Bamya Derin Dondurucuda Nasıl Saklanır ve Pişirilir?

Bamya Derin Dondurucuda Nasıl Saklanır ve Pişirilir?

Bamya Tarifi

Mevsimin güzel sebzelerinden bamya, tezgahlarda yerini almaya başladı. Kimilerinin pek hoşuna gitmese de çoğu evde sevilerek yenen bir sebzedir aslında. Fiyatı düşmeye başladığında da derin dondurucularda yerini alır ve pişmek için hazır olarak bekler.

Peki bamya derin dondurucuya nasıl konur, uzun zaman nasıl saklanır sonra da nasıl pişirilir diye sorarsanız bütün bu soruların cevapları YeşilTopuklar.com’da…

Bamya Derin Dondurucuya Nasıl Yerleştirilir?

Malzemeler:

  • 1 kg bamya
  • 1/2 kg domates

Bamya Tarifi

Hazırlanışı: Öncelikle bamyaları güzelce yıkayıp, baş kısmını koni şeklinde kesiyoruz. Derin bir kabın içine bir limonu sıkıp, bamyaları bu suda bekletiyoruz.

Bu sırada domateslerin kabuklarını soyup, yemeklik doğrayarak pişiriyoruz. Domatesler kaynayıp, suyunu çekmeye başladıktan yaklaşık 10-12 dakika kadar sonra bamyaları sudan çıkarıp, domateslere ilave ediyoruz. Hafifçe karıştırıp, ağzını kapatıyoruz. Bamyaları yumuşayana kadar pişirmeye devam ediyoruz.

Püf noktası: Az pişirirseniz ekşir. Ayrıca limon sıkmaya da gerek yok. Domatesin ekşisi salyalanmayı engelliyor.

Pişirme İçin Püf Noktası: Bamyaları buzluktan çıkartıp çözülmeden, limonlu ve sirkeli suda 10 dakika bekletin ve mutfak havlusuyla kurulayın. Aşağıdaki tarife göre pişirin. Bamyalar pişmiş olduğundan su oranını yarı yarıya azaltın.

Taze Bamya Tarifi

Malzemeler:

  • 1/2 kg.taze bamya
  • 1 adet kuru soğan
  • 2 adet domates
  • 1/4 limon suyu
  • 2 yemek kaşığı zeytinyağı

Bamya Tarifi

Hazırlanışı: Öncelikle bamyayı güzelce yıkayıp, baş kısmını yuvarlak biçimde kesiyoruz. Su dolu bir kabın içine yarım limon sıkıp bamyaları bu suda bekletiyoruz.

Tencerede yemeklik doğranan soğanı, zeytinyağı ile soteliyoruz. Domatesleri küp doğrayıp, üzerine ilave ediyoruz. Bamyayı sudan çıkarıp, tencereye koyduktan sonra üzerini geçecek kadar su ilave ediyoruz. Bu esnada bamyaların sünmemesi için çeyrek limon sıkıyoruz. Bamyalar yumuşayınca ocaktan alıyoruz.

Afiyetler olsun…

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir