‘Ben Buradayım’ Diyen Karadeniz Lezzetleri İçin Hayvore Karadeniz Mutfağı

‘Ben Buradayım’ Diyen Karadeniz Lezzetleri İçin Hayvore Karadeniz Mutfağı

Hayvore Karadeniz Lezzetleri

Karadeniz mutfağının önemli temsilcilerinden Hayvore bugünkü lezzet durağımız oluyor. 90’lı yıllardan bu yana Beyoğlu’nda olan ve 2009’dan beri de şu anki yerinde hizmet veren mekanın adı Lazcada ‘’Ben buradayım’’ anlamına geliyor…

Samimi ve sıcak bir ortama sahip, esnaf lokantasına girer girmez tezgah üzerindeki yemeklerin muhteşem manzarası karşılıyor. Aralarından seçim yapmanın pek güç olduğu menüde malzemeler organik ve tabii Karadeniz’den geliyor.

Havyore Lezzetleri

Havyore’de Ne Yenir?

Karadeniz lezzetlerinin baş tacı olduğu Hayvore’ye sadece kara lahana çorbası içmek için gelenler oldukça fazla. Onun dışında kaygana, taş fırın pideleri, özel Rize kavurması, Akçaabat köfte, kara lahana sarma, özellikle turşu kavurması da restoranda rağbet görüyor. Yemeğin yanında gelen mısır ekmeği de parmaklarınızı yedirtecek cinsten. Mıhlaması da gayet başarılı.

Havyore - Hamsili Kaygana ve Pilav

Balık Deyince…

Hayvore’ye özellikle hamsi zamanı gidin. Tavası, kayganası, pilavıyla tam bir hamsi şölenine denk gelirsiniz. Hamsi tava ve hamsi buğulama balık severlerin ilgi gösterdiği seçenekler arasında.

Bazı lezzetlerini ise müdavimlerinden gelen istekle hazırlıyor. Bunlardan biri de 1940’lardan kalma bir reçeteyle yapılan balık çorbası. Soğan, patates gibi sebzelerin kabuklarının kaynatılmasıyla elde edilen suyla aroma kazanan çorba daha da lezzetli oluyor.

Hayvore Tatlı

En Tatlı Son

Tatlı menüsü de çok sevilen Hayvore’de; Laz böreği, fındık ve cevizli seçeneklere sahip elde hazırlanan ev baklavası, kara üzümden yapılan pepeçura, tahinli kabak tatlısı, üzeri bol fındıklı fırın sütlaç ve Giresun Ezmesi gibi lezzetler yer alıyor.

Hayvore Kara Lahana Çorba ve Diğer Lezzetleri

Her Yöreden Lezzetli Yemekler

Mekan sahibinin annesinin yemeklerine özlem duymasıyla hikâyesi başlayan Hayvore, aslında sadece Karadeniz mutfağından oluşmuyor. Sebzeli sahan köfteden nohuda, musakkadan yumurtalı pazıya, tereyağlı bulgur pilavından taze fasulyeye her damak zevkine uygun seçenekleri mevcut. Bunun dışında farklı balıklar da isteğe göre hazırlanıyor. Bazı günlerde de Edirne’den ciğer, Antep’ten yuvalama, Ege’den zeytinyağlı çeşitleri konuklara sunuluyor.

Hayvore - Lahana Sarma

  • Hayvore İletişim:
  • Adres: istiklal caddesi, Kuloğlu mahallesi Turnacıbaşı sokak No:4 Beyoğlu İstanbul
  • Telefon 0212 245 7501 0530 415 7501
  • Çalışma Saatleri: Haftanın her günü 08:00-23:00

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir