Bu Sofrada Bir Kuş Sütü Eksik

Bu Sofrada Bir Kuş Sütü Eksik

20

Bir sofra düşünün ki peynirin 14 çeşidi; zeytinin siyahı-yeşili; yumurtanın menemeni, haşlaması; kavurmadan meyve tabağına kadar envai çeşidi bulunuyor. Bu sofrada deyim yerindeyse bir kuş sütü eksik. Yolu Diyarbakır’a düşenler Hasan Paşa Hanı’nın içinde bulunan Mustafa’nın Kahvaltı Dünyası’nda renkli bir sofraya konuk olabilir.

Yemek kültürümüzde doğu illerinin ayrı bir yeri var. Özellikle de et yemeklerinde Diyarbakır farklı bir yere sahip. Diyarbakır, hareketli sosyal yapısı, beş bin yıllık tarihi ve bozulmamış kültürel dokusuyla hem yerli hem de yabancı turistlerin sevdiği bir yer. Her köşe başında bir kebapçı bulabileceğiniz Diyarbakır’da günlük yemeklerin yanında kahvaltı kültürü de çok gelişmiş. Sabahları Hasan Paşa Hanı’nın içinde bulunan birçok dükkan, hazırladıkları birbirinden renkli kahvaltılıklarla müşterilerini bekliyor. Tarihi dokuyla bütünleşen bu mekanların başında Mustafa’nın Kahvaltı Dünyası geliyor.

Yolunuz buraya düştüğünde oturacak yer bulamayabilirsiniz. Mustafa Usta’nın hazırladığı bu renkli sofraya rağbet büyük. Tıklım tıklım dolan salonun sırrı nedir diye sorduğumuzda “Sevgi, sevgi katıyorum işime.” diyor Mustafa Usta. Çekirdekten yetişen Mustafa Usta, babası Hacı Mehmet Usta’nın yanında büyümüş. Peynir, turşu, pastırma, kavurma, baklava gibi tatlarda Diyarbakır’da ün salan Hacı Mehmet Usta’dan el almış. İşini çok ciddiye alıyor ve her gelen müşterinin sofrasını bizzat kendisi hazırlıyor. Müşterilerle tek tek ilgilenip onların gönlünü alıyor. Müşteriler de sevgiyi karşılıksız bırakmıyor.

Tarihî hanın içindeki bu mekan, bir balkon ve odalardan oluşuyor. Diyarbakır’ın taş duvarları insana ayrı bir ferahlık veriyor. Mustafa Usta, tarihi mekana yaraşır şekilde düzenlemiş salonu. Şark odaları ve ahşap sandalye masalarda kahvaltınızı yapıyorsunuz. Bunun yanında Mustafa Usta, müşterilerine sunduğu ürünleri de yöreden seçiyor. Mesela yoğurt, Diyarbakır Yoğurt Pazarı’ndan alınıyor. Peynirler Diyarbakır’ın yanı sıra Hakkari, Şırnak, Siirt, Bitlis ve Van’dan getiriliyor. Mustafa Usta’nın Kahvaltı Dünyası’na uğrayan müşteriler, tattıkları bu lezzetli kahvaltıyı kendilerine hazırlanan renkli meyve tabağıyla tamamlıyor. Bu mükellef kahvaltının ardından karnınız tok sırtınız pek bir şekilde Diyarbakır’ın tarihi sokaklarında dolaşabilirsiniz.

Gazi Caddesi, Ulu Camii karşısı Hasan Paşa Hanı.
0412 228 93 45

Yorumlar

“Bu Sofrada Bir Kuş Sütü Eksik” için bir cevap

  1. özlem dedi ki:

    mrb. kahvaltı fiyatınızı merak ettim. gaziantepteyim haftaya diyarbakıra gelicem geldiğimde yerinizde kahvaltıya gelmeyi düşünüyorum.4 büyük,2 çocuk olucak. hafta içi de kahvaltı var mı? teşekkürler cevab bekliyorum .rezervasyon yaptırıcam

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir