Egzersiz İle İlgili Doğru Bilinen 4 Yanlış!

Egzersiz İle İlgili Doğru Bilinen 4 Yanlış!

Yürüyüş ve Egzersiz

Egzersiz maalesef toplum olarak alışkanlık kazanamadığımız, hayatımızın bir parçası haline getirmekte zorlandığımız konuların başında geliyor. Hemen hemen herkes hayatının belli dönemlerinde egzersiz yapmaya başlayıp bir süre sonra o ya da bu sebeple bırakıyor. Kısa sürede mucizevi sonuçlar beklenmesi o sebeplerin başında geliyor tabi. Hayatımızın bir parçası haline getiremediğimiz gibi, egzersizle ilgili doğru olduğuna inandığımız yanlışlar egzersiz yaptığımız o ara ara dönemlerin de başarısızlıkla sonuçlanmasına neden oluyor. Bu yazımda sizlerle egzersizle ilgili doğru bildiğimiz 4 yanlışı anlatacağım.

  • Düşük şiddetli egzersiz az, yüksek şiddetli egzersiz daha çok faydalıdır.

Egzersiz şiddeti kişiye özel ayarlanmalıdır. Kişinin yaşı, cinsiyeti, yaşam şekli, mevcut rahatsızlıkları gibi faktörler egzersiz şiddetinin belirlenmesinde yardımcıdır. Egzersiz şiddeti belirlendikten sonra vücudun uyumuna göre kademeli olarak artırılır.

Yürüyüş ve Egzersiz Yaparken Yorulmak

  • Egzersiz yaparken çok yorulmamız lazım.

Yorgunluk göreceli bir kavramdır. Herkes için farklıdır. Ancak egzersiz şiddetinin belirlenmesinde kullanılır. Egzersiz sırasındaki yorgunluk şiddeti egzersizi ne amaçla yaptığımızla yakından ilgilidir. Ancak sağlık için yapılan egzersiz aşırı yorgunluk oluşturmamalıdır.

  • Egzersiz aç karna yapılırsa daha faydalı olur.

Egzersiz yemek yedikten en az 1 saat sonra yapılmalıdır. Aç karna yapılan egzersiz sırasında kan şekerinde düşme, vücutta aşırı halsizlik gibi durumlar oluşabilir. Hatta kan şekeriniz sık düşüyorsa ya da şeker hastalığı gibi bir durumunuz varsa egzersiz yaparken yanınızda kuruyemiş, ufak bir meyve gibi kan şekerini yükseltecek besinler bulundurabilirsiniz.

Yürüyüş ve Egzersiz Yaparken Su İçmek

  • Egzersiz sırasında su içilmez.

Egzersiz sırasında vücut normalden daha fazla çalıştığı için su kaybeder. Egzersiz yaparken 30-60 saniyelik aralar vererek vücudunuzun ihtiyacı olan su takviyesi yapılmalıdır.

Sizlerde sağlıklı bir vücuda sahip olmak için egzersiz yapmak istiyorsanız mutlaka fizyoterapistinize danışın. Size özel oluşturulacak egzersiz programıyla vücudunuza zarar vermeden rahatlıkla egzersiz yapabilirsiniz. Sağlıkla kalın.

Daha sağlıklı bir yaşam için profesyonel destek almak isterseniz humeyraekiz@hotmail.com ‘a e-posta gönderebilirsiniz.

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir