmak veya kitaplar okumak yine kendiniz için yapacağınız en güzel tadil planı olabilir. Yeni döneme başladığınızda çalışmalarınızı daha kolay ve verimli yapmanızı sağlayabilir bu çalışma.

Günlük hayatta sosyal çevremiz itibariyle görünüşümüzden davranışlarımıza kadar bazı kalıplara riayet ederek, istediğimiz zaman istediğimiz gibi hareket edemeyerek bir çok bedel ödüyoruz zaten. Tatil dediğimiz aslında, tam da istediğimiz gibi hareket edebilmek demektir. Tatil köylerinde, otellerde, memlekette vs artık nereye gidiyorsak; aman elalem ne der, insanlar bana ne gözle bakar diyerek bavulları yük haline getirip şıklık yarışına girmeyelim. Kafamız tüm senenin yoğunluğuyla dolu zaten, başka yüke gerek yok. Önemli olan tadilde, onları boşaltmak ve kalbimizin ruhumuzun yükünü azaltacak güzellikler kazanmak.

Bu Yazıyı Okuyan Tadile Gidiyor

Ayrıca tatil sadece bedeni dinlendirmek değildir. Deniz-kum-plaj olarak kalıplaşmış klasik tatil yerine, kültür turizmi yaparak da verimli zaman geçirebilirsiniz. Hiç görmediğiniz bir yerde farklı bir kültürle tanışmak size çok daha iyi gelecektir. Hatta bulunduğunuz şehri keşfederek bile kendinize keyifli bir tadil planı yapabilirsiniz.

Doğayı yaşayın. Şehir hayatından uzaklaşıp temiz havada, doğa nimetlerini cömertçe yaşayabileceğimiz, henüz insanoğlunun kirletmediği, ekolojik sisteminin bozulmadığı yerlerde geçirip doğayı gözlemleyebileceğiniz vakitler hem bedeninize hem ruhunuza güzel bir tadil olacaktır. Doğa ve evrensel sistemde ne kadar küçük bir yer kapladığımızı ve yine de tüm kainatın insana hizmet için nasıl düzenli bir seferberliğinin olduğunu tefekkür edeceğiniz, şehrin gürültüsünden çok doğanın ve ruhunuzun sesini dinleyeceğiniz vakitler mutlaka olsun tadil planınızda.

Tüm senenin muhasebesini yapıp, seneye eksikleri tamamlayarak, dinlenmiş ve yenilenmiş, kısacası tadil yapabilmiş olarak girmeniz dileğimle…. Haydi Tadil’e

Not: Tadil fotoğraflarınızı sosyal medyada #biztadildeyiz hashtagiyle paylaşmaya ne dersiniz belki daha fazla kişinin faydalanmasına vesile olabilirsiniz. Beni @pamukipligi veya @yesiltopuklar’ı tadil fotoğraflarınıza etiketlemeyi unutmayın ✌️

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir