Başörtülü Emoji Geliyor!

Başörtülü Emoji Geliyor!

Başörtülü Emoji

Her yeni sürümle güncelleşip demokratikleşen emojilere, 2017 yılında 57 yeni emoji katılacak.Bunlardan en dikkat çekeni ise başörtülü emoji!

Almanya’da yaşayan Rayuf Alhumedi isim genç kızın, geçtiğimiz günlerde yaptığı ‘başörtülü emoji‘ başvurusu kabul edildi. Böylelikle 2017 itibarıyla akıllı telefonlarda başörtülü kadın emojisi de yer alacak.

Evrensel Kod Konsorsiyumu, aralarında başörtülü kadının da bulunduğu 56 emojiyi onayladı. 2017 yılında akıllı telefonlarda kullanılacak olan emojiler arasında insana dair çeşitli ifadeler bulunuyor. BBC’nin haberine göre; bir emojinin onaylanması için önce Evrensel Kod Konsorsiyumu’na (Unicode) bir sunum yapılması gerekiyor. 15 yaşındaki Suudi Rayuf Alhumedi’nin teklifiyle konsorsiyuma gelen başörtülü kadın emojisinin sunumunda da dikkat çekici vurgular var.

Başörtülü Emoji

Sunumda, başörtüsünün yalnızca Müslüman kadınların değil, Ortodoks Yahudilik ile Katolik ve Ortodoks Hristiyanlık’ta da önemli bir sembol olduğu ifade ediliyor. Aynı sunumda, konsorsiyuma, puşili erkek emojisini de değerlendirmeye alınabileceği hatırlatılıyor. Almanya’da yaşayan Rayuf Alhumedi, geride bıraktığımız günlerde sosyal medya ve mesajlaşma programlarında sıkça kullanılan emojileri geliştiren sivil toplum örgütü Unicode Consortium’a yeni emoji önerilerini sunmuştu.

Rayuf gönderdiği ilk e-postada neden başörtülü emoji istediğini anlatırken şöyle diyordu:

“Her şeyin dijitalleştiği bir dünyada yaşıyoruz. Artık her türlü görsel iletişimin vazgeçilmez bir parçası oldu. Dünyada bu kadar çok çeşitlilik varken bizim de bir şekilde temsil edilmemiz gerek. Başörtülü emoji fikrini tartışmamız gerek.”

Kaynak: Yeni Şafak

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir