Bedensel ve Ruhsal Arınma Geleneğini Günümüze Taşıyan İstanbul’un En Güzel Hamamları

Bedensel ve Ruhsal Arınma Geleneğini Günümüze Taşıyan İstanbul’un En Güzel Hamamları

Kadınlara Özel Hamamlar

İstanbul’un birçok semtinde, tarihi yapıları ve eşsiz mimarileri ile çeşitli hamamlara rastlamak mümkün. Türk kültüründe önemli bir yere sahip olan hamamlar, hala farklı zamanlarda tercih edilmeye devam ediyor. Kimilerinde gelin hamamı, damat hamamı gibi gelenekler sürdürülürken, kimilerinde de özel masaj seçenekleri yaşamın stresinin suyla birlikte akıp gitmesine olanak tanıyor.

Hem bedensel hem de ruhsal arınmayı gelecekten günümüze taşıyan İstanbul’un hamamlarından, en çok göze çarpan ve en iyi hizmet verenlerini yazımızda derliyoruz. Siz de bu rahatlatıcı deneyimi en kısa zamanda denemek isteyenlerdenseniz önerilerimize göz atın!

Kadınlara Özel Hamamlar

Ayasofya Hürrem Sultan Hamamı

Ayasofya ile Sultanahmet Camisi arasında bulunan ve 16. yüzyılda Kanuni Sultan Süleyman’ın eşi Hürrem Sultan tarafından Mimar Sinan’a yaptırılan hamam, uzun yıllar kapalı kalmanın ardından, kağıt ve benzin deposu olarak kullanıldıktan sonra yakın zamanda ise tekrar hamam olarak işletmeye açılıyor. Şu anda çeşitli hamam paketlerini ve masaj terapilerini ziyaretçilerine sunan mekan, rahatlatıcı geleneğin de devamını sağlıyor.

 • Ayasofya Hürrem Sultan Hamamı İletişim
 • Adres: Cankurtaran Mahallesi, Ayasofya Meydanı, No:2, Fatih/İstanbul

Kadınlara Özel Hamamlar

Kılıç Ali Paşa Hamamı

Denizcilik denince İstanbul’da akla gelen ilk semt olan Tophane’de, Osmanlı donanmasının en kudretli komutanlarından Kılıç Ali Paşa’nın Mimar Sinan’a yaptırdığı hamam, 7 senelik kapsamlı restorasyon sonrası tekrar kullanıma açıldı. Dışardan bakıldığında muhteşem yapısıyla Mimar Sinan eseri olduğunu her halinden belli eden hamam, gelin hamamı, damat hamamı gibi etkinliklere, sevdiklerinize armağan edebileceğiniz Türk hamamı ya da masaj terapisi hediye çeklerine ve binanın girişinden satın alabileceğiniz hamam ürünlerine ulaşmanıza da imkan sağlıyor.
Kadınlar için ayrılan saatler: 08:00-16:00.

 • Kılıç Ali Paşa Hamamı İletişim
 • Adres: Kemankeş Mahallesi, Hamam Sokak, No:1, Tophane Karaköy/İstanbul

Kadınlara Özel Hamamlar

Tarihi Merkez Efendi Hamamı

Kanuni Sultan Süleyman’ın kız kardeşi Şah Sultan tarafından dönemin deha mimarı Mimar Sinan’a yaptırılan ve bünyesinde külliye ile hamamı bulunduran bir yapı burası. 1552-1557 yıllarında arasında inşa edilen hamam, günümüzde de aynı amaçla kullanıma sunuluyor. İşletmede sunulan hizmetler arasında ise; hamam, kese, sabunlu masaj, köpük banyosu, yağlı masaj, sauna, göbek taşı ve Fin hamamı bulunuyor. Otoparka sahip olması ise özel aracıyla gelmek isteyenler için büyük kolaylık sağlıyor.
Kadın hamamının çalışma saatleri: 09:00-20:00.

 • Tarihi Merkez Efendi Hamamı İletişim
 • Adres: Merkez Efendi Mahallesi, Merkez Efendi Caddesi, No:3, Zeytinburnu/İstanbul

Kadınlara Özel Hamamlar

Tarihi Kızılay Meydan Hamamı

1800’lü yıllarda yapılan, ve uzun yıllar boyu kullanılmaya devam eden Tarihi Kızılay Hamamı, günümüzde de ziyaretçilerine kapılarını açmaya devam ediyor. Klasik hamama ek olarak, göbek taşı, sauna, buhar banyosu, masaj gibi hizmetler de bu mekanda veriliyor. Gelin hamamı, dinlenme odası, vitamin bar ve yüzme havuzu gibi imkanlar da işletmenin bünyesinde mevcut.

 • Tarihi Kızılay Meydan Hamamı İletişim
 • Adres: Camikebir Mahallesi, Sarnıç Sokak, No:2, Beyoğlu/İstanbul

Kadınlara Özel Hamamlar

Mihrimah Sultan Hamamı

Kanuni Sultan Süleyman ve Hürrem Sultan’ın kızları Mihrimah Sultan adına Mimar Sinan tarafından Edirnekapı’da yapılan Mihrimah Sultan Cami Külliye’sinin içerisinde bulunan bir hamam burası. Klasik Osmanlı mimarisini çok iyi yansıtan, bedensel ve ruhsal arınma geleneğini bütün güzelliğiyle devam ettiren hamamda, halen çeşitli hizmetler verilmeye devam ediliyor. Buhar banyoları ve hamam-masaj terapileri ile hem bedenen hem de zihnen arınma için ilk tercih edilmesi gereken yerlerden.

 • Mihrimah Sultan Hamamı İletişim
 • Adres: Fevzipaşa Caddesi, No:333, Edirnekapı/İstanbul

Kadınlara Özel Hamamlar

Tarihi Galatasaray Hamamı

1481 yılında Sultan Beyazıt tarafından bir külliyenin parçası olarak inşa ettirilen hamam, yüzyıllardır bu geleneği deneyimlemek isteyenlerin hizmetine sunuluyor. Günümüzde Turizm Bakanlığı’na bağlı olarak hizmet veren işletmede, paşa servisi, full servis, masaj servisi, kese servisi ve hamam servisi gibi çeşitli seçenekler yer alıyor. Kadınlar için 08:00-21:00 saatleri arasında hizmet veren mekan, hamam kapatmak isteyenlere de ön rezervasyon koşulu ile olanak tanıyor.

 • Tarihi Galatasaray Hamamı İletişim
 • Adres: Turnacıbaşı Sokak, No:24, Galatasaray Beyoğlu/İstanbul

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir