Bebeğinizi Emzirirken Vücudunuzu Meydana Gelebilecek Problemlerden Nasıl Korursunuz?

Bebeğinizi Emzirirken Vücudunuzu Meydana Gelebilecek Problemlerden Nasıl Korursunuz?

Bebeği Doğru Emzirme Pozisyonları

Emzirme dönemi bebeğin dünyaya gözlerini açması ile başlayıp ortalama 2 yaşa kadar devam eden zorlu, keyifli, mucizevi bir süreçtir. Özellikle yeni doğan döneminde bebeklerin emme gücü az olduğu için sık sık ve uzun süre emme ihtiyacı ortaya çıkıyor. Bu da bu sürece henüz vücudu alışmamış annede bazı problemleri beraberinde getiriyor. Bu problemlerden bazıları; bel, sırt ve boyun kaslarında ağrı ve tutulma, kol kaslarında ağrı ve kasılmalar, vücutta duruş bozuklukları en sık karşılaşılan kas-iskelet rahatsızlıklarıdır. Bu sıkıntılar annenin yaşam kalitesini olumsuz etkilerken, bebeğiyle yeterince ilgilenmesine engel oluyor. Emzirme sürecinde meydana gelebilecek bu problemleri bazı basit önlemlerle engellemek mümkün.

Bebeği Yanlış Emzirme Pozisyonları

Emziren Anneler Dikkat!

  • Sırt desteği ve kol desteği olan bir koltuk ya da sandalyede emzirilmelidir. Bel desteği yeterli değilse ince bir yastık ile destek yüzeyi artırılabilir.
  • Bebek emerken boynu bebeğe doğru eğmekten sakınılmalı boyun mümkün olduğunca düz tutulmalıdır.
  • Emzirme yastıkları ya da herhangi bir yastıkla bebek desteklenerek hem gerekli yükseklik ayarlanabilir hem de kol ve sırta binen yük azaltılabilir.
  • Hep aynı tarafı emzirmekten kaçınılmalıdır. Sağ ve sol sırayla emzirilmeli, sadece tek bir tarafa yük bindirilmemelidir.
  • Emzirme işlemi bittikten sonra boyun, bel ve kol kaslarına yönelik germe egzersizleri yaparak kaslar rahatlatılmalıdır.
  • Eğer bu kaslarınızın kuvveti yeterli değilse bu kaslara yönelik kuvvetlendirme egzersizleri uygulanabilir.
  • Emzirirken psikolojik açıdan rahat değilseniz bu kaslarınızda gerginlik yaratacak, uzun süre aynı pozisyonda kalmakta ağrıyı beraberinde getirecektir. Bu yüzden mümkün olduğunca sizi rahatlatacak şeylerden yararlanabilirsiniz. Hafif bir müzik, hoş bir koku üzerinizden emzirme ile ilgili kaygı ve stresinizi atmaya yardımcı olabilir.

Bebek ile İletişim

Evet, sevgili anneler! En özel, en güzel zamanlarınızı ağrı ve stresle geçirmek zorunda değilsiniz. Bu basit önlemlerle bebeğinizi etkili bir şekilde emzirirken vücudunuzu da meydana gelebilecek problemlerden koruyabilirsiniz. Sağlıkla kalın!

Daha sağlıklı bir yaşam için profesyonel destek almak isterseniz humeyraekiz@hotmail.com ‘a e-posta gönderebilirsiniz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir