Bu Kış Klişeye Dönüşen Stil Hatalarından Kurtulun!

Bu Kış Klişeye Dönüşen Stil Hatalarından Kurtulun!

Tesettür Giyimde Yapılan Hatalar

Kış mevsimi özellikle tesettür kadınların kombin yapmayı en sevdiği zamanlardır. Çünkü, neredeyse her mağazada uzun elbiseler, bol dış giyim parçaları, tuniğe dönüşen gömleklerle karşılamak mümkündür. Bununla beraber kat kat giyinmek de hiç rahatsız etmez. Ancak tüm bunların yanına özellikle son zamanlarda klişeye dönüşen bazı stil hataları da yok değil. Gelin, bu hatalar neler daha yakından bakalım.

Tesettür Giyim Hatası: Maksi Boy Paltolar ve Kısa Parçalar

Maksi Boy Paltoların İçine Kısa Parçalar Tercih Etmek

Genel olarak bir stil hatası gibi durmasa da tesettürlü kadınların kombinlerine uygun kaçmayan bir durum var. Maksi boy paltoların uzunluğundan ve bu parçayla kombinlenen pantolonların bolluğuna güvenerek kısa bluz, kazak ya da gömlekler tercih ediliyor. Gençler arasında klişeye dönüşen bu görünüm bir fotoğraf karesi için ‘like’ getirse de günlük hayatın koşturmacasına eminiz ki uymayacaktır. Bir yürüyüşte, ufak bir rüzgarda dahi önü açılan dış giyime güvenmemek, en azından bir tunikle hatları gizlemek gerektiği yadsınamaz gerçek.

Tesettür Giyim Hatası: Kısa Etek ve Elbiselerle Çizme Kombini

Çizmeye Güvenip Kısa Etek/Elbise Giymek

Yine tesettürlü kadınlar için bir stil hatası olan ve klişeye dönüşen örnek, çizmeye güvenerek etek ya da elbiseyi neredeyse diz altında tercih etmek… Son zamanlarda oldukça yaygınlaşan bu görünüm, emin olun ki ne tesettüre ne de şık bir duruşa hitap etmiyor. Genel güzellik algınızı arka plana itip bu hata üzerinde kalıyor bakışlar. Bunun yerine etek ve elbiseyi en azından bilek boyunda kullanıp çizmeyi bu şekilde ortaya çıkararak kullanmak daha doğru olacaktır.

Çizme ile Kıyafet Arasında Kontrast Oluşturmak

Çizme ile Kıyafet Arasında Kontrast Oluşturmak

Kış mevsiminde çizme giymenin cazibesine hepimiz kapılıyoruz. Tesettürlü kadınları da etkisi altına alan bu moda, özellikle son günlerde bol pileli pantolonlarla, elbise ve eteklerle kullanılıyor. Ancak burada dikkat etmesi gereken kısa ve orta boylu kadınlar. Çünkü kıyafetle zıt renkteki bir çizme bacak boyunu kesiyor ve olduğunuzdan kısa gözükmenize neden oluyor. Mesela beyaz bir elbisenin altına siyah çizme kullanma hatası gibi. Bunun yerine kıyafetle aynı ya da en azından ton sür ton olacak şekilde bir uyum yakalarsanız boyu kesmez aksine uzun görünürsünüz.

Tesettür Giyim Hatası: Ten ve Bileklerin Görünmesi

Bileklerin/Tenin Gözükmesi

Kış mevsiminde yapılan hatalardan biri, kısa pantolon ya da eteklerin altından gözüken ten. Özellikle eşofman kombinlerinde ya da bilekte biten parçalarla sneaker ya da mokasen gibi ayakkabılar tercih edilince bu klişe ortaya çıkıyor. Mevsimde kat kat ve kalıplı parçalar giyinildiğini düşünürsek bu kadar dokulu kombinlerinden altından gözüken ten, o kadar sırıtıyor ki… Bununla birlikte boyu da kesiyor. Eşofmanlarla uzun çorapları; makosenlerle orta incelikte mat bir çorap denemek hem boyu kesmeyecek hem de ilgiyi teninize çekmeyecek.

Tesettür Giyim Hatası: Aynı Dokuları İkiden Fazla Kombinlemek

Aynı Dokuları 2’den Fazla Kombinlemek

Kadife bir takımın üstüne kadife ceket giymek, deri bir takımla deri bir çizmeyi kombinlemek, deri elbiseyle deri çanta ve çizme kullanmak… Bu örnekler, son zamanlarda ikonik görünme arzusuyla düşülen hatalardan birkaçı arasına giriyor. Özellikle normalden daha dikkat çeken bu tür dokuları tek kombinde ikiden fazla bir araya getirmek şıklıktan uzaklaştırıyor.

Moda Editörü: Büşra Karagöz

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir